

Czysta energia ze słońca już wkrótce będzie masowo wytwarzana w dużych miastach takich jak Łódź czy Warszawa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchamiają m.in. nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą składać właściciele i zarządcy...
03 lutegoEnergia
Od 31 stycznia do 1 marca 2023 r. rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na modernizację gospodarstw rolnych: na inwestycje związane z nawadnianiem oraz na zieloną energię w gospodarstwie. Wsparcie pochodzi z budżetu PROW 2014–2020, z instrumentu wsparcia Modernizacja gospodarstw rolnych....
02 lutegoZrównoważony rozwój
Byli ministrowie środowiska, przedstawiciele świata nauki i organizacje pozarządowe wyrażają krytyczny głos ws. budowy w Polsce elektrowni jądrowej. - Mamy alternatywne, istniejące, znacznie tańsze i bezpieczne technologie – wskazują.
01 lutegoEnergia
Procedowany obecnie w Sejmie projekt liberalizacji ustawy odległościowej zakłada rozwój wiatraków tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Urbaniści wskazują, że to dobry pomysł, ale mogą pojawić się problemy.
01 lutegoPlanowanie przestrzenne
Koszty zdrowotne spalania węgla w Polsce liczone są w miliardach złotych – emisje z elektrowni węglowych mogą doprowadzić do 33 806 przedwczesnych zgonów. Wygaszenie mocy węglowych do 2030 r. mogłoby przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego.
01 lutegoEnergia
Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej i badań nad energetyką jądrową – poinformował we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek, w czasie uroczystego podpisania listu intencyjnego o współpracy między uczelniami a Orlenem.
W Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu...
01 lutegoEnergia
Skandynawowie są mistrzami we wdrażaniu w życie idei: odpady jako zasoby. Systemy ciepłownicze napędzane energią z odpadów, ścieków czy serwerowni. Jak te wzorce wciela się na polskim gruncie, wyjaśnia Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju Fortum Power and Heat Polska.
30 styczniaOdpadyWywiadArtykuł promocyjny
Przyjęcie poprawki o zmianie odległości minimalnej od wiatraków z 500 na 700 metrów to dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie – uważa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Jakie podnosi argumenty?
27 styczniaEnergia
24 stycznia ruszyły prace w komisjach sejmowych w związku z „falą” projektów ustaw mających na celu zmianę ustawy odległościowej. Jedną z nich jest ustawa rządowa z zaproponowaną autopoprawką. Tylko ta została przyjęta przez posłów.
25 styczniaEnergia
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła założenia Przemysłowego Planu Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada on wdrożenie rozwiązań, które mają wesprzeć lokalną produkcję technologii niezbędnych do transformacji gospodarczej.
25 styczniaZrównoważony rozwój
Magazyny energii zintegrowane z siecią OSD mają znaczny potencjał do zwiększania elastyczności oraz odporności sieci elektroenergetycznej. To skuteczny sposób na większą „pojemność” sieci na nowe źródła rozproszone mówi dr Hanna Bartoszewicz-Burczy z Instytutu Energetyki – Instytutu Badawczego.
24 styczniaEnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Ile zapłacę za ogrzewanie i c.w.u.? Branżowe Porozumienie na rzecz Efektywności energetycznej (POBE) opublikowało kwartalny kalkulator, który pozwoli to sprawdzić. To już trzecia edycja narzędzia, które ma pozwolić mieszkańcom budynków jednorodzinnych obliczyć koszty ogrzewania na bazie...
24 styczniaEnergia
NGOs apelują o aktualizację KPEiK oraz uwzględnienie w trakcie tego procesu głosu organizacji pozarządowych. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa otrzymała list w tej sprawie.
24 styczniaEnergia
W poniedziałek rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące reformy struktury rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Powodem planowanej reformy jest obecna kryzysowa sytuacja i jej konsekwencje odczuwane przez odbiorców końcowych.
24 styczniaEnergia
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW).
19 stycznia 2023 roku została zawarta umowa joint venture pomiędzy spółkami ARP S.A., Baltic Towers...
20 styczniaEnergia
Samorządy sześciu gmin tworzących powiat pszczyński, przy współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, zamierzają stworzyć klaster energetyczny, ukierunkowany na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Współpraca pozwoli ubiegać się o ponad 6 mln euro z unijnych funduszy.
-...
20 styczniaEnergia
Wodór jest jednym z kluczowych paliw transformacji energetycznej. Polska ma do zagospodarowania występujące pierwsze nadwyżki OZE, które mogłyby przejąć sezonowe magazyny energii. Potrzebne są w tym celu elektrolizery. Kiedy się pojawią?
19 styczniaEnergia
Nie tylko w programie Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła. Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował właśnie listę przedsiębiorstw energetycznych (patrz: mapa), które w tym roku dopłacą swoim klientom m.in. do wymiany źródła ogrzewania. To ich...
18 styczniaEnergia