Więcej  ›
20.04.2024 20 kwietnia 2024

Specjalista ds. zarządzania systemem informacji przestrzennej (GIS) oraz obszarów Natura 2000

Pracodawca: RDOŚ w Krakowie Numer referencyjny: ogłoszenie nr 37393 Data publikacji: 07 listopada 2018 Lokalizacja: Kraków - Małopolskie Rodzaj umowy: Umowa o pracę Doświadczenie: Mniej niż rok Branże:
Planowanie przestrzenne: Planowanie przestrzenne
Środowisko naturalne, bioróżnorodność: Nadzór, kontrola, ochrona, restrykcje

Opis stanowiska

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska poszukuje kandydatów / kandydatek na stanowisko: specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000.

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:
  • Prowadzenie bazy danych przestrzennych GIS w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie (gromadzenie, wprowadzanie, analizowanie i uszczegóławianie oraz edycja i publikacja danych przestrzennych),
  • Prowadzenie rejestrów form ochrony przyrody oraz gromadzenie informacji, aktualizowanie i uzupełnianie dokumentacji dotyczącej tych form, w szczególności obszarów Natura 2000, w tym dotyczącej siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin, zwierząt i grzybów,
  • Prowadzenie bazy danych obszarów Natura 2000,
  • Wprowadzanie informacji na stronie internetowej RDOŚ w Krakowie i publikowanie danych w BIP,
  • Współpraca z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Ministerstwem Środowiska, regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, instytucjami badawczo-rozwojowymi, Lasami Państwowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi w zakresie wymiany informacji przestrzennej GIS oraz publikacji danych,
  • Udostępnianie społeczeństwu informacji o środowisku i jego ochronie, znajdujących się w posiadaniu RDOŚ w Krakowie,
  • Przygotowywanie wniosków do GDOŚ o zmianę SDF dla obszarów Natura 2000,
  • Udział w pracach związanych z opracowywaniem planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000,
  • Współdziałanie w tworzeniu form ochrony przyrody, opisie i aktualizacji granic tych form,
  • Współpraca z pracownikami RDOŚ w Krakowie w zakresie gromadzenia danych, analizy danych przestrzennych, sporządzania załączników graficznych do projektów planów ochrony dla obszarów Natura 2000 i rezerwatów przyrody, załączników graficznych do decyzji, postanowień i opinii,
  • Realizacja zadań asystenta w projekcie nr POIS.02.04.00-00-0191/16 „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych” (udział w przygotowywaniu dokumentacji dotyczącej procedury zamówień publicznych i ocenie merytorycznej odbieranych prac, udział w spotkaniach z interesariuszami w obszarach Natura 2000).

Warunki pracy:
  • Praca administracyjno-biurowa częściowo związana wyjazdami terenowymi (lasy, tereny górzyste), w różnych warunkach pogodowych oraz różnych porach roku,
  • Praca przy monitorze ekranowym powyżej połowy dobowego czasu pracy,
  • Okresowe spiętrzenie zadań oraz konieczność wykonywania zadań w krótkich terminach,
  • Kontakt z klientem zewnętrznym, niewykluczone sytuacje konfliktowe,
  • Podstawowym narzędziem pracy jest komputer,
  • Na stanowisku nie występują uciążliwe, szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy,
  • Stanowisko pracy znajduje się na X piętrze w budynku wielokondygnacyjnym,
  • Budynek posiada windę.

