Więcej  ›
28.03.2024 28 marca 2024

Specjalista w Wydziale Ochrony Środowiska Morskiego

Pracodawca: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Numer referencyjny: DGM-9/18 Data publikacji: 08 października 2018 Lokalizacja: Warszawa - Mazowieckie Rodzaj umowy: Umowa o pracę Doświadczenie: 1-3 lata Branże:
Woda: Gospodarowanie wodami
Środowisko naturalne, bioróżnorodność: Nadzór, kontrola, ochrona, restrykcje
Zarządzanie środowiskiem: Prawo i przepisy

Opis stanowiska

Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów / kandydatek na stanowisko: specjalista w Wydziale Ochrony Środowiska Morskiego w Departamencie Gospodarki Morskiej.

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:
  • prowadzenie obsługi udziału przedstawicieli Ministerstwa w spotkaniach i posiedzeniach krajowych/międzynarodowych w zakresie koordynowania współpracy z innymi departamentami, resortami oraz instytucjami w związku z członkostwem Polski w Konwencji o ochronie Morza Bałtyckiego (HELCOM), w tym: przygotowywanie instrukcji/materiałów dla przedstawicieli Ministerstwa, przygotowywanie lub uzgadnianie dokumentów prezentujących stanowisko Ministerstwa, prowadzenie lub udział w spotkaniach i posiedzeniach, monitorowanie realizacji zobowiązań wynikających z udziału w spotkaniach/posiedzeniach, obsługa logistyczna udziału przedstawicieli Ministerstwa w spotkaniach/posiedzeniach, przygotowywanie/ uzgadnianie dokumentów podsumowujących
  • prowadzenie spraw organizacyjnych Ministerstwa/ komórki organizacyjnej w zakresie analizy informacji przekazywanych przez inne departamenty, resorty i instytucje, w tym: opracowywanie zbiorczych informacji, statystyk, sprawozdań, analiz dotyczących pracy Ministerstwa/komórki organizacyjnej, przedkładanie propozycji zmian i usprawnień w zakresie procedur i sposobów realizacji zadań będących we właściwości Ministerstwa/komórki organizacyjnej
  • gospodarowanie środkami finansowymi na poziomie komórki organizacyjnej/zadania w zakresie koordynowania współpracy z innymi departamentami, resortami oraz instytucjami w związku z członkostwem Polski w Konwencji o ochronie Morza Bałtyckiego (HELCOM), w tym: zgłaszanie propozycji/prognoz wydatków i dochodów na kolejne lata budżetowe, stały monitoring wydatków lub dochodów oraz dostępności środków budżetowych, nadzór nad racjonalnym gospodarowaniem środkami finansowymi, weryfikowanie merytoryczne dowodów księgowych, wnioskowanie o zabezpieczenie środków finansowych, przygotowywanie projektów umów, sprawozdawczość z wykorzystania środków finansowych
  • praca w językach obcych w obszarze ochrony środowiska morskiego, w tym: zapoznawania się i analiza treści w językach obcych, sporządzanie treści w językach obcych, tłumaczenia doraźne na potrzeby własne i kierownictwa
  • prowadzenie międzynarodowej współpracy dwustronnej i wielostronnej Ministerstwa w zakresie koordynowania współpracy z innymi departamentami, resortami oraz instytucjami krajowymi i zagranicznymi w związku z członkostwem Polski w Konwencji o ochronie Morza Bałtyckiego (HELCOM) oraz w obszarze ochrony środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami ze statków, w tym: współpraca z instytucjami krajowymi i zagranicznymi, wymiana informacji (np. m.in.: z państwami członkowskimi UE, instytucjami UE, innymi instytucjami międzynarodowymi), nawiązanie i utrzymanie współpracy międzynarodowej, współpraca z organizacjami/ stowarzyszeniami międzynarodowymi, udział w spotkaniach i posiedzeniach (np. grup, komitetów, sekretariatów, etc.)
  • udział w procesie uzgodnień projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów normatywnych, przekazywanych Ministrowi przez pozostałych członków Rady Ministrów oraz kierowników naczelnych i centralnych urzędów administracji rządowej w zakresie opiniowania projektów dokumentów rządowych, w tym aktów prawnych, w tym: opracowywanie stanowiska w oparciu o wniesione wkłady, sporządzanie notatek informacyjnych dla Ministra dotyczących opiniowanych dokumentów przewidzianych do rozpatrzenia na posiedzeniach Rady Ministrów, zbieranie i analizowanie wkładów otrzymanych od innych komórek Ministerstwa (gdy komórka jest komórką wiodącą w sprawie)
  • monitorowanie stanu prawnego i orzecznictwa oraz standardów/ rekomendacji/ wytycznych/ opinii/ inicjatyw, etc. w zakresie ochrony środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami ze statków, w tym: analizowanie aktualnego stanu prawnego, orzecznictwa i poglądów doktryny/ standardów/ rekomendacji/ wytycznych/ opinii, analizowanie planowanych zmian prawnych, monitorowanie i analizowanie inicjatyw i działań w wybranych krajach członkowskich UE lub w krajach trzecich

