31 października obchodzimy Światowy Dzień Miast. Święto zapoczątkowano w 2014 r. i każdorazowo odbywa się ono pod hasłem „Better City, Better Life” (z ang. Lepsze miasto, lepsze życie), dodatkowo każdego roku wybierane jest hasło przewodnie obchodów, w tym roku brzmi ono „Act Local to Go Global” (z ang. Działaj lokalnie, aby osiągnąć globalny efekt).
- Zostało nam już tylko około 87 miesięcy, 380 tygodni lub 2600 dni na wdrożenie Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju naszych miast - wskazuje Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).
Zmiany klimatu, powodzie i upały
Tymczasem, jak podaje McKinsey & Company, do 2050 r. ponad 800 mln mieszkańców miast może ucierpieć z powodu podniesienia się poziomu morza i powodzi przybrzeżnych. Ponadto 1,6 mld ludzi może być narażonych na ekstremalne upały (wobec 200 mln obecnie), a 650 mln może zmagać się z niedoborem wody. Z badań przeprowadzonych przez Bank Światowy wynika ponadto, że już dziś 190 mln ludzi mieszka na obszarach, które do 2100 r. mogą zostać zalane przez podniesienie się poziomu morza.
70% populacji będzie zamieszkiwać obszary miejskie
UN-Habitat podkreśla, że przyszłość będzie erą miast. Obecnie około 56% światowej populacji – 4,4 mld – mieszka w miastach. Oczekuje się, że trend ten będzie się utrzymywał, a populacja miejska podwoi swoją wielkość do 2050 r., kiedy to prawie 7 na 10 osób będzie mieszkać w miastach - blisko 70% światowej populacji. UN-Habitat podkreśla przy tym, że choć kryzysy, z którymi mamy obecnie do czynienia – w tym koronawirus, zmiana klimatu, konflikty – mają charakter globalny, rozwijają się lokalnie.
- Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju i jej 17 celów oferują najlepsze ramy dla rozwiązania najbardziej palących wyzwań na świecie. Ponad 65% celów SDG jest związanych z pracą i mandatem samorządów lokalnych. Lokalne działania i lokalne przywództwo mają kluczowe znaczenie dla rozwiązania obecnych globalnych kryzysów i wspierania zrównoważonej odbudowy i rozwoju – wskazuje UN-Habitat.
Przegląd tekstów Teraz Środowisko o tematyce miejskiej
W związku z obchodami Światowego Dnia Miast zachęcamy do lektury naszych publikacji na temat miast. Śledzimy różnorodne raporty, analizy i opracowania naukowe, rozmawiamy z ekspertami i przyglądamy się różnorodnym miejskim praktykom.
Zapraszamy do lektury!


Stanisław ŁoboziakMiasta oświetlone przez glony i bakterie. Science fiction czy realna perspektywa? - 05 października 2022Badania nad zdolnością organizmów żywych do świecenia prowadzą start-upy i naukowcy. W kontekście kryzysu energetycznego temat ten przyciąga uwagę firm energetycznych. Jak i kiedy rozwiązania oparte na bioluminescencji mogłyby być wdrożone? Opowiada Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.


prof. dr hab. Przemysław ŚleszyńskiMamy w Polsce kryzys gospodarki przestrzennej - 01 września 2022Kryzys gospodarki przestrzennej w Polsce trwa od wielu lat. Planowana reforma systemu planowania przestrzennego wniesie wiele pozywanych aspektów, zabrakło w niej jednak rozwiązania kilku kwestii – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z IGiPZ PAN.








Grzegorz WalijewskiMiasta płoną, miasta toną. Konsekwencje zmiany klimatu odczuwamy już dziś - 24 listopada 2021Także w Polsce liczba susz i powodzi przekroczy normy dla naszego klimatu. W łagodzeniu skutków zmiany klimatu pomóc mogą nowoczesne rozwiązania jak np. retencjonowanie wody pod powierzchnią betonowego parkingu. O wyzwaniach i perspektywach dla Polski rozmawiamy z Grzegorzem Walijewskim z IMGW PIB.





Dziennikarz, inżynier środowiska
