

Trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych. Zaktualizowano wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych.
DzisiajWoda
W przestrzeni publicznej pojawiają się fake-newsy na temat zmian klimatu. Rozprzestrzeniające się teorie spiskowe oraz brak umiejętności weryfikowania informacji to zmora naszych czasów. O potrzebie korzystania z rzetelnych i weryfikowanych źródeł informacji w rozmowie z Anną Siewiorek.
DzisiajZrównoważony rozwójWywiadArtykuł promocyjny
Wraz ze wzrostem urbanizacji, rośnie znaczenie technologii smart city. Obecnie rynek ten wyceniany jest na ponad 500 mld USD, a w kolejnych latach wartość ta ma się podwoić.
03 lutegoZrównoważony rozwój
Ustawa powołuje specjalny fundusz, zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie społecznej dot. transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego. Wsparcie finansowe będzie udzielane w szczególności mikroprzedsiębiorcom i MŚP.
03 lutegoZrównoważony rozwój
Po niemal dwóch latach od wejścia w życie dyrektywy o tzw. single used plastics, derogacjach i kolejnych zapowiadanych terminach, stosowny projekt został przekazany do Sejmu. Co zmieni się w obowiązkach gospodarowania odpadami?
03 lutegoOdpady
Czysta energia ze słońca już wkrótce będzie masowo wytwarzana w dużych miastach takich jak Łódź czy Warszawa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchamiają m.in. nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą składać właściciele i zarządcy...
03 lutegoEnergia
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) oraz Stowarzyszenie Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) powołały pierwszą polską koalicję na rzecz dekarbonizacji transportu ciężkiego.
Koalicja e-Transport, jak wskazują organizacje,...
02 lutegoZrównoważony rozwój
Komisja Europejska opublikowała Green Deal Industrial Plan, czyli plan przemysłowy Europejskiego Zielonego Ładu. Rozpoczęto ponadto konsultacje ws. tymczasowego uelastycznienia ram prawnych dotyczących pomocy państwa.
02 lutegoEnergia
Od 31 stycznia do 1 marca 2023 r. rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na modernizację gospodarstw rolnych: na inwestycje związane z nawadnianiem oraz na zieloną energię w gospodarstwie. Wsparcie pochodzi z budżetu PROW 2014–2020, z instrumentu wsparcia Modernizacja gospodarstw rolnych....
02 lutegoZrównoważony rozwój
Światowy Dzień Mokradeł 2023 promuje hasło „Już czas na przywrócenie mokradeł”. Tradycyjnie z jego okazji publikujemy artykuł. W tym roku prezentujemy pomysł programu wykupu i odtwarzania torfowisk, wśród którego celów jest tzw. offset węglowy.
02 lutegoZrównoważony rozwój
Byli ministrowie środowiska, przedstawiciele świata nauki i organizacje pozarządowe wyrażają krytyczny głos ws. budowy w Polsce elektrowni jądrowej. - Mamy alternatywne, istniejące, znacznie tańsze i bezpieczne technologie – wskazują.
01 lutegoEnergia
Procedowany obecnie w Sejmie projekt liberalizacji ustawy odległościowej zakłada rozwój wiatraków tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Urbaniści wskazują, że to dobry pomysł, ale mogą pojawić się problemy.
01 lutegoPlanowanie przestrzenne
Koszty zdrowotne spalania węgla w Polsce liczone są w miliardach złotych – emisje z elektrowni węglowych mogą doprowadzić do 33 806 przedwczesnych zgonów. Wygaszenie mocy węglowych do 2030 r. mogłoby przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego.
01 lutegoEnergia
Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej i badań nad energetyką jądrową – poinformował we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek, w czasie uroczystego podpisania listu intencyjnego o współpracy między uczelniami a Orlenem.
W Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu...
01 lutegoEnergia
Zmiana formy implementacji unijnych przepisów z dyrektywy na rozporządzenie to – zdaniem strony społecznej – krok w dobrą stronę. Jaki wpływ na system odpadowy będzie miało unijne rozporządzenie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych?
31 styczniaOdpady
Tereny po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy są i nadal będą oczyszczane. Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uchylająca decyzję organu pierwszej instancji jest w pełni uzasadniona i – co ważne – w żaden sposób nie uniemożliwia dalszej remediacji.
Ustawa o bombach...
31 styczniaPlanowanie przestrzenne
Warszawa zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do miasta najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom. Mieszkańcy mogą zapoznać się ze wstępnym projektem strefy. Przez najbliższe trzy miesiące potrwają konsultacje społeczne z mieszkańcami.
-...
31 styczniaPlanowanie przestrzenne
Do 13 lutego można wpłynąć na polskie stanowisko ws. ram certyfikacji usuwania dwutlenku węgla. Ramy mają formę unijnego rozporządzenia i po uzyskaniu ostatecznego kształtu wprost wejdą do krajowego porządku prawnego. Certyfikacja ma być dobrowolna.
31 styczniaZrównoważony rozwój