Więcej  ›
29.03.2024 29 marca 2024

PhD student for functional materials technology group

Pracodawca: ENSEMBLE3 sp. z o. o. Numer referencyjny: 33328 Data publikacji: 21 lipca 2021 Lokalizacja: Warszawa - Mazowieckie Rodzaj umowy: - Doświadczenie: - Branże:
Przemysł i inżynieria: Inżynieria materiałowa
Środowisko naturalne, bioróżnorodność: Badania naukowe

Opis stanowiska

Key responsibilities include:
  • Perform experiments regarding the development and characterization of new composite materials with special photonic/optoelectronic properties (i.e., eutectic materials, glass doped with various nanoparticles and others)
  • Participate in experimental design and data analysis
  • Participate in the data preparation and writing of manuscripts
  • Collaborate with other group members
  • Actively participate in lab meetings, scientific seminars and conferences

Wymagania

Profile of candidates/requirements:
  • Master’s degree (or equivalent) in the field of materials science, physics, chemistry, or similar
  • Laboratory exposure to at least one of the following disciplines: crystal growth, glass or ceramic synthesis, photonics, will be a plus
  • Very good written and oral communication skills in English
  • A proactive approach to achieving tasks and objectives, good interpersonal skills, collaborative attitude
  • A strong motivation for scientific research
  • Willingness to learn and take new challenges, ability to work independently

Required application documents:

  • CV (including a list of projects/publications)
  • Cover letter
  • Copy of MSc diploma or equivalent
  • Name and addresses of two references

Oferujemy

We offer:
  • Full-time employment;Opportunity to work in an innovative scientific environment
  • International cooperation with experienced researchers; Competitive salary
  • Administrative support for visa and related documentatio
  • Access to well-staffed core facilities

ENSEMBLE3 sp. z o. o.

Spółka Ensemble3 Sp. z.o.o to nowopowstałe Centrum Doskonałości w zakresie nanofotoniki, zaawansowanych materiałów i nowoczesnych technologii opartych na wzroście kryształów, zlokalizowane w Warszawie. Centrum powstało i działa we współpracy z partnerami z kraju i zagranicy w ramach Programu Teaming for Excellence finansowanego przez Komisję Europejską oraz Programu Międzynarodowych Agend Badawczych finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Centrum pracuje nad rozwojem nowatorskich technologii materiałowych i nowoczesnych materiałów o wyjątkowych właściwościach elektromagnetycznych, które mogą znaleźć zastosowanie w takich dziedzinach, jak fotonika, optoelektronika, telekomunikacja, konwersja energii słonecznej, medycyna i lotnictwo.