O wyzwaniach środowiskowych, regulacjach prawnych dotyczących zagospodarowania odpadów i wpływie decyzji konsumentów na planetę rozmawiamy z Łukaszem Sosnowskim, prezesem Fundacji ProKarton.
DzisiajZrównoważony rozwójWywiadArtykuł promocyjny

O wyzwaniach środowiskowych, regulacjach prawnych dotyczących zagospodarowania odpadów i wpływie decyzji konsumentów na planetę rozmawiamy z Łukaszem Sosnowskim, prezesem Fundacji ProKarton.
DzisiajZrównoważony rozwójWywiadArtykuł promocyjny
Posadowienie fotowoltaiki w polskim prawie dozwolone jest tylko na gruntach klasy IV i gorszych. W agroPV chodzi przede wszystkim o wzrost plonów, energia gra drugie skrzypce – mówi Roman Karbowy, przewodniczący grupy roboczej ds. agroPV w Polskim Stowarzyszeniu Fotowoltaiki.
02 czerwcaEnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Taryfy, utrzymanie płynności finansowej, realizacja niezbędnych inwestycji, transpozycja unijnych dyrektyw - spółki wod-kan muszą mierzyć się ze skutkami kryzysu gospodarczego. O głównych wyzwaniach branży rozmawiamy z Pawłem Sikorskim, prezesem IGWP.
24 majaWodaWywiad
Monitoring Odry, walka z przestępstwami środowiskowymi czy nadzór nad transportami odpadów – oto priorytety Inspekcji Ochrony Środowiska. O nich oraz o skali dotychczasowych interwencji mówi Krzysztof Gołębiewski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, w pierwszym wywiadzie w tej funkcji.
17 majaOdpadyWywiad
Im większe wyzwania klimatyczne, tym większa potrzeba oddolnych działań i indywidualnych zobowiązań. Peleton rajdu Climate Classic już wkrótce wyruszy w trasę po Żuławach Wiślanych. Jakie oczekiwania i motywacje towarzyszą organizatorom wyjaśnia Dominik Gajerski z Cycling 4 Climate.
10 majaZrównoważony rozwójWywiadArtykuł promocyjny
W tym roku ruszyły zachęty do działań rolno-środowiskowo-klimatycznych. Jednym z nich jest retencja wody na obszarach rolnych. Choć dotąd nie cieszyła się popularnością, oznacza konkretne korzyści także dla rolników - mówi dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.
10 majaZrównoważony rozwójWywiad
Jakość selektywnej zbiórki determinuje poziomy recyklingu, a czystość frakcji bio jest kluczowa dla biogazowni i kompostowni. Tradycyjne metody zbiórki nie sprawdzają się. W jaki sposób działa elektroniczna altana śmietnikowa i jakie korzyści pozwala osiągnąć, wyjaśnia Robert Gnysiński z ECOutility.
21 kwietniaOdpadyWywiadArtykuł promocyjny
Różnorodność substratu może być dla biogazowni dużą zaletą. Jakość pofermentu oraz prace wokół pierwszej polskiej biometanowni to konik prof. Jacka Dacha z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP).
20 kwietniaEnergiaWywiad
Zagadnienie zielonych gazów, ich produkcji i wykorzystania zyskuje na znaczeniu w strategiach rozwoju sektorów i firm w Polsce. Na uwagę zasługuje biometan, w którym sektor ciepłowniczy widzi ogromny potencjał, wskazuje Sławomir Szafrański, Dyrektor Projektów Strategicznych w Veolia Energia Polska.
20 kwietniaEnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Wraz z pakietem Fitfor55 i następnie REPowerEU biometan znalazł się w centrum europejskiej uwagi. Celem jest wyprodukowanie 35 mld m3 biometanu do 2030 r. – mówi Magdalena Rogulska, ekspert Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI).
20 kwietniaEnergiaWywiad
O tym, czemu koncerny paliwowe interesują się biogazem oraz co spowalnia inwestycje w biogazownie, rozmawiamy z Sylwią Koch-Kopyszko, prezes Stowarzyszenia Green Gas for Climate.
20 kwietniaEnergiaWywiad
Od 2019 r. ponosimy koszty zbiórki bioodpadów. Biogazownie są szansą, by po drugiej stronie bilansu spółek komunalnych pojawił się przychód, mówi Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
18 kwietniaOdpadyWywiad
NFOŚiGW oraz KOWR będą szły ramię w ramię z rolnikami, np. przez wspólne spółki. O wyzwaniach wokół rozwoju biogazowni rolniczych mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
18 kwietniaEnergiaWywiad
Wyprodukowanie zielonej energii, to dopiero początek sukcesu. Efektywne zarządzenie rozproszonymi źródłami tak, by dostarczały energię wtedy, kiedy jest potrzebna odbiorcom i na tym zarabiały, to już bardziej skomplikowany proces. Szczegóły w rozmowie z Aleksandrą Radwańską z Next Kraftwerke.
17 kwietniaEnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Podstawą działalności Precon Polska jest produkcja prefabrykatów żelbetