

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. 2022 poz. 1050) opublikowano w Dzienniku Ustaw 17 maja 2022 r.
Jakie zmiany uwzględniono?
Najnowszy...
20 majaEnergia
Trwa nabór wniosków do konkursu Liderów Transformacji Energetycznej, który organizowany jest w ramach kontynuacji Polskiego Kongresu Klimatycznego pod patronatem Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Kapituła konkursu to między innymi PSEW, KAPE, NFOŚiGW, NCBR, BOŚ,...
19 majaEnergiaArtykuł promocyjny
Opublikowano strategię REPowerEU. Realizacja jej celów wymaga dodatkowych inwestycji w wysokości 210 mld euro do 2027 r. 96% inwestycji dotyczyć ma infrastruktury niezwiązanej z paliwami kopalnymi.
19 majaEnergia
Jaką rolę w budowaniu niezależności energetycznej Polski mają pełnić OZE? O rozwoju zielonych technologii, nowelizacji Prawa energetycznego i liberalizacji ustawy odległościowej mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
19 majaEnergiaWywiad
W opublikowanym projekcie rozporządzenia ws. infrastruktury sieci domowej MKiŚ określiło ogólne wymagania wobec standardów komunikacji między licznikiem a bramą infrastruktury sieci domowej.
18 majaEnergia
Dziś rozpoczyna się proces z powództwa Greenpeace Polska przeciwko PGE GiEK. Fundacja domaga się zakończenia emisji gazów cieplarnianych powstających ze spalania węgla do 2030 roku. To pierwszy tego typu proces w Polsce.
18 majaEnergia
Od 1 kwietnia 2022 r. zmienił się sposób rozliczania prosumentów wprowadzających do sieci energię elektryczną wyprodukowaną przez ich instalację fotowoltaiczną. Na czym polega net-billing oraz jak się ustrzec przed jego negatywnymi konsekwencjami?
18 majaEnergiaArtykuł promocyjny
Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek zmienione rozporządzenie o transeuropejskich sieciach energetycznych (TEN-E). Nowe przepisy mają zmodernizować, zdekarbonizować i zintegrować transgraniczną infrastrukturę energetyczną państw członkowskich, tak by ułatwić Unii osiągnięcie...
17 majaEnergia
Milion pomp ciepła w nowym budownictwie zmniejszyłby zapotrzebowanie na gaz o ok. 1,1-1,5 mld m sześc., a w istniejących budynkach po zmianie kotłów – o ok. 2-2,5 mld m sześc., o czym informuje w swoim komunikacie PORT PC.
17 majaEnergia
Bezpieczeństwo i niezależność to słowa w ostatnich dniach odmieniane przez wszystkie przypadki. Wojna w Ukrainie pokazała, jak krucha jest energetyka oparta o importowane głównie z Rosji paliwa kopalne - gaz, ropę i węgiel. Co zastąpi rosyjski węgiel? Odpowiedzią na to pytanie są Odnawialne...
17 majaEnergia
Zapraszamy do udziału w jubileuszowej 10. edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2022. Szczyt odbędzie się w dniach 13-14 czerwca 2022 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: "Energetyka dla gospodarki - gospodarka dla energetyki"....
13 majaEnergiaArtykuł promocyjny
Sejm uchwalił nowelizację Prawa ochrony środowiska, która wdraża unijne przepisy dotyczące hałasu. Dodatkowo nowelizacja zawiera poprawkę, która wydłuża termin wprowadzenia do sieci energii przez nowych wytwórców OZE.
13 majaEnergia
Można zająć jedną Elektrownię w Czarnobylu, ale nie można zająć setek tysięcy domów i firm wyposażonych w systemy OZE, magazyny energii.
Apel w sprawie wsparcia rozwoju fotowoltaiki w Polsce został podpisany. Z inicjatywy SBF w spotkaniu 11 maja br. w Poleczki Park w Warszawie udział wzięli...
13 majaEnergia
Jedynie sześć spośród 2147 polskich ciepłowni o mocy większej niż 1 MW korzysta z energii geotermalnej. W celu rozwoju geotermii MKiŚ opublikowało program, którego wdrożenie do 2050 r. będzie wymagało nakładów finansowych w wysokości ok. 49 mld zł.
12 majaEnergia
Umowy cPPA stanowią zabezpieczenie przed rosnącymi cenami energii na rynku – zgodnie stwierdzili prelegenci konferencji Re-source Poland. W Europie zawarto dotąd 61 umów, w Polsce – kilkanaście. Właśnie ogłoszono kolejny, tzw. fizyczny cPPA.
11 majaEnergia
Moment, w którym nazywanie wodoru „paliwem przyszłości” będzie brzmiało jak przestarzały oksymoron, wydaje się coraz bliższy. Wodorowy wyścig trwa, ale nie chodzi w nim już tylko o neutralność klimatyczną, ale co może i znacznie ważniejsze, bezpieczeństwo energetyczne kolejnych państw...
11 majaEnergiaArtykuł promocyjny
Choć polskie banki nie finansują już budowy nowych inwestycji węglowych, to w Polsce w latach 2019-2021 spółki z sektora energetyki węglowej otrzymały 2,5 mld dolarów w postaci pożyczek i sprzedanych obligacji – wskazuje raport Fundacji RT – ON.
10 majaManagement
SEF Poland 2022: w regionie Europy Środkowo-Wschodniej inwestycje w infrastrukturę energetyczną i systemy magazynowania energii wzrosną o 40% w 2022 roku.
W 2022 roku rozwój energetyki odnawialnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej będzie determinowany przez takie główne trendy jak rosnące...
09 majaEnergiaArtykuł promocyjny