
Od 17 lutego do 29 maja 2020 r. NFOŚiGW przeprowadzi VI nabór wniosków(1) w programie "Sokół". Jak podkreślił wiceprezes Funduszu Artur Michalski tym razem będzie on "wyjątkowy". - Po raz pierwszy ofertę kierujemy do samorządów, które będą miały okazję zaprezentować swoje pomysły na innowacje w ochronie środowiska. Z kolei dla przedsiębiorców przygotowaliśmy atrakcyjne warunki finansowe. Ponadto zwiększył się zakres tematyczny innowacyjnych obszarów objętych dofinansowaniem – powiedział Michalski.
Program „Sokół” umożliwia wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych, które będą służyć ograniczeniu oddziaływania zakładów/instalacji/urządzeń na środowisko oraz wykorzystaniu lub stworzeniu technologii. Na ten cel do wykorzystania z puli programu jest jeszcze ponad 2 mld zł. W poprzednich naborach w ramach programu "Sokół" o dofinansowanie mogli się starać tylko przedsiębiorcy. Teraz o wsparcie mogą się ubiegać również jednostki samorządu terytorialnego (JST) lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.
Jakie projekty moga ubiegać się o dofinansowanie?
Zgłaszane do NFOŚiGW przedsięwzięcia muszą charakteryzować się innowacyjnością co najmniej na poziomie krajowym oraz wpisywać się w jeden z obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) wskazanych w programie. W VI naborze można ubiegać się o dofinansowanie na przedsięwzięcia, które mogą mieć przełożenie na uzyskanie efektu ekologicznego w postaci np.
Preferencyjne pożyczki
W „Sokole” przewidziano dofinansowanie bezzwrotne (faza B+R) oraz finansowanie zwrotne w postaci pożyczki (dotyczy fazy B+R oraz fazy wdrożenia technologii). W VI rozdaniu nie bez znaczenia jest zmniejszenie oprocentowania pożyczek preferencyjnych do wysokości WIBOR 3M, nie mniej niż 1,5 proc. dla przedsiębiorców oraz wprowadzenie stałego oprocentowania w wysokości 1,5 proc. dla JST/podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.
Dotychczas z dofinansowania NFOŚiGW – w ramach pięciu naborów „Sokoła” – skorzystało 22 przedsiębiorców, których łączna wartość projektów opiewa na ponad 172 mln zł (w tym wsparcie Narodowego Funduszu to 123 mln zł).
Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Przypisy
1/ Szczegółowe informacje dotyczące VI naboru dostępne są na stronie programu:http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/wsparcie-dla-innowacji-sprzyjajacych2/nabor-vi/