Wymagania

Niezbędne:
  • Wykształcenie: wyższe z zakresu nauk przyrodniczych (biologia, geografia, leśnictwo, ochrona przyrody, inne pokrewne) lub geoinformatyki,
  • 3 miesiące doświadczenia zawodowego lub co najmniej 3 miesiące doświadczenia zawodowego związanego z systemami informacji goegraficznej (GIS) oraz analizą danych przestrzennych w zakresie ochrony przyrody lub środowiska,
  • Znajomość ustawy o ochronie przyrody,
  • Znajomość ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronir środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko,
  • Znajomość ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej,
  • Wiedza z zakresu informacji przestrzennej i ochrony przyrody,
  • Znajomość zagadnień i oprogramowania GIS, w szczególności bardzo dobra znajomość oprogramowania QGIS (v2.18 lub późniejszej),
  • Znajomość rozwiązań i zastosowań rynkowych GIS,
  • Bardzo dobra znajomość MS Office (w szczególności Excel, Access), Open Office,
  • Umiejętność realizacji analiz przestrzennych,
  • Umiejętność wyciągania wniosków na podstawie dostępnych danych,
  • Umiejętność podejmowania decyzji i odpowiedzialność,
  • Samodzielność i inicjatywa,
  • Umiejętność rozwiązywania problemów,
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego,
  • Korzystanie z pełni praw publicznych,
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Dodatkowe:
  • Doświadczenie zawodowe w ochronie przyrody, np. w wykonywaniu inwentaryzacji przyrodniczych, ekspertyz i dokumentacji przyrodniczych, planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000,
  • Umiejętności obsługi przestrzennych baz danych, podstawowa znajomość SQL,
  • Umiejętność pracy z plikami wektorowymi SHP, bazodanowymi SQLITE oraz plikami rastrowymi,
  • Umiejętność pracy z modelami terenu, modelami pokrycia terenu,
  • Umiejętność obsługi GPS oraz analizy danych GPS,
  • Umiejętność samodzielnego poszerzania własnej wiedzy i umiejętności,
  • Doświadczenie przy pozyskiwaniu danych przestrzennych,
  • Umiejętność prezentacji publicznych oraz przekazywania wiedzy,
  • Umiejętność analitycznego myślenia oraz przedstawiania argumentów,
  • Otwartość na nowe wyzwania.

Inne informacje

Dokumenty i oświadczenia niezbędne:
  • Życiorys/CV i list motywacyjny
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie wykształcenia
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie doświadczenia zawodowego/stażu pracy (np. kopie świadectw pracy lub innych dokumentów np. kopie umów lub/oraz wypis z rejestru przedsiębiorców i wykaz wykonanych prac z dokumentami potwierdzającymi ich należyte wykonanie).
  • Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego albo kopia dokumentu potwierdzającego posiadanie polskiego obywatelstwa
  • Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów naboru
  • Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych

Dokumenty i oświadczenia dodatkowe:

Termin składania dokumentów: 19.11.2018
Decyduje data wpływu oferty do urzędu.

Inne informacje: W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie wynosi co najmniej 6%.
- pierwszeństwo dla osób z niepełnosprawnościami
Informacja o metodach naboru:
I etap - weryfikacja złożonych aplikacji pod względem formalnym,
II etap – pisemny test wiedzy w przypadku dużej liczby ofert spełniających wymagania formalne,
III etap - rozmowa kwalifikacyjna z kandydatami, którzy otrzymali najwyższy wynik z testu pisemnego, a w przypadku braku testu pisemnego, ze wszystkimi kandydatami, którzy spełniają warunki formalne.

Wszystkie oświadczenia kandydata/kandydatki powinny być własnoręcznie podpisane. Prosimy o skorzystanie ze wzorów oświadczeń, które dostępne są na stronie internetowej RDOŚ w Krakowie w zakładce Praca, jak również zachęcamy do zapoznania się ze znajdującymi się tam informacjami dotyczącymi zasad organizacji naboru.
Kandydaci/kandydatki zakwalifikowani do dalszych etapów zostaną o tym poinformowani telefonicznie lub drogą elektroniczną. Prosimy kandydatów/kandydatki o podanie nr telefonu oraz adresu e-mail, gdyż informacja o zakwalifikowaniu się do kolejnych etapów rekrutacji zostanie przekazana kandydatom spełniającym wymogi formalne telefonicznie lub drogą elektroniczną.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 12 61-98-125 lub wysyłając e-mail na adres: sekretariat.krakow@rdos.gov.pl

RDOŚ w Krakowie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie jest instytucją, która odpowiada za realizację polityki ochrony środowiska w zakresie: zarządzania ochroną przyrody, w tym m.in. obszarami Natura 2000, kontroli procesu inwestycyjnego. Realizuje także zadania dotyczące zapobiegania i naprawy szkód w środowisku. Odpowiada za zarządzanie informacją o środowisku.