

W połowie marca br. w Rządowym Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie warunków produkcji ekologicznej (nr z wykazu 502). Przypominamy, że trwają konsultacje publiczne tego projektu.
Rozporządzenie będzie wpływać na grupę producentów...
24 marcaZrównoważony rozwój
Krajowa baza punktów naprawczych i prawo konsumentów do żądania naprawy od producentów produktów – to m.in. założenia unijnych przepisów, których celem jest popularyzacja naprawy produktów.
23 marcaOdpady
Wiosna to okres rozliczeń podatkowych za poprzedni rok. Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która zwiększa opłacalność inwestycji. Instrument powoduje, że Polacy chętniej rozważają inwestycje w nowe technologie.
Kto może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej?...
22 marcaEnergia
Z analizy IEA wynika, że emisje CO2 różnią się między krajami i grupami społecznymi, ale jeszcze bardziej między grupami dochodowymi. Poziom emisji w przeliczeniu na osobę zależy od dochodów społeczeństwa, stylu życia i wzorców konsumpcji.
22 marcaZrównoważony rozwój
40-50% powinno wynosić parowanie wód opadowych, 10-20% wsiąkanie, a dopiero reszta – spływ do odbiornika. Jak osiągnąć taką równowagę? Przykłady i porady dotyczące planowania inwestycji w retencję przedstawia WWF Polska z Fundacją Hektary dla Natury.
22 marcaWoda
O dodatkowe 81,77 mln zł zwiększony zostanie budżet w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego woj. śląskiego. Pieniądze będą przeznaczone na zwiększenie dofinansowania Unii Europejskiej dla dotychczas realizowanych inwestycji transportu miejskiego. Poprawi to bezpieczeństwo...
21 marcaZrównoważony rozwój
Prezydent Krakowa złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. zmian w małopolskiej uchwale antysmogowej, na mocy których został wydłużony termin wejścia w życie zakazu użytkowania kopciuchów.
20 marcaZrównoważony rozwój
Komisja Europejska przedstawiła założenia zapowiadanego dokumentu „Net-Zero Industry Act”. Jest to element Europejskiego Zielonego Ładu, który będzie swojego rodzaju „prawem o przemyśle bezemisyjnym”. Kluczem jest wsparcie lokalnego potencjału.
17 marcaZrównoważony rozwój
Znamy szczegóły rozporządzenia UE ws. surowców krytycznych. Do 2030 r. 10% surowców krytycznych powinno być wydobywanych na terenie UE, a 15% ma pochodzić z recyklingu. Ma to przyczynić się do uniezależnienia UE od importu surowców m.in. z Chin.
17 marcaZrównoważony rozwój
Wskaźnik cyrkularności światowej gospodarki wynosi zaledwie 7,2%. Powodem jest rosnące wykorzystanie surowców – od 1970 r. ich zużycie wzrosło ponad trzykrotnie. Szacunki wskazują, że bez podjęcia pilnych działań będzie ono dalej rosło.
16 marcaZrównoważony rozwój
Nowy unijny cel na 2030 rok ma zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla o 15%. Dla wszystkich państw Unii ustalono cele wiążące na poziomie krajowym na rok 2030. Ulepszono zarządzanie i monitorowanie, a kary za nieprzestrzeganie przepisów będą skuteczniejsze
Zwiększono unijny cel dotyczący...
16 marcaZrównoważony rozwój
„Nie potrzebujemy rozmawiać o zielonej transformacji” – tak jeszcze dwa lata temu odpowiadało 80% ankietowanych przedstawicieli sektora MŚP. Dziś to jedynie 20%. Pozostali łakną informacji, m.in. ze względu na ryzyko braku kredytowania.
15 marcaZrównoważony rozwój
Parlament Europejski w głosowaniu w Strasburgu opowiedział się za ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych przez państwa UE o 40% do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 2005. Poprzedni cel wynosił 30%.
PE przyjął 486 głosami za, przy 132 głosach przeciw i 10 głosach wstrzymujących...
15 marcaZrównoważony rozwój
Czy polskie hotele kierują się ideą zrównoważonego rozwoju? Co robią, by być bardziej ekologicznymi, propracowniczymi i zaangażowanymi w sprawy społeczne firmami? O tym przekonamy się już niebawem, a to za sprawą katalogu dobrych praktyk branży hotelarskiej.
CSR W HOTELU to pierwsza taka...
14 marcaZrównoważony rozwójArtykuł promocyjny
Podczas spotkania z samorządowcami w Przysusze 13 marca 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków na usuwanie azbestu oraz modernizację oświetlenia i wymianę źródeł ciepła dla samorządów w województwie mazowieckim. Na ulicach wielu mazowieckich...
14 marcaZrównoważony rozwój
75% podmiotów spośród 100 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie nie wyznaczyło celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tym samym nie są gotowe na wyzwania klimatyczne – wynika z najnowszego raportu Fundacji Instrat.
13 marcaRyzyko środowiskowe
W piątek 10 marca br. odbyło się uroczyste wręczenie aktów powołania członków Rady Naukowej przy Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Rada Naukowa przy GIOŚ powstała, by zapewnić wsparcie merytoryczne w zakresie popularyzacji wiedzy ekologicznej oraz działalności Inspekcji Ochrony Środowiska.
13 marcaZrównoważony rozwój
Dzięki wykorzystaniu metod teledetekcyjnych powstaną mapy strat ciepła oraz zanieczyszczenia świetlnego dla Sopotu. Miasto podkreśla, że zebrane dane pozwolą na podjęcie działań, które przyniosą oszczędności.
10 marcaPlanowanie przestrzenne