15 maja Kanada oficjalnie ogłosiła swój wkład w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Zobowiązała się ona do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. w latach 2005 – 2030.
Dotychczas zobowiązania takie ogłosiła Szwajcaria, Unia Europejska,...
19 maja 2015Powietrze i klimat
Ochrona powietrza i zmiany klimatu ⋅ strona 63
Z programu Kawka, służącemu poprawie jakości powietrza, będą mogły skorzystać miasta liczące co najmniej 5 tys. mieszkańców - poinformowała rzeczniczka NFOŚiGW Magdalena Skłodowska. Do wykorzystania będzie 120 mln zł.
18 maja 2015Powietrze i klimat
Przez ponad 100 lat średnie temperatury powietrza nad Bałtykiem wahały się, jednak począwszy od 1980 r. stale rosną – można wyczytać z najnowszego raportu ośrodka Helmholtz-Zentrum w Geesthacht (Niemcy) na temat zmian klimatu nad naszym morzem.
15 maja 2015Powietrze i klimat
Zmniejszenie emisji do atmosfery fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji zubożających warstwę ozonową - takie efekty ma przynieść ustawa uchwalona w piątek przez Sejm.
15 maja 2015Powietrze i klimat
Latem 2014 r. zanieczyszczenie powietrza ozonem troposferycznym wciąż można było zaobserwować w krajach Europy, choć liczba przekroczeń była niższa niż w wielu poprzednich latach – wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).
08 maja 2015Powietrze i klimat
W okresie 2000-2012 największa redukcja emisji gazów cieplarnianych w Polsce dotyczyła sektora wytwórczego i budownictwa, podczas gdy emisje pochodzące z transportu wzrosły o prawie 70 proc. - czytamy w najnowszym raporcie środowiskowym OECD.
06 maja 2015Powietrze i klimat
Negocjatorzy państw członkowskich oraz PE porozumieli się ws. utworzenia rezerwy stabilizacyjnej dla unijnego rynku pozwoleń na emisję CO2. Wypracowany przez nich kompromis przewiduje, że rezerwa będzie działała od 1 stycznia 2019 r. Polska chciała innej daty.
Zaproponowana przez Komisję...
06 maja 2015Powietrze i klimat
W sezonie grzewczym 2014-2015 strażnicy miejscy przeprowadzili łącznie 1770 kontroli pieców pod kątem spalania odpadów. Obecność substancji zabronionych stwierdzono w 241 piecach. Sprawców nielegalnego spalania odpadów w 132 przypadkach ukarano mandatem karnym, pozostałe 109 osób zostało...
05 maja 2015Powietrze i klimat
UE wywiera presję, by najwięksi emitenci gazów cieplarnianych ogłosili swoje zobowiązania ws. walki z globalnym ociepleniem. KE oczekuje, iż w tym półroczu zrobią to kraje odpowiadające za ponad połowę światowych emisji.
04 maja 2015Powietrze i klimat
Łukasz Adamkiewicz, doradca ds. węgla i zdrowia w HEAL (Health & Environment Alliance) opowiada o podjętych w tym roku przez rząd i jego organizację działaniach, zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce.
30 kwietnia 2015Powietrze i klimatOpinia eksperta
Parlament Europejski (PE) poparł we wtorek przepisy dotyczące monitorowania emisji CO2 w sektorze transportu morskiego. Rozporządzenie dotyczy tylko największych statków, jednak odpowiadających za 90 proc. emisji w rejsach na wodach UE.
Przepisy przyjęte przez PE przewidują, że od 1 stycznia...
29 kwietnia 2015Powietrze i klimat
- Polskie społeczeństwo nie ma pełnej świadomości, jak niekorzystne skutki ma zanieczyszczenie powietrza ani tego, że przyczyną jego złej jakości są często nasze zachowania – powiedział minister środowiska Maciej Grabowski podczas konferencji naukowej zorganizowanej w piątek w Wojskowym...
24 kwietnia 2015Powietrze i klimat
Podjęte przez rząd Chin działania w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza doprowadziły do znacznego zredukowania smogu w kilku miastach, m.in. w Pekinie - wynika z opublikowanej we wtorek analizy Greenpeace.
W Pekinie stężenie szkodliwych cząsteczek pyłu (o średnicy poniżej 2,5 mikrometra)...
21 kwietnia 2015Powietrze i klimat
We Wrocławiu realizowany jest projekt, który ma pomóc w rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia powietrza na Dolnym Śląsku. Elementem projektu są m.in. narzędzia informacyjne, takie jak geoportal czy tablice prezentujące poziom zanieczyszczeń.
17 kwietnia 2015Powietrze i klimat
Rozwój sieci ciepłowniczej jest jednym ze sposobów na ograniczenia niskiej emisji – ocenili w trakcie czwartkowej debaty w PAP eksperci. Dodali, że rozwiązaniem jest też termomodernizacja.
Podczas debaty PAP pt. „Społeczny wymiar kogeneracji w Polsce” dyrektorka delegatury NIK w Krakowie...
17 kwietnia 2015Powietrze i klimat
Prawie 900 Holendrów złożyło bezprecedensowy pozew zbiorowy przeciwko rządowi, zarzucając mu, że nie dość chroni obywateli przed zmianami klimatu; chcą m.in. zmusić władze do szybszej redukcji emisji CO2. Pierwsze posiedzenie sądu odbyło się we wtorek w Hadze.
Koordynująca obywatelską...
15 kwietnia 2015Powietrze i klimat
37 małopolskich gmin oraz Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a także władze województwa podpisały w środę w Rabce-Zdroju program Life, mający na celu walkę z zanieczyszczonym powietrzem w Małopolsce. Samorządy mają wspólnie zabiegać o fundusze unijne na ten cel.
Program...
08 kwietnia 2015Powietrze i klimat
Polski Alarm Smogowy skierował apel do prezesa Najwyższej Izby Kontroli, by ta instytucja skontrolowała w Ministerstwie Gospodarki proces przygotowywania rozporządzenia ws. norm jakości węgla. Zdaniem apelujących proponowane w projekcie normy są zbyt niskie.
Jak powiedziała PAP we wtorek Anna...
07 kwietnia 2015Powietrze i klimat
W Indiach zaczął działać w poniedziałek pierwszy rządowy system monitorowania jakości powietrza - ogłosił premier Narendra Modi. W kraju tym co roku ok. 620 tys. ludzi umiera przedwcześnie na choroby wywołane zanieczyszczeniem powietrza.
Świat jest przekonany, że Indiom nie zależy na środowisku...
07 kwietnia 2015Powietrze i klimat
Gubernator Kalifornii Jerry Brown ogłosił pierwsze w historii tego stanu obowiązkowe restrykcje dotyczące zużycia wody, w odpowiedzi na panującą od czterech lat dotkliwą suszę. Cel: ograniczenie zużycia wody o 25 proc. w porównaniu z 2013 rokiem.
03 kwietnia 2015Powietrze i klimat