Więcej  ›
28.03.2024 28 marca 2024

Starszy inspektor ds. obsługi prawnej

Pracodawca: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Numer referencyjny: starszy inspektor/GDOŚ/DOOŚ/ 17/2018 Data publikacji: 18 października 2018 Lokalizacja: Warszawa - Mazowieckie Rodzaj umowy: Umowa o pracę Doświadczenie: Mniej niż rok Branże:
Zarządzanie środowiskiem: Prawo i przepisy, Oceny oddziaływania na środowisko

Opis stanowiska

Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów / kandydatek na stanowisko: starszy inspektor w Zespole ds. Analiz Prawnych i Systemowych w Wydziale ds. Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach w Departamencie Ocen Oddziaływania na Środowisko.

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:
  • Interpretowanie obowiązujących przepisów prawa i doradzanie w celu właściwego zastosowania przepisów prawnych przez komórki organizacyjne Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko,
  • Udzielanie wyjaśnień organom administracji publicznej i innym zainteresowanym podmiotom w celu zapoznania ich ze stanowiskiem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz resortu środowiska w zakresie interpretacji i stosowania obowiązujących przepisów prawa dotyczących ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko,
  • Ocena prawidłowości postępowań w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach prowadzonych przez organy inne niż GDOŚ, a w uzasadnionych przypadkach przygotowywanie odpowiednich wystąpień mających na celu zainicjowanie postępowania nadzorczego (najczęściej w sprawie stwierdzenia nieważności) względem analizowanych decyzji,
  • Opiniowanie projektów aktów prawnych w celu ich weryfikacji i zapewnienia zgodności z krajowymi i unijnymi regulacjami w zakresie ocen oddziaływania na środowisko,
  • Opiniowanie spraw prejudycjalnych przed TSUE oraz wyroków TSUE pod kątem skutków dla stanowienia lub stosowania prawa w Polsce w celu oceny potrzeby przyłączenia się przez Polskę do postępowań oraz w celu weryfikacji konieczności zmian w stanowieniu lub stosowaniu prawa w Polsce,
  • Koordynowanie prac legislacyjnych dotyczących ocen oddziaływania na środowisko, udział w posiedzeniach Komisji lub Podkomisji Sejmu i Senatu w celu zapewnienia wysokiej jakości prawa w tym zakresie oraz sprawności procesu legislacyjnego,
  • Sporządzanie projektów odpowiedzi na skargi i wnioski w trybie działu VIII Kodeksu postepowania administracyjnego oraz petycje w trybie ustawy o petycjach w celu realizacji wymagań ustawowych,
  • Sporządzanie projektów odpowiedzi na wystąpienia poselskie i senatorskie (np. interpelacje) w celu realizacji wymagań ustawowych.

Warunki pracy:
  • Praca administracyjno-biurowa polegająca m.in. na opracowywaniu dokumentów, obsłudze urządzeń biurowych, czynnościach koncepcyjnych,
  • Realizacja zadań wiąże się z zagrożeniem korupcją oraz częstym reprezentowaniem urzędu na zewnątrz,
  • Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo,
  • W budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych, drzwi wewnętrzne odpowiedniej szerokości oraz windy i łazienki dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim,
  • W budynku nie występują szkodliwe czy niebezpieczne warunki pracy

Wymagania

Niezbędne:
  • Wykształcenie: wyższe prawnicze,
  • Dobra znajomość prawa materialnego związanego z ocenami oddziaływania na środowisko,
  • Dobra znajomość przepisów dotyczących postępowania administracyjnego i postępowania przed sądami administracyjnymi,
  • Umiejętność analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz argumentowania,
  • Znajomość zagadnień dotyczących ocen oddziaływania na środowisko oraz procedur administracyjnych,
  • Umiejętność skutecznego komunikowania się,
  • Umiejętność dobrej organizacji pracy własnej,
  • Umiejętność pracy zespołowej,
  • Umiejętność obsługi programów komputerowych pakietu Ms Office,
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie B1,
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego,
  • Korzystanie z pełni praw publicznych,
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Dodatkowe:
  • Wykształcenie: brak,
  • 1 rok doświadczenia zawodowego w doradztwie prawnym,
  • Znajomość orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej,
  • Znajomość zagadnień dotyczących ochrony środowiska,
  • Wpis na listę radców prawnych,
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie B2.

Inne informacje

Dokumenty i oświadczenia niezbędne:
  • Życiorys/CV i list motywacyjny
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie wykształcenia
  • Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego albo kopia dokumentu potwierdzającego posiadanie polskiego obywatelstwa
  • Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów naboru
  • Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych

Dokumenty i oświadczenia dodatkowe:
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania dodatkowego w zakresie doświadczenia zawodowego / stażu pracy

Termin składania dokumentów: 29.10.2018
Decyduje data stempla pocztowego / osobistego dostarczenia oferty do urzędu.

Inne informacje: W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie wynosi co najmniej 6%.
- pierwszeństwo dla osób z niepełnosprawnościami
Oświadczenia prosimy składać zgodnie ze wzorem zamieszczonym na stronie internetowej: http://bip.gdos.gov.pl (Praca/Wzory oświadczeń). Wszystkie oświadczenia powinny być własnoręcznie podpisane.

Za datę złożenia dokumentów uznaje się datę stempla pocztowego lub termin złożenia w kancelarii GDOŚ (pokój 472).

Planowane techniki i metody naboru:

Etap I - weryfikacja formalna nadesłanych ofert,

Etap II – pisemny sprawdzian wiedzy (w przypadku, gdy mniej niż 10 kandydatów spełni wymogi formalne, możliwe jest odstąpienie od przeprowadzenia tego etapu),

Etap III - rozmowa kwalifikacyjna.

W przypadku przeprowadzenia Etapu II minimum kwalifikującym do udziału w III etapie naboru jest uzyskanie przez kandydata co najmniej 60% możliwych do zdobycia w sprawdzianie pisemnym punktów (lub z poszczególnych jego części tematycznych) oraz jednocześnie uzyskanie jednego z sześciu najlepszych wyników.

Nasz Urząd jest pracodawcą równych szans i wszystkie aplikacje są rozważane z równą uwagą bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne wyznanie, orientację seksualną czy też jakąkolwiek inną cechę prawnie chronioną.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w naborze osoby niepełnosprawne.

Prosimy o podawanie nr telefonu oraz adresu e-mail, gdyż informacja o zakwalifikowaniu się do kolejnych etapów rekrutacji zostanie przekazana kandydatom spełniającym wymogi formalne telefonicznie lub drogą elektroniczną. Prosimy o sprawdzanie skrzynki e-mail.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. (22) 369 21 17.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest instytucją, która odpowiada za realizację polityki ochrony środowiska w zakresie zarządzania ochroną przyrody, w tym m.in. obszarami Natura 2000 oraz kontroli procesu inwestycyjnego.
Realizuje także zadania dotyczące zapobiegania i naprawy szkód w środowisku. Odpowiada za zarządzanie informacją o środowisku przyrodniczym, rejestrację organizacji w krajowym rejestrze organizacji zarejestrowanych w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). W kompetencjach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jest również tworzenie i koordynacja krajowej sieci Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju w Polsce, odpowiedzialnej za wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami UE oraz instytucjami wdrażającymi fundusze europejskie.