Więcej  ›
21.02.2024 21 lutego 2024

Młodszy inspektor zakładów górniczych ds. ekologii - ochrony środowiska

Pracodawca: Wyższy Urząd Górniczy Numer referencyjny: 130833 Data publikacji: 29 listopada 2023 Lokalizacja: Gdańsk - Pomorskie Rodzaj umowy: Umowa o pracę Doświadczenie: - Branże:
Planowanie przestrzenne: Tereny poprzemysłowe, rewitalizacja, rekultywacja

Opis stanowiska

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

  • Przeprowadza kontrole, w zakresie wynikającym z posiadanej specjalności technicznej, w tym dokonuje analizy stanu zagrożeń, metod ich zwalczania i stosowanej profilaktyki, w celu sprawdzenia zgodności prowadzenia ruchu zakładu górniczego z wymaganą dokumentacją i przepisami;
  • Analizuje plany ruchu i dodatki do tych planów w zakresie posiadanej specjalności technicznej w celu przygotowania projektów decyzji dyrektora Urzędu w powyższym zakresie;
  • Współdziała z innymi organami administracji państwowej i samorządowej w zakresie ochrony środowiska oraz rekultywacji gruntów i zagospodarowania terenów po działalności górniczej, w celu przygotowania projektu stanowiska dyrektora Urzędu w tym zakresie;
  • Prowadzi sprawy związane z udostępnianiem danych i materiałów dotyczących informacji o środowisku i jego ochronie, w celu realizacji zadań dyrektora Urzędu tym zakresie;
  • Opracowuje, w rocznym horyzoncie czasowy, projekty planów pracy, sporządza sprawozdania z ich realizacji, prowadzi statystyki i ich ewidencję , w zakresie wynikającym z posiadanej specjalności technicznej, celem właściwego dokumentowania pracy Urzędu.

Charakter stanowiska związany jest z przeprowadzaniem kontroli zakładów górniczych:

  • Praca częściowo w terenie;
  • Kontakt z klientem;
  • Szkodliwe i uciążliwe czynniki pracy (hałas, wibracje, zanieczyszczenie powietrza, wilgotność);
  • Narażenie na zagrożenia technologiczne pochodzące od pracujących maszyn i urządzeń, instalacji elektrycznych oraz mediów znajdujących się pod wysokim ciśnieniem lub wysoką temperaturą.

Sposób wykonywania zadań:

  • Pokonywanie pieszo znacznych odległości, często po dużych nachyleniach i nierównych powierzchniach;
  • Przemieszczanie się po pomostach i estakadach znajdujących się na wysokościach;
  • Podróże do zakładów górniczych i rejonów objętych kontrolą, które mogą być nieprzystosowane dla osób ze niepełnosprawnością narządów ruchu.

Wymagania

Niezbędne:

  • Wykształcenie: wyższe o profilu: ochrona środowiska, inżynieria środowiska, kształtowania środowiska, geologii, biologii
    lub chemii;
  • Znajomość zasad funkcjonowania administracji publicznej, w tym urzędów górniczych i ich zadań wynikających z obowiązujących przepisów;
  • Znajomość: podstaw ustrojowych funkcjonowania państwa;
  • Znajomość przepisów Prawa geologicznego i górniczego wraz z przepisami wykonawczymi;
  • Znajomość Prawa ochrony środowiska i przepisów ochrony środowiska w zakresie zadań realizowanych przez Urząd;
  • Znajomość Kodeksu postępowania administracyjnego;
  • Znajomość Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia;
  • Znajomość ustawy o służbie cywilnej;
  • Znajomość ustawy o ochronie danych osobowych;
  • Skuteczna komunikacja, myślenie analityczne, radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych;
  • Umiejętność obsługi komputera;
  • W służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która w okresie od dnia 22 lipca 1944r. do dnia 31 lipca 1990r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów – nie dotyczy kandydatek/kandydatów urodzonych 1 sierpnia 1972r. lub później. Osoba wybrana do zatrudnienia będzie musiała złożyć oświadczenie lustracyjne, jeśli urodziła się przed 1 sierpnia 1972r.;
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego;
  • Korzystanie z pełni praw publicznych;
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Dodatkowe:

  • Wykształcenie: wyższe techniczne magisterskie o profilu: ochrona środowiska, inżynieria środowiska, kształtowania środowiska, geologii, biologii lub chemii.

Inne informacje

Dokumenty i oświadczenia niezbędne:

  • CV i list motywacyjny;
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie wykształcenia;
  • Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów naboru;
  • Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego;
  • Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych;
  • Oświadczenie o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Dokumenty i oświadczenia dodatkowe:

  • Kopia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność - w przypadku kandydatek/kandydatów, zamierzających skorzystać z pierwszeństwa w zatrudnieniu w przypadku, gdy znajdą się w gronie najlepszych kandydatek/kandydatów;
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania dodatkowego w zakresie wykształcenia.

Termin składania dokumentów: 05.01.2024
Decyduje data wpływu oferty do urzędu.

Inne informacje:

  • W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie wynosi co najmniej 6%;
  • Pierwszeństwo dla osób z niepełnosprawnościami;
  • W ofercie należy podać dane kontaktowe - adres do korespondencji, adres e-mail, numer telefonu.

Wyższy Urząd Górniczy

Centralny urząd administracji rządowej, nadzorowany przez Ministra Energii. Jest jednym z dwóch urzędów centralnych mających swoją siedzibę poza Warszawą. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier.

Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych.