PLL LOT wprowadzają dobrowolną opłatę ekologiczną do biletów pasażerskich, która zostanie przeznaczona na działania prośrodowiskowe. Środki wesprą m. in. zwiększanie wychwytywania CO2 przez polskie lasy.
19 listopadaPowietrze i klimat
Powietrze i klimat - aktualności ⋅ strona 2
Układ oddechowy to miejsce wnikania zanieczyszczeń z powietrza, a płuca człowieka to filtr o powierzchni aż 100 mkw. O medycznych mechanizmach działania smogu oraz faktach, których nie mogą już dłużej lekceważyć decydenci, mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.
15 listopadaPowietrze i klimatWywiad
Europejski Bank Inwestycyjny na posiedzeniu zarządu w czwartek podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym z końcem 2021 r.
Oznacza to, że bank nie będzie w ogóle finansował inwestycji związanych z paliwami kopalnymi; kilka lat temu wycofał się z kredytowania...
15 listopadaEnergia
Produkcja cementu, żelaza i stali, papieru i tektury, aluminium, a także chemikaliów i petrochemii - odpowiada za około 25 proc. globalnej emisji CO2 i 16 proc. europejskich emisji gazów cieplarnianych. O ewolucji przemysłu w kierunku neutralności klimatycznej mówi Aleksander Śniegocki z WiseEuropa.
13 listopadaPowietrze i klimatWywiad
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs skierowany do branży urządzeń grzewczych. Agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego na wsparcie rozwoju technologii niskoemisyjnych przeznaczyła 200 mln zł ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Wnioski w konkursie można...
12 listopadaEnergia
Dołączenie naszej redakcji do Partnerstwa „Razem dla środowiska” to nie jedyna nowina tego tygodnia. Podczas czwartkowej gali ogłoszono projekt, który ma pozwolić zmierzyć realne zaangażowanie biznesu w walkę ze zmianami klimatu.08 listopadaPowietrze i klimat
Emisje z sektora komunalno-bytowego nieznacznie spadają, ale niska emisja z transportu wzrasta. Efekt? Polska pierwsza w Europie w zakresie stężeń pyłów PM2,5 i stężeń B(a)P w powietrzu – wynika z najnowszego raportu EEA „Air quality in Europe”.
07 listopadaPowietrze i klimat
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone rozpoczęły formalny, trwający rok proces wyjścia z Porozumienia paryskiego. Powrotna furtka pozostaje otwarta, a stosowna procedura trwa miesiąc.
05 listopadaPowietrze i klimat
COP25 odbędzie się w zaplanowanym terminie, czyli w pierwszej połowie grudnia tego roku. Po tym jak Chile zrezygnowało z jego organizacji, pomocną dłoń niemal natychmiast wyciągnęła Hiszpania. Biuro konwencji klimatycznej już przyjęło ofertę.
04 listopadaPowietrze i klimat
Gdzie? Kiedy? Za jaką kwotę odbędzie się COP25? Co to znaczy dla polskiej prezydencji? To niektóre z pytań, które pojawiają się, odkąd w środę świat obiegła informacja o rezygnacji Chile z organizacji konferencji, która miała startować 2 grudnia.
31 październikaPowietrze i klimat
Pyłomierz osobisty, dający natychmiastowy dostęp do danych o jakości powietrza w miejscu przebywania jego użytkownika, skonstruowali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach. Pyłomierz mierzy i wskazuje stężenia pyłów: PM 1 (to najbardziej niebezpieczne pyły zawieszone,...
24 październikaPowietrze i klimat
W odpowiedzi na skargę uczniów jednego z liceów jego dyrektor sprostował, że udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym nie jest w żaden sposób sankcjonowany. Jednak aby uczeń mógł uczestniczyć w zgromadzeniu, które odbywa się w godzinach lekcji, ma dostarczyć zgodę rodzica lub opiekuna...
24 październikaPowietrze i klimat
Trwają kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w małopolskich gminach w zakresie realizacji Programów Ochrony Powietrza. Do tej pory WIOŚ skontrolował kilkadziesiąt gmin, nakładając administracyjne kary pieniężne na łączną sumę 750 tys. zł.
Kary dla gmin były nakładane...
23 październikaPowietrze i klimat
Inspekcja Ochrony Środowiska wspiera Litwę w monitoringu zanieczyszczenia powietrza w związku z dużym pożarem odpadów w pobliżu granicy z Polską. Jak informuje resort środowiska, w obecnej chwili nie ma zagrożenia przekroczenia norm jakości powietrza w naszym kraju.
Ministerstwo Środowiska...
23 październikaPowietrze i klimat
Oficjalna ratyfikacja Porozumienia Paryskiego przez Rosję została przyjęta z entuzjazmem. Warto jednak przyjrzeć się warunkom, które postawił największy kraj świata, odpowiadający za 7,53 proc. emisji CO2.
23 październikaPowietrze i klimat
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął konsultacje sposobu działania instrumentu pożyczkowego w programie Czyste Powietrze. Uwagi można zgłaszać do 31 października br.
17 październikaPowietrze i klimat
Pochłanianie CO2 przez lasy nie pozwoli zbilansować emisji tak, by osiągnąć efekt neutralności klimatycznej - podkreśla Monika Sekuła z KOBIZE. Wskazuje, że obecnie lasy pochłaniają ok. 30 mln ton CO2 rocznie, a za 30 lat będzie to tylko 12 mln ton.
17 październikaPowietrze i klimat
W Niemczech w 2020 roku znowu wzrosną rachunki za prąd. Gospodarstwa domowe zapłacą od około 20 euro do ponad 50 euro więcej w skali roku. Ceny prądu w Niemczech dla klientów indywidualnych i tak należą do najwyższych w Unii Europejskiej.
Wzrośnie EEG-Umlage, czyli opłata na wsparcie odnawialnych...
17 październikaEnergia
Ostrzeżenie o wysokim stężeniu zanieczyszczeń powietrza wydał we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki. To pierwszy w woj. śląskim komunikat wydany na podstawie nowych, bardziej niż dotąd restrykcyjnych norm informowania i alarmowania o smogu.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, od...
16 październikaPowietrze i klimat
Zapowiedziany program NCBR skierowany do producentów urządzeń grzewczych pomoże w walce ze smogiem i może stać się towarem eksportowym - ocenił prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. Ma on pomóc w produkcji "czystych" źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła.
W środę podczas II Kongresu Trendy Energetyczne...
11 październikaEnergia