Więcej  ›
20.04.2024 20 kwietnia 2024

Specjalista ds. raportów o stanie środowiska

Pracodawca: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie Numer referencyjny: 9/DMŚ/2019 Data publikacji: 20 lutego 2019 Lokalizacja: Warszawa - Mazowieckie Rodzaj umowy: Umowa na zastępstwo Doświadczenie: 1-3 lata Branże:
Środowisko naturalne, bioróżnorodność: Nadzór, kontrola, ochrona, restrykcje
Zarządzanie środowiskiem: Administracja, Prawo i przepisy

Opis stanowiska

Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów / kandydatek na stanowisko: specjalista w Departamencie Monitoringu Środowiska.

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:
  • Inicjuje, projektuje, koordynuje i wykonuje prace związane z opracowywaniem raportów o stanie środowiska w Polsce, koordynuje prace w zakresie cyklicznych raportów tematycznych i monografii dotyczących występowania różnych zagrożeń w środowisku oraz innych materiałów informacyjnych związanych z PMŚ, w tym w sprawozdań z realizacji zadań należących do właściwości DMŚ,
  • Uczestniczy we wdrażaniu zintegrowanych ocen i prognoz, w tym śledzi, toczący się na poziomie międzynarodowym, rozwój koncepcji zintegrowanych ocen i prognoz dotyczących problemów środowiskowych i problemów sektorowych opartych na metodach wskaźnikowych, analizie ryzyka i innych i je analizuje, w celu wykorzystania w ramach PMŚ, w szczególności w pracach nad raportami o stanie środowiska; upowszechnia wiedzę na temat wskaźników środowiskowych oraz ocen zintegrowanych wobec zainteresowanych resortów oraz jednostek organizacyjnych Inspekcji,
  • Bierze udział w programach międzynarodowych, w tym programach UE, związanych z międzynarodową wymianą danych i informacji o stanie środowiska i ocenami zintegrowanymi oraz uczestniczy i reprezentuje GIOŚ/Polskę w pracach grup roboczych krajowych i międzynarodowych, związanych z kompetencjami merytorycznymi, oraz współpracuje z EEA w ramach EIONET w zakresie dotyczącym raportów o stanie środowiska poprzez pełnienie roli krajowego centrum referencyjnego EIONET ds. stanu środowiska (NRC SoE), pełni rolę przedstawiciela Polski w Grupie ds. Informacji i Prognoz Środowiskowych OECD, w tym przygotowuje kwestionariusze OECD/EUROSTAT oraz opinie odnośnie materiałów, raportów i przedsięwzięć podejmowanych przez tę grupę, w celu wypełnienia przez Polskę zobowiązań wynikających ze współpracy międzynarodowej w powyższym zakresie,
  • Inicjuje, uczestniczy i współpracuje z innymi komórkami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, odpowiedzialnymi za sprawy związane z komunikacją, w realizacji prac związanych z publikacją i rozpowszechnieniem raportów i innych informacji o stanie środowiska poprzez różne kanały dystrybucji oraz bierze udział w upowszechnianiu międzynarodowych raportów o stanie środowiska w tym raportów Europejskiej Agencji Środowiska,
  • Prowadzi rejestr wniosków o udostępnienie informacji o stanie środowiska oraz udzielonych odpowiedzi oraz zapewnia wsparcie pracownikom Departamentu MŚ w zakresie stosowania obowiązującego prawodawstwa dotyczącego dostępu do informacji o środowisku,
  • Bierze udział w opracowywaniu wieloletnich programów PMŚ a także analizuje stan ich realizacji w zakresie merytorycznym stanowiska,
  • Analizuje przepisy UE i inne zobowiązania międzynarodowe z zakresu informacji/dostępu do informacji o stanie środowiska i opracowuje z uwzględnieniem tych przepisów projekty aktów prawnych lub modyfikacje istniejących przepisów oraz oceny skutków regulacji w ramach krajowego procesu legislacyjnego, w tym uczestniczy w transpozycji odpowiednich przepisów unijnych do prawodawstwa krajowego w celu zapewnienia odpowiednich warunków prawnych do wykonywania zadania, o którym mowa w pkt 1; opracowuje projekty stanowisk negocjacyjnych oraz opiniuje projekty aktów prawnych w przedmiotowym zakresie,
  • Zapewnia niezbędne informacje merytoryczne na etapie przygotowania oraz bierze udział jako ekspert merytoryczny w realizacji postępowań w sprawie zamówień publicznych związanych z realizacją zadania, o którym mowa w pkt 1 jako członek komisji przetargowej odpowiedzialny za weryfikację spełnienia wymogów merytorycznych, jak również nadzoruje realizację i rozlicza w zakresie poprawności pod względem merytorycznym umowy zawierane z wykonawcami.

Warunki pracy:
  • Praca przy komputerze,
  • Krajowe wyjazdy służbowe,
  • Budynek i pomieszczenia urzędu dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich - podjazd do budynku, toalety, windy oraz drzwi o odpowiedniej szerokości.

Wymagania

Niezbędne:
  • Wykształcenie: wyższe ochrona środowiska lub pokrewne,
  • 1 rok doświadczenia zawodowego w obszarze ochrony środowiska (w administracji rządowej/samorządowej/jednostce naukowo badawczej lub sektorze prywatnym),
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie B2,
  • Znajomość ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska,
  • Znajomość przepisów krajowych, UE w zakresie udostępniania informacji o środowisku,
  • Znajomość obsługi komputera: środowisko Windows (Microsoft Word, Excel, PowerPoint) oraz poruszania się w Internecie,
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego,
  • Korzystanie z pełni praw publicznych,
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Inne informacje

Dokumenty i oświadczenia niezbędne:
  • CV i list motywacyjny
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie wykształcenia
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie doświadczenia zawodowego / stażu pracy
  • Kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka na wymaganym poziomie lub oświadczenie kandydata
  • Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego albo kopia dokumentu potwierdzającego posiadanie polskiego obywatelstwa
  • Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych

Dokumenty i oświadczenia dodatkowe:

Termin składania dokumentów: 28.02.2019
Decyduje data wpływu oferty do urzędu.

Inne informacje: W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie wynosi co najmniej 6%.
- pierwszeństwo dla osób z niepełnosprawnościami
- ogłoszenie o naborze w celu zastępstwa
Nasz urząd jest pracodawcą równych szans i wszystkie aplikacje są rozważane z równą uwagą bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacje seksualną czy też jakąkolwiek inną cechę prawnie chronioną.

Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy kwalifikacyjnej. Oferty odrzucone zostaną komisyjnie zniszczone po zakończeniu procedury naboru.

Z wybranym kandydatem podpisana zostanie umowa o pracę na czas określony.

Na stronie www.gios.gov.pl w zakładce bip/praca/procedury naboru/pozostałe stanowiska w służbie cywilnej można zapoznać się z zasadami naboru obowiązującymi w GIOŚ.

UWAGA: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w rekrutacji również osoby niepełnosprawne.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 22 369-22-21

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

Misją Inspekcji Ochrony Środowiska jest kontrola podmiotów gospodarczych, tak, by korzystanie ze środowiska odbywało się z poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad i norm w tym zakresie, monitorowanie i ocena stanu środowiska oraz dostarczanie społeczeństwu i władzy publicznej informacji o środowisku.