
Zrównoważony rozwój i CSR

Przyjęta przez Komisję Europejską Strategia „Od pola do stołu” zakłada ograniczenie do 2030 r. stosowania środków ochrony roślin i ryzyka związanego z ich aplikacją o 50 proc. Jednocześnie, o 50 proc. powinno zostać ograniczone stosowanie środków ochrony roślin, z których użyciem...
22 lutegoZrównoważony rozwój
Firmy mogą zgłaszać się do programu Climate Leadership, w którym otrzymają eksperckie wsparcie przy określeniu i wdrożeniu zobowiązań na rzecz ochrony klimatu i środowiska. Druga edycja programu została objęta patronatem medialnym Teraz Środowisko.
Program Climate Leadership Leadership...
16 lutegoZrównoważony rozwójArtykuł promocyjny
1288 dotacji na działania ekologiczne na łączną kwotę 6,4 mln zł, prace nad Mapą Koron Drzew, 4 nowe pomniki przyrody, tysiące zaczipowanych i wysterylizowanych zwierząt, zakup ponad 235 tys. kg karmy dla zwierząt oraz wsparcie dla organizacji pozarządowych. To wszystko to tylko część działań,...
11 lutegoZrównoważony rozwój
Eurodeputowani z Komisji Prawnej przygotowali grunt do nowego prawa UE, które ma wymagać od firm przestrzegania praw człowieka i norm środowiskowych w ramach ich łańcuchów wartości.
11 lutegoZrównoważony rozwój
Ponowne wykorzystanie, upcycling, nieoczywiste sposoby zagospodarowania, a przede wszystkim – szybkie powiązanie wytwórcy z potencjalnym odbiorcą odpadów. Czeski „tinder odpadowy” rośnie w siłę w Polsce.
11 lutegoOdpadyArtykuł promocyjny
Dzięki projektowi ForBioSensing Instytutu Badawczego Leśnictwa możemy od podszewki poznać procesy zachodzące w Puszczy Białowieskiej. To pierwszy tak kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych.
10 lutegoZrównoważony rozwój
Województwo Małopolskie ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego z zakresu ochrony bioróżnorodności pod nazwą „Małopolska Pszczoła”.
W ramach konkursu będą zlecane w szczególności...
08 lutegoZrównoważony rozwój
Pasy kwietne na polach uprawnych to doskonały przykład na bioróżnorodność w praktyce. W wielu krajach świata już dawno z powodzeniem stosuje się te, efektywne ekosystemowo i wizualnie, rozwiązania. W Polsce to temat, który dopiero raczkuje.
05 lutegoZrównoważony rozwój
Do 28 lutego br. przedsiębiorcy oraz studenci mogą nadsyłać formularze zgłoszeniowe do IV edycji konkursu Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Tym samym kandydaci mają dodatkowe dwa tygodnie na wypełnienie wniosku, opisującego wdrożone praktyki z zakresu gospodarki...
03 lutegoZrównoważony rozwójArtykuł promocyjny
Według raportu sporządzonego na zlecenie brytyjskiego rządu, o 40 proc. spadły możliwości korzystania z zasobów naturalnych przez ludzi w stosunku do 1992 r. Twórcy raportu wskazują na destrukcyjny wpływ wzrostu gospodarczego na przyrodę.
600-stronnicowy raport powstawał przez dwa lata pod...
03 lutegoZrównoważony rozwój
KE podaje wyniki przeglądu stron internetowych pod kątem pseudoekologicznego marketingu. Połowa twierdzeń dotyczących ekologiczności nie jest poparta dowodami. A podczas zakupów konsumenci coraz częściej kierują się wpływem produktów na środowisko…
01 lutegoZrównoważony rozwój
Wprowadzenie obowiązku udostępnienia treści decyzji środowiskowej w BIP czy wprowadzenie przesłanki, na podstawie której sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie ostatecznej decyzji środowiskowej – przewiduje projekt noweli ustawy OOŚ.
28 styczniaZrównoważony rozwój
Związek Gmin Wiejskich RP (ZGWRP) zwrócił się do przewodniczącego senackiej komisji nadzwyczajnej ds. klimatu o podjęcie inicjatywy legislacyjnej i reaktywację gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska.
Postulat odtworzenia zlikwidowanych w 2010 roku gminnych i powiatowych funduszy...
22 styczniaZrównoważony rozwój
Polacy deklarują, że segregowanie odpadów jest dla nich ważne (więcej w badaniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska). Niejednokrotnie wybór odpowiedniego pojemnika jest jednak wyzwaniem.
Czytaj: Kto najlepiej informuje o segregacji opakowań aluminiowych? Zbadano 50 polskich miast
Piktogramy w...
19 styczniaOdpady
Każda firma może znaleźć swoją ścieżkę do GOZ, a im szybciej to zrobi, tym większą przewagę konkurencyjną może zyskać. Jak wypromować to, co już się udało osiągnąć? Jak przebić się z pomysłem?
18 styczniaOdpadyArtykuł promocyjny
W piątek w Lahti, którego władze w ramach różnych projektów ekologicznych zachęcają mieszkańców do tworzenia "banku spalin", oficjalnie zainaugurowano obchody związane z przyznaniem miastu przez Komisję Europejską tytułu Zielonej Stolicy Europy 2021.
Czytaj: Miasto zrównoważone, czyli...
18 styczniaZrównoważony rozwój
Wałbrzych jako drugie po Warszawie miasto w Polsce przystąpił do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – „Zielone miasta”. Dzięki temu skorzysta z pożyczki w wysokości 134,7 mln zł, którą przeznaczy na budowę obwodnicy miasta oraz modernizację budynków komunalnych.
Program...
15 styczniaZrównoważony rozwój
Europejczyk wymienia smartfon co 2-3 lata. Wydłużenie żywotności urządzeń o 1 rok mogłoby zmniejszyć wpływ całego rynku telefonów komórkowych na klimat o 25 proc. Jaka przyszłość czeka ten dynamiczny rynek? Trwają konsultacje.
14 styczniaZrównoważony rozwój