Warunki pracy:
Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań
  • krajowe i zagraniczne wyjazdy służbowe
  • częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz
Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy
  • wejście do budynku „A” i „D” przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • węzeł sanitarny, szerokość drzwi i ciągi komunikacyjne, platformy podjazdowe na schodach oraz windy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • mogą pojawić się trudności lub możliwa pomoc osób trzecich dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Wymagania

Niezbędne:
  • Wykształcenie: wyższe
  • 1 rok doświadczenia zawodowego z zakresu ochrony środowiska lub w administracji publicznej
  • Ogólna znajomość Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego
  • Ogólna wiedza na temat funkcjonowania HELCOM
  • Znajomość problematyki krajowego, wspólnotowego i międzynarodowego prawa ochrony środowiska morskiego
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie B2
  • Umiejętność obsługi komputera (MS Office)
  • Organizacja pracy i orientacja na osiąganie celów
  • Komunikacja
  • Rzetelność
  • Współpraca
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Dodatkowe:
  • Wykształcenie: wyższe na kierunku: ochrona środowiska, chemia, biologia, transport, zarządzanie, geografia, filologia angielska, lingwistyka
  • 6 miesięcy doświadczenia zawodowego we współpracy z podmiotami zagranicznymi
  • Ogólna znajomość ustawy o zapobieganiu zanieczyszczenia morza przez statki
  • Znajomość ustawy Prawo wodne

Inne informacje

Dokumenty i oświadczenia niezbędne:
  • Życiorys/CV i list motywacyjny
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie wykształcenia
  • Kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie B2 lub informacja o poziomie znajomości języka na poziomie B2
  • Kopie dokumentów potwierdzających minimum 1 rok doświadczenia zawodowego z zakresu ochrony środowiska lub w administracji publicznej
  • Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego albo kopia dokumentu potwierdzającego posiadanie polskiego obywatelstwa
  • Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych
  • Oświadczenie o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Dokumenty i oświadczenia dodatkowe:
  • kopia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność - w przypadku kandydatek/kandydatów, zamierzających skorzystać z pierwszeństwa w zatrudnieniu w przypadku, gdy znajdą się w gronie najlepszych kandydatek/kandydatów
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania dodatkowego w zakresie wykształcenia
  • Kopie dokumentów potwierdzających minimum 6 miesięcy doświadczenia zawodowego we współpracy z podmiotami zagranicznymi

Termin składania dokumentów: 23.10.2018
Decyduje data wpływu oferty do urzędu.

Inne informacje:
W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie wynosi co najmniej 6%.
- pierwszeństwo dla osób z niepełnosprawnościami
Do udziału w naborze, zachęcamy również osoby niepełnosprawne, które spełniają wymagania określone w ogłoszeniu oraz po uwzględnieniu informacji dotyczących oferowanych warunków pracy.
Metody/techniki, które będą stosowane podczas naboru: weryfikacja formalna ofert, sprawdzian wiedzy/umiejętności.
Kandydaci proszeni są o podanie numeru telefonu i/lub adresu poczty elektronicznej.
Oferty otrzymane po terminie nie będą rozpatrywane (liczy się data wpływu).
Kandydaci zakwalifikowani zostaną poinformowani o kolejnych etapach naboru.
Oferty odrzucone zostaną zniszczone komisyjnie.
Dodatkowe informacje, dotyczące ogłoszenia do pracy w Ministerstwie, można uzyskać pod nr tel. 583 88 49

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiada za krajową gospodarkę morską, rybołówstwo i żeglugę śródlądową.