

Realizacja celów klimatycznych z Porozumienia Paryskiego będzie dużo łatwiejsza przy wykorzystaniu potencjału energetyki jądrowej – opłacalnego, bezpiecznego i zeroemisyjnego źródła energii. Pod takimi słowami 29 września podpisali się przedstawiciele dwudziestu państw.
Wystosowanie...
DzisiajEnergia
Pozytywne zmiany ustawy to regulacje dotyczące: postępowania uproszczonego zmiany planu miejscowego, zintegrowanego planu inwestycyjnego oraz zmiany w zakresie zwiększenia partycypacji społecznej. Omawia je Agnieszka Raczyńska vel Wasiluk, radczyni prawna w Eolus Poland.
DzisiajPlanowanie przestrzenneOpinia ekspertaArtykuł promocyjny
Kontrola dotyczy obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia „błękitnych” (potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z biogazu rolniczego) i „zielonych” (potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z pozostałych rodzajów OZE) świadectw pochodzenia lub uiszczenia...
DzisiajEnergia
Europejskie stowarzyszenie branżowe SolarPower Europe przedstawiło nową wersję publikacji „Agrisolar Best Practice Guidelines”, zawierającej wytyczne dotyczące wdrażania zrównoważonych praktyk rozwoju systemów agrofotowoltaicznych.
DzisiajEnergia
Niezależny think tank Bruegel z siedzibą w Brukseli przygotował opracowanie, w którym przeanalizował potencjał i skutki wdrożenia zielonego wodoru w Niemczech, Portugalii i Polsce w perspektywie do 2030 r.
Studium zostało zlecone przez konsorcjum projektu Greening H2, składające się z portugalskiej...
DzisiajEnergia
Farmy przemysłowe o mocy od 1 MWp to projekty „szyte na miarę”, realizowane według indywidualnego zamówienia. Jak wygląda od kuchni proces produkcji konstrukcji wsporczych pod systemy PV, wyjaśnia Marek Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający Budmat Inwestycje / Systemy PV.
DzisiajEnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Do wyborów parlamentarnych pozostało 12 dni. Co konkurujące ugrupowania mają do zaoferowania obywatelom w obszarze ochrony środowiska? Przedstawiamy przegląd propozycji programowych wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.
WczorajEnergia
1 października 2023 r. weszła w życie obszerna nowelizacja ustawy o OZE, która implementuje do polskiego systemu prawnego kolejną część dyrektywy RED II. Nowe regulacje przyspieszą m.in. rozwój OZE, klastrów energii oraz wdrożą cable pooling.
WczorajEnergia
O programie „Ciepłe Mieszkanie” oraz wprowadzonych w nim zmianach rozmawiamy z Pawłem Mirowskim – zastępcą prezesa zarządu NFOŚiGW oraz pełnomocnikiem premiera ds. Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.
WczorajZrównoważony rozwójWywiad
Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała najnowszy raport dotyczący działań na rzecz klimatu. Agencja przekonuje, że należy przyspieszyć tempo inicjatyw w kwestii utrzymania globalnej średniej temperatury na poziomie 1.5°C.
WczorajZrównoważony rozwój
Jakie są postępy w ochronie Bałtyku? To pytanie stawiano sobie 29 września w litewskiej Połądze, gdzie po raz drugi odbyła się konferencja „Our Baltic”. Ministrowie z ośmiu położonych nad Morzem Bałtyckim państw członkowskich UE wraz z gospodarzem spotkania, unijnym komisarzem ds. środowiska,...
02 październikaRyzyko środowiskowe
W związku ze zmianą prawa unijnego zmodyfikowana zostanie możliwość dalszego udzielania pomocy regionalnej przedsiębiorcom przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych...
02 październikaZrównoważony rozwój
Co powinien zrobić rząd nowej kadencji po podjęciu władzy? Powołanie ministra ds. transformacji energetycznej oraz funduszu transformacji energetycznej, zasilanego opłatami za emisje CO2 – to niektóre propozycje opublikowanego w tym tygodniu stanowiska. Szeroko zakrojone odpowiedzi na to pytanie...
02 październikaEnergia
Policjanci rozbili grupę przestępczą, która trudniła się nielegalnym składowaniem odpadów. Funkcjonariusze zatrzymali 2 kierowców w momencie zrzutu śmieci do wyrobiska i operatora koparki, który je zasypywał. W tym czasie inna grupa policjantów zatrzymała organizatorów procederu. Wszystkich...
02 październikaOdpady
Należy postawić na przyjazny dla środowiska transport rowerowy - do takich wniosków doszli uczestnicy odbywającego się w Łodzi 26-28 września Kongresu Nowej Mobilności, gdzie podpisano kartę na rzecz utworzenia w Polsce Narodowej Strategii Rowerowej.
02 październikaZrównoważony rozwój
1 października rozpoczyna się okres obowiązywania fazy przejściowej europejskiego mechanizmu dostosowania cen CO2 na granicy CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism), który potrwa do końca 2025 r. Mechanizm będzie obowiązywał w pełni od 2026 r.
CBAM ma być przełomowym instrumentem...
02 październikaRyzyko środowiskowe
Taryfy dynamiczne zaczną obowiązywać w Polsce w lipcu 2024 r. W większym niż dotąd stopniu będzie premiowane świadome zarządzanie energią ze źródeł OZE, ale pojawią się też ceny ujemne. Jak sprostać tym wyzwaniom, wyjaśnia Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Technologies Poland.
02 październikaEnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawiło do konsultacji projekt dotyczący wsparcia zielonych inwestycji, który wzbudził obawy polskich producentów pomp ciepła o dalszą ich działalność na rynku. Sprawę przedstawiliśmy w artykule "Pomoc publiczna tylko dla wybrańców. Polscy...
29 wrześniaEnergia