Więcej  ›
18.04.2024 18 kwietnia 2024

Specjalista ds. ochrony przyrody

Pracodawca: Park Narodowy Numer referencyjny: O.110.1.2020 Data publikacji: 04 maja 2020 Lokalizacja: Chyrzyno / Górzyca - Lubuskie Rodzaj umowy: Umowa o pracę (3 miesiące, 1 rok, czas nieokreślony) Doświadczenie: Mniej niż rok Branże:
Środowisko naturalne, bioróżnorodność: Zarządzanie i ochrona krajobrazu
Zarządzanie środowiskiem: Pomiary, badania, monitoring

Opis stanowiska

Zadania:
  • Organizacja i wykonywanie monitoringu przyrodniczego,
  • Organizacja prac z zakresu czynnej ochrony przyrody w ekosystemach nieleśnych,
  • Praca biurowo-administracyjna,
  • Aktualizowanie bazy danych danymi o realizowanych zabiegach ochronnych,
  • Sporządzanie okresowych raportów z postępu prac,
  • Uczestniczenie w pracach komisji prowadzących postępowania o udzielenie zamówień,
  • Wykonywanie innych zadań zleconych przez Dyrektora parku lub Kierownika / Głównego specjalisty Zespołu, wynikających z potrzeby prawidłowego zrealizowania zadań Parku.

Wymagania

Wymagania niezbędne:
  • wykształcenie wyższe, z tytułem magistra; preferowane kierunki: biologia, ochrona środowiska, leśnictwo i pokrewne,
  • stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na przedmiotowym stanowisku - pobyt i praca w trudnym, zalewowym terenie, w zmiennych warunkach atmosferycznych),
  • umiejętność pracy w zespole,
  • doświadczenie w prowadzeniu monitoringu przyrodniczego, badań terenowych, mile widziane doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych, samodzielnej organizacji pracy biurowej;
  • dobra znajomość języka obcego: angielski, niemiecki,
  • prawo jazdy kat B,
  • znajomość terenu Parku Narodowego „Ujście Warty”,
  • znajomość problematyki związanej z ochroną przyrody w obszarach podmokłych,   zalewowych, związanych z konwencją Ramsar;
  • znajomość obsługi komputera i programów komputerowych: pakiet Office -  Word, Excel, PowerPoint; znajomość oprogramowania GIS – pakiet QGIS.

Wymagania dodatkowe:
  • gotowość do pracy poza standardowymi godzinami pracy,
  • gotowość do podróży służbowych w ramach obowiązków pracy,
  • gotowość do podnoszenie własnych kwalifikacji,
  • znajomość ustawy o zamówieniach publicznych,
  • umiejętność skutecznej komunikacji,
  • uprawnienia przydatne w pracy w jednostce zajmującej się ochroną przyrody,
  • doświadczenie w pisaniu raportów z monitoringów lub inwentaryzacji przyrodniczych.

Oferujemy

  • Praca w godzinach 7:30-15:30, z możliwością przesunięcia godzin pracy (w razie konieczności prowadzenia monitoringu poza standardowymi godzinami pracy),
  • Wynagrodzenie 3000 zł brutto/ miesięcznie, podczas trwania umowy na okres próbny, po tym okresie możliwa podwyżka,
  • Park Narodowy „Ujście Warty” umożliwia wynajem mieszkania/pokoju gościnnego w konkurencyjnej cenie.

Inne informacje

Wymagane dokumenty:
1.       Curriculum vitae z przebiegiem nauki i opisem doświadczenia zawodowego,

2.       Dane kontaktowe, w tym adres poczty elektronicznej,

3.       List motywacyjny – podpisany odręcznie,

4.       Kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a także posiadanie dodatkowych umiejętności.

5.       Oświadczenie Kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (dotyczy danych zawartych w formularzu aplikacyjnym innych niż wynikających z art.22(1) Kodeksu Pracy) oraz oświadczenie o zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym.

Termin i składanie dokumentów:
1.       Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w sekretariacie siedziby Parku Narodowego „Ujście Warty” ; Chyrzyno 1 ; 69 – 113 Górzyca godz. Do godziny 12.00  dnia 15 maj 2020r. w zamkniętej wraz z dopiskiem: „Nabór na stanowisko pracy – SPECJALISTA - OCHRONA PRZYRODY” lub przesłać skany dokumentów na adres: sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl .

2.       Dokumenty kandydata uważa się za dostarczone w terminie, jeżeli wpłynęły do sekretariatu w terminie wskazanym w treści ogłoszenia o naborze. Ostatni odbiór dokumentów przesyłanych pocztą elektroniczną odbędzie się o godz. 12.00 dnia 15 maj 2020r. W celu upewnienia się, iż wiadomość elektroniczna dotarła do adresata należy w wysyłanej poczcie elektronicznej „żądać potwierdzenia przeczytania”.

Link do pełnej treści ogłoszenia:

Park Narodowy

Park Narodowy „Ujście Warty” powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Płaskie, rozległe obszary Parku znajdują się w obrębie terasy niskiej rzeki Warty.
Przepływająca przez środek Parku Warta stanowi naturalną granicę między dwoma obszarami: Polderem Północnym oraz terenem zalewowym.
Obszar zalewowy, to teren półnaturalny, na którym wahania poziomu wody dochodzą nawet do 4 m w skali roku, osiągając najwyższe wartości w miesiącach wiosennych: marcu-kwietniu. Polder Północny oddzielony jest od bezpośredniego wpływu wód Warty wałem przeciwpowodziowym zbudowanym równolegle do koryta rzeki. Poziom wód jest tam więc znacznie niższy niż na lewym brzegu Warty i stosunkowo stabilny.
Obecny krajobraz Parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Istniejące tu aktualnie zbiorowiska roślinne są typowe dla zagospodarowanych rolniczo dolin dużych rzek nizinnych. Do pierwotnego charakteru roślinności nawiązują zarośla wierzbowe, wykształcające się wtórnie przy korycie Warty zbiorowiska lasów łęgowych, a także pojedyncze, okazałe wierzby i wiązy.
Na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty” zaobserwowano ponad 279 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, np.: bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała, kulik wielki.
Wiele, z bytujących w Parku, ptaków uznano za „gatunki specjalnej troski” zgodnie z tzw. Dyrektywą Ptasią - jednym z dwóch dokumentów, na których opiera się europejska sieć obszarów chronionych NATURA 2000. Spośród 190 gatunków ptaków wymienionych w Dyrektywie, w Parku stwierdzono 78. Są to zarówno ptaki lęgowe na tym obszarze, np.: bąk, ślepowron, derkacz, kropiatka, rybitwa czarna, rybitwa białoczelna, wodniczka; jak i przebywające tu w okresie migracji: siewka złota, błotniak zbożowy, czy zimowania: łabędź krzykliwy, łabędź czarnodzioby.
Rozlewiska i łąki Parku Narodowego „Ujście Warty” to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska, w trakcie migracji. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, np.: łęczaki, brodźce śniade, bataliony. Jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle 60 - 80 tys. (a maksymalnie nawet 200 tys.). W stadach arktycznych gęsi dominują gęsi zbożowe (ptak uznany za symbol Parku, znajdujący się w logo). Park to również ważne miejsce zimowania wielu gatunków np.: łabędzi krzykliwych i niemych, bielików.
Tak nieprawdopodobnie dużej ilości i różnorodności ptaków nie spotyka się w zbyt wielu zakątkach naszego kraju. Niekiedy, w ciągu jednego dnia odnotowywano tu 250 tys. ptaków. Nic więc dziwnego, że nadwarciańskie rozlewiska objęte są ochroną w ramach Konwencji Ramsar.