Więcej  ›
19.04.2024 19 kwietnia 2024

Praktyki – analizy przestrzenne w oparciu o oprogramowanie GIS

Pracodawca: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB Numer referencyjny: Poznań Data publikacji: 17 lipca 2019 Lokalizacja: Poznań - Wielkopolskie Rodzaj umowy: Staż Doświadczenie: Mniej niż rok Branże:
Planowanie przestrzenne: Planowanie przestrzenne
Powietrze i klimat: Meteorologia
Ryzyko: Zagrożenia naturalne, ochrona przeciwpowodziowa

Opis stanowiska

Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy w Poznaniu zaprasza na bezpłatne praktyki

Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy w Poznaniu (CMPiS Poznań) realizuje zadania ustawowe o charakterze strategicznym w zakresie wyznaczania obszarów narażonych na niebezpieczeństwo wystąpienia zjawisk ekstremalnych w kraju.

Dyrektywa 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (Dyrektywa Powodziowa) wymaga przygotowania map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP), których opracowanie powierzono Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowemu Instytutowi Badawczemu.

Pierwotnie, mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego zostały opracowane i przekazane w ramach projektu „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” (ISOK) przez IMGW-PIB – Centra Modelowania Powodzi i Suszy w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu.

Obecnie mapy podlegają sprawdzaniu, aktualizacji i weryfikacji.

Zakres map zagrożenia powodziowego:

Mapy zagrożenia powodziowego są sporządzane dla obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, a na mapach zagrożenia powodziowego przedstawia się obszary o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi:

  • obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest niskie i wynosi raz na 500 lat (Q 0,2%);
  • obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi raz na 100 lat (Q 1%),
  • obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie i wynosi raz na 10 lat (Q 10%),

oraz obszary obejmujące tereny narażone na zalanie w przypadku:

  • zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego,
  • zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwsztormowego (budowli ochronnych pasa technicznego – według ustawy Prawo wodne, obowiązującej przed 12 lipca 2014 r.)

Ponadto na mapach zagrożenia powodziowego przedstawia się:

  • głębokość wody;
  • oraz prędkość wody i kierunki przepływu wody – dla miast wojewódzkich i miast na prawach powiatu oraz innych miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 000 osób.

Gdy mówimy o obszarach, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi np. 1% (czyli raz na 100 lat), należy przez to rozumieć, że do obliczeń wykorzystano przepływ wody (maksymalny) o wartości prawdopodobieństwa wystąpienia 1%. Przepływy te oblicza się na podstawie wartości maksymalnych przepływów rocznych, obserwowanych w wieloleciu (z co najmniej 30 lat) w danym przekroju wodowskazowym rzeki. Przepływ maksymalny o prawdopodobieństwie wystąpienia 1% oznacza, że statystycznie takie natężenie przepływu może pojawić się w danym przekroju 1 raz na 100 lat. Nie oznacza to, że powódź o prawdopodobieństwie wystąpienia 1% występuje w odstępach stuletnich. Należy pamiętać, że jest to wielkość statystyczna, bazująca na danych historycznych.

Obszary zagrożenia powodziowego, przedstawione na mapach, uzyskiwane są w wyniku matematycznego modelowania hydraulicznego, które jest realizowane przez m.in. Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy w Poznaniu. W procesie modelowania wykorzystuje się bardzo dokładne dane przestrzenne, pozyskane metodą lotniczego skaningu laserowego tj.: numeryczny model terenu, którego dokładność wysokościowa sięga 10 – 15 cm oraz numeryczny model powierzchni terenu. Na potrzeby sporządzenia map opracowano również dane hydrologiczne, uwzględniające przepływy maksymalne, które są obserwowane na stacjach sieci państwowej służby hydrologiczno -meteorologicznej.

Uzupełnieniem map zagrożenia powodziowego będą mapy ryzyka powodziowego, określające wartości potencjalnych strat powodziowych oraz przedstawiające obiekty narażone na zalanie w przypadku wystąpienia powodzi o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia. Są to obiekty, które pozwolą na ocenę ryzyka powodziowego dla zdrowia i życia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej, czyli grupy, dla których należy ograniczyć negatywne skutki powodzi zgodnie z celami Dyrektywy Powodziowej.

W tym celu dla obszarów przedstawionych na mapach zagrożenia powodziowego, zostaną naniesione takie elementy jak:

  • szacunkowa liczba ludności zamieszkującej obszar zagrożony;
  • budynki mieszkalne oraz obiekty o szczególnym znaczeniu społecznym (tj. szpitale, szkoły, przedszkola, hotele, centra handlowe i inne) – dla których głębokość wody wynosi > 2 m oraz < 2 m (graniczna wartość głębokości wody – 2m została przyjęta w związku z przyjętymi przedziałami głębokości wody i ich wpływu na stopień zagrożenia dla ludności i obiektów budowlanych;
  • obszary i obiekty zabytkowe;
  • obszary chronione tj. ujęcia wód, strefy ochronne ujęć wody, kąpieliska, obszary ochrony przyrody;
  • potencjalne ogniska zanieczyszczeń wody, w przypadku wystąpienia powodzi tj. zakłady przemysłowe, oczyszczalnie ścieków, przepompownie ścieków, składowiska odpadów, cmentarze;
  • wartości potencjalnych strat dla poszczególnych klas użytkowania terenu, tj. tereny zabudowy mieszkaniowej, tereny przemysłowe, tereny komunikacyjne, lasy, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, użytki rolne, wody.
  • Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego jako dokumenty planistyczne stanowią w praktyce nietechniczny środek ochrony przeciwpowodziowej mający na celu ograniczenie potencjalnych negatywnych konsekwencji powodzi. Celem powstania tych dokumentów jest właściwe zarządzanie ryzykiem, jakie może stwarzać powódź dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, gospodarki.

Mapy stanowią podstawę dla racjonalnego planowania przestrzennego na obszarach zagrożonych powodzią, a tym samym dla ograniczania negatywnych skutków powodzi.

Jednak głównym celem opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego jest stworzenie podstaw do opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym – ostatniego etapu wdrażania Dyrektywy Powodziowej. Mapy te będą skutecznym narzędziem pozyskiwania danych, podstawą ustanawiania priorytetów i podejmowania dalszych decyzji o charakterze technicznym, finansowym i politycznym dotyczących zarządzania ryzykiem powodziowym.

Aby możliwe było sprawne przeprowadzenie całego procesu zarządzania ryzykiem powodziowym, uwzględniając skomplikowany proces modelowania niezbędne jest wykształcenie specjalistów zarówno w zakresie samego modelowania, ale także wieloaspektowych analiz przestrzennych.

Wymagania

Praktyka realizowana będzie w wymiarze 1 etatu, od poniedziałku do piątku w obszarze wsparcia w zakresie przygotowania danych do modelowania, pracy na dużych zbiorach danych za pomocą narzędzi GIS, w tym wykonywanie analiz przestrzennych na danych wektorowych i rastrowych.

Oferujemy

Oferujemy ciekawą bezpłatną praktykę w doświadczonym zespole, możliwość zdobywania doświadczenia w realizacji dużego projektu, zapoznanie się i praktyczne wykorzystywanie narzędzi informatycznych służących do odwzorowania naturalnych procesów, związanych z obiegiem wody w przyrodzie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB

Do podstawowych statutowych zadań Instytutu należy prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz służb państwowych w dziedzinach: meteorologii, hydrologii, oceanologii, gospodarki i inżynierii wodnej, jakości zasobów wodnych, gospodarki ściekowej, utylizacji osadów ściekowych.