Więcej  ›
24.04.2024 24 kwietnia 2024

Procurement Director Poland

Pracodawca: ENGIE – Polska Numer referencyjny: 189313 Data publikacji: 21 lutego 2024 Lokalizacja: Warszawa - Mazowieckie Rodzaj umowy: - Doświadczenie: Ponad 10 lat Branże:
Zarządzanie przedsiębiorstwem: Zrównoważony rozwoj, CSR, Marketing, PR, komunikacja

Opis stanowiska

Job description:

  • Providing leadership for sourcing initiatives at ENGIE Poland Group level.
  • Establishing key performance indicators and metrics for procurement activities.
  • Implementing local procurement policies and governance principles to all legal entities in Poland.
  • Steering a performance plan and implementing strategies for both Group and Local categories.
  • Provide strategic, tactical, and operational direction to support operations.
  • Cultivating effective relationships with key internal and external stakeholders.
  • Implementing training plans, and supporting career paths for team members, located in different local organizations.
  • Being a part of the Engie’s integrated procurement community, developing and maintaining close collaboration with Group procurement and procurement departments of other countries.
  • Activating strategies to achieve Net Zero Carbon targets.

Wymagania

Job requirements:

  • Master's Degree, ideally in Engineering or Economics.
  • 10 years of experience in the energy sector, with a minimum of 5 years in procurement.
  • Strong leadership and interpersonal skills.
  • Results-driven and a good communicator.
  • Flexibility and experience in managing people.
  • Familiarity with procurement processes and tools used within the Group.
  • Fluent in Polish and English.
  • Strong safety and environmental awareness.

Oferujemy

We offer:

  • Attractive performance bonus
  • Life insurance
  • Private healthcare
  • Sport card
  • Professional trainings
  • Flexible schedule
  • Hybrid work
  • Possibility to develop in an international environment

ENGIE – Polska

Jesteśmy firmą produkcyjną branży energetycznej, wchodzącą w skład dużej grupy międzynarodowej, mieszczącą się na Pomorzu Środkowym.