W 2019 r. przy wsparciu gmin otaczających Kraków wymieniono tam jedynie 2493 przestarzałe piece - podał Krakowski Alarm Smogowy. Zdaniem organizacji tempo jest zbyt wolne, aby zdążyć przed wejściem w życie małopolskiej uchwały antysmogowej w 2022 r.
Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały...
19 listopada 2020Powietrze i klimat
Ochrona powietrza i zmiany klimatu ⋅ strona 3
Resort klimatu i środowiska pracuje nad projektem noweli Prawa ochrony środowiska, który zmieni przepisy dotyczące Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, m.in. wprowadzi nowe sankcje administracyjne. Zmiany mają na celu przede wszystkim dostosowanie polskich przepisów do prawa...
19 listopada 2020Powietrze i klimat
Zmiana klimatu stanowi większe zagrożenie dla Ziemi niż pandemia Covid-19, a rządy powinny poświęcić więcej środków i energii na walkę z tym zjawiskiem - stwierdziła w raporcie we wtorek Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Półksiężyca (IFRC).
Potrafimy się mobilizować...
Jak...
18 listopada 2020Powietrze i klimat
Przeprowadzenie inwestycji antysmogowych w prywatnych budynkach jednorodzinnych planuje w nowym miejskim programie samorząd Rybnika. Miasto zamierza objąć programem do 100 zgłoszonych, najmniej zamożnych gospodarstw domowych.
O rozpoczęciu w poniedziałek naboru wniosków do wdrażanego programu...
17 listopada 2020Powietrze i klimat
Zamianę dwutlenku węgla w alkohol etylowy i inne, cenne substancje umożliwią katalizatory opracowywane przez dr. Wojciecha Stępniowskiego. Katalizatory zbudowane są z nanodrucików, mają ogromne powierzchnie, co zapewnia wystarczająco dużo miejsca cząsteczkom biorącym udział w reakcji.
Aby...
16 listopada 2020Powietrze i klimat
Jezioro Urmia w Iranie było jednym z największych słonych jezior na świecie, jednak zmiany klimatyczne i niewłaściwa gospodarka wodna sprawiły, że wyschło niemal całkowicie.
Niemal trzydzieści lat temu było to szóste co do wielkości słone jezioro na świecie i największe jezioro...
12 listopada 2020Powietrze i klimat
Ochrona jakości powietrza, adaptacja do zmian klimatu i racjonalne gospodarowanie zasobami, w tym m.in. innowacyjne technologie środowiskowe – to tematyka studiów podyplomowych, które będą mogły uzyskać wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków o...
12 listopada 2020Powietrze i klimat
Zwycięstwo Joe Bidena to zapowiedź zmian na poziomie krajowym i globalnym, także w obszarze polityki klimatycznej. To powrót do Porozumienia Paryskiego i amerykańskiego „przywództwa” sprzed prezydentury Donalda Trumpa.
10 listopada 2020Powietrze i klimat
Samorządy miały wspierać dystrybucję środków z programu Czyste Powietrze poprzez wydawanie zaświadczeń o wysokości dochodów mieszkańców, którzy chcą skorzystać z dofinansowania. Miały, bo jak się okazuje - zadanie to może przysporzyć problemów.
09 listopada 2020Powietrze i klimat
W dniu 29 października 2020 r. Komisja Europejska otworzyła dwie konsultacje publiczne w sprawie rozszerzenia obecnego unijnego systemu opłat za emisje CO2 (system handlu uprawnieniami do emisji lub ETS) na nowe sektory, w tym na budynki. Komisja Europejska zamierza wzmocnić działania związane...
06 listopada 2020Powietrze i klimat
Rekomendacje związane z wykonywaniem przez samorządy badań zanieczyszczeń powietrza przy użyciu dronów – wypracowano w programie DroneLAB Środowisko, zainicjowanym przez GZM. Zbiór rekomendacji został już opublikowany.
06 listopada 2020Powietrze i klimat
Deklarację międzysektorowej współpracy na rzecz ochrony klimatu podpisali w środę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezes rady Global Compact Network Poland (ONZ) Kamil Wyszkowski.
Podpisanie dokumentu oficjalnie zainaugurowało...
05 listopada 2020Powietrze i klimat
W cieniu trwających w Stanach Zjednoczonych wyborów prezydenckich minął dziś dokładnie rok od rozpoczęcia przez administrację prezydenta Donalda Trumpa procedury wystąpienia z Porozumienia paryskiego. Od 4 listopada 2020 r. Stany oficjalnie nie są stroną Porozumienia, co nie oznacza, że powrót...
04 listopada 2020Powietrze i klimat
XIV Ogólnopolska Konferencja Społeczności Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego organizowana przez Centrum Debaty Publicznej pt.”KLIMAT DLA EUROPY: Jak zmiany klimatyczne wpłyną na naszą przyszłość?” odbędzie się w formule online 09 listopada 2020 roku o godzinie 17:00.
Czytaj:...
03 listopada 2020Powietrze i klimatArtykuł promocyjny
Uchwalony przez Sejmik Województwa Małopolskiego Program Ochrony Powietrza 12 października br. został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Oznacza to, że zacznie obowiązywać po 2 tygodniach – od 27 października. Kompleksowy projekt działań na rzecz poprawy jakości...
02 listopada 2020Powietrze i klimat
Przed tegorocznym sezonem zimowym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przygotowała opracowanie nt. jakości powietrza na jej terenie. Zawiera on ogólną wiedzę nt. jakości powietrza oraz wybrane dane odnoszące się do obszaru GZM.
Nawet 4 razy więcej środków na ochronę powietrza
Część...
30 października 2020Powietrze i klimat
Przygotowany przez 11 gmin projekt, który ma zapewnić dotacje dla mieszkańców do instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), otrzymał 45 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki przedsięwzięciu o wartości blisko 70 mln zł w prywatnych domach ma pojawić się ponad 3,6 tys. różnych instalacji....
30 października 2020Energia
Nie jesteśmy zadowoleni z wykorzystania środków w "Czystym powietrzu" przez beneficjentów, stąd zmiany w programie - mówił w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Teraz w większym stopniu z pomocy skorzystają osoby mniej zamożne - dodał.
Przedstawiciel resortu...
29 października 2020Powietrze i klimat
W skali całego kraju funkcjonuje ok. 853 240 gospodarstw domowych w budynkach jednorodzinnych, w których mieszka 3,47 mln osób dotkniętych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Wsparcie ma dotyczyć szczególnie mieszkańców gmin zagrożonych smogiem.
27 października 2020Powietrze i klimat
O planach Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego, niełatwej decyzji o darmowej komunikacji miejskiej i planowaniu rozwoju w oparciu o realne potrzeby mieszkańców mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic, laureata 7. edycji konkursu Eco-Miasto.22 października 2020TransportWywiadArtykuł promocyjny