

Wiosna to okres rozliczeń podatkowych za poprzedni rok. Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która zwiększa opłacalność inwestycji. Instrument powoduje, że Polacy chętniej rozważają inwestycje w nowe technologie.
Kto może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej?...
22 marcaEnergia
W Sejmie dyskutowano na temat zagospodarowania terenów poprzemysłowych i pogórniczych na rzecz rozwoju wodoru. Spółki górnicze są zainteresowane takimi projektami. Polska może zmagazynować wodór w górotworach. Potencjał to 500 tys. MWh energii.
22 marcaEnergia
Instalacje biogazowe i biometanowe w Europie przeżywają boom technologiczny, osiągając coraz to wyższe parametry wydajności. Polska ciągle w blokach startowych. Co jest przyczyną takiej sytuacji? Rozmawiamy z praktykiem, Markiem Pitułą, Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Biometanu.
22 marcaEnergiaWywiadArtykuł promocyjny
KE zaproponowała zmianę regulacji, które mają usprawnić udzielanie pomocy publicznej projektom w zakresie zielonej transformacji gospodarczej. Modyfikacje będą sprzyjać inwestycjom, ale trudno ocenić, czy realnie przyspieszą ich finansowanie.
22 marcaEnergia
W wyniku przeprowadzonej 20 marca licytacji przybito cenę 170,5 mln złotych za zakup specjalistycznej fabryki ST3 Offshore w Szczecinie. Do aukcji przystąpiło dwóch oferentów, wśród których znalazł się światowy producent turbin wiatrowych – duński Vestas.
O wyniku licytacji poinformowała...
21 marcaEnergia
Znana jest już lista beneficjentów programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. Wsparcie zostanie wypłacone 208 firmom (w tym 14 mikro i małym, 55 średnim i 139 dużym), a suma udzielonej pomocy to ponad...
21 marcaEnergia
W 2022 r. zapotrzebowanie na gaz ziemny w Unii Europejskiej spadło o 13%, co odpowiada 55 mld m3. Jakie były główne przyczyny tego trendu? Wyjaśnia Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
21 marcaEnergia
Na koniec 2022 r. w mikroinstalacjach OZE zainstalowanych było ponad 9,3 GW. Łączna produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wyniosła prawie 5,8 TWh. Największy udział mają instalacje PV.
20 marcaEnergia
W odpowiedzi na kryzys energetyczny Komisja Europejska zaproponowała reformę rynku energii elektrycznej. Do jej założeń ustosunkowała się Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu, która nie jest usatysfakcjonowana wszystkim propozycjami.
Na łamach Teraz-Środowisko.pl informowaliśmy,...
20 marcaEnergia
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że wyczerpał się budżet czwartej edycji programu Mój Prąd. Zgodnie z zapowiedziami rządu, w kwietniu ma ruszyć kolejna edycja.
20 marcaEnergia
Ilość ciepła odpadowego wyprodukowanego w Europie wynosi ok. 2860 TWh energii rocznie. Wartość ta niemal w całości pokrywa europejskie zapotrzebowanie na ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową w budynkach mieszkalnych i użytkowych.
17 marcaEnergia
Komisja Europejska przedstawiła założenia powstania Europejskiego Banku Wodoru. Pierwsze pilotażowe aukcje będę uruchomione już jesienią. Wyznaczone cele w RePowerEu w obszarze zielonego wodoru wymagają inwestycji o wartości nawet 471 mld euro.
16 marca Komisja Europejska zaprezentowała plan...
17 marcaEnergia
Określenie warunków współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR (ang. Small Modular Reactors) – to główny cel umowy o współpracy, która wczoraj (16 marca) została podpisana w Warszawie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony...
17 marcaEnergia
Ex equo z Włochami, Polska ma otrzymać najwięcej środków na działania związane z realizacją REPowerEU - unijnego planu uniezależnienia się od importu paliw kopalnych. Mowa o dodatkowych funduszach, które mają zostać przeznaczone na ten plan z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania...
17 marcaEnergia
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Celem ustawy jest usprawnienie wszystkich etapów procesu inwestycyjnego związanego z budową elektrowni jądrowej (ustalenie lokalizacji, prace...
17 marcaEnergia
Inwestycje w OZE znalazły się w centrum uwagi liderów sektora naftowo-gazowego w obliczu planów odejścia od konsumpcji paliw kopalnych. Rezultaty w skali światowej są jak na razie mizerne.
Z wyliczeń ośrodka analitycznego GlobalData wynika, że firmy z branży naftowej i gazowej odpowiadają...
17 marcaEnergia
Komisja Europejska podejmie się zmian rynku energii elektrycznej, aby uchronić odbiorców przez jej wysokimi i niestabilnymi cenami, które obserwowaliśmy w 2022 r. 14 marca br. przedstawiła założenia reformy, nad którą pochyli się Parlament Europejski i Rada UE.
Reforma rynku energii elektrycznej...
16 marcaEnergia
Zwiększenie wykorzystania biopaliw w Polsce ma ograniczyć emisje zanieczyszczeń z transportu i zmniejszyć zależność od importu paliw. Przepisy zakładają, że benzyna E10 zawita na polskie stacje w 2024 r., producenci biopaliw trzymają za słowo.
16 marcaEnergia