Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

8. Europejski Szczyt Regionów i Miast

14 marca 2019

Co dwa lata Europejski Komitet Regionów (KR) organizuje Europejski Szczyt Regionów i Miast. Podczas szczytu wybrani przez obywateli przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych dyskutują nad najważniejszymi wyzwaniami, przed jakimi stoi Unia Europejska.

Szczyt, który odbędzie się pod hasłem "Odnowiona Europa", skupi się na wkładzie unijnych władz lokalnych i regionalnych w umacnianie europejskiej demokracji, zapewnianie solidarności, budowanie zrównoważonej i konkurencyjnej Europy oraz promowanie europejskiej spójności i pogłębianie więzi z obywatelami, zwłaszcza w perspektywie nadchodzących wyborów europejskich.

Uczestnicy szczytu będą dyskutować nad skutkami, jakie przyniosą regionom i miastom negocjacje w sprawie następnego długoterminowego budżetu UE. Dyskusje w Bukareszcie będą też dotyczyć: przyszłości polityki spójności, wspólnej polityki rolnej i polityki rozwoju obszarów wiejskich UE na okres 2021–2027, a także migracji i integracji, ponieważ miasta i burmistrzowie są na pierwszej linii przyjmowania i integracji migrantów w lokalnych społecznościach.

Wśród tematów szczytu będą także zagadnienia: "Europa i regionalizm", "Unia Europejska po brexicie i jak nie dopuścić do wyjścia innego kraju z UE" oraz "Demokracja na szczeblu lokalnym i europejskim, w tym większa rola władz lokalnych i regionalnych w unijnym procesie decyzyjnym i lokalne inicjatywy mające przywrócić więź między obywatelami a UE".

Przewidziane są m.in. debaty plenarne z europejskimi, krajowymi, regionalnymi i lokalnymi przywódcami. Ponadto zaproszeni zostaną główni kandydaci startujący w wyborach europejskich w 2019 r. Program ma odzwierciedlać różnorodność Unii Europejskiej, a organizatorzy deklarują, że dołożą wszelkich starań, by wybór prelegentów zapewniał "równowagę geograficzną, polityczną, pod względem płci oraz między obszarami wiejskimi i miejskimi".

Szczyt rozpocznie się sesją inauguracyjną, następnie głos zabiorą przewodniczący głównych instytucji UE, po czym odbędzie się sześć debat, które zakończy sesja plenarna i deklaracja zamykająca szczyt.

W dwudniowym spotkaniu udział weźmie ok. 1 tys. uczestników, w tym co najmniej 500 polityków lokalnych i regionalnych i około 300 członków Komitetu Regionów; spodziewani są też unijni przywódcy. Zaproszonych zostanie także ponad 100 dziennikarzy z wszystkich państw członkowskich.

Szczytowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne.

Informacje praktyczne

Kongres dla specjalistów
Daty: od 14 marca 2019 do 15 marca 2019

Bukareszt
Rumunia

Kontakt

Więcej informacji
▲  Do góry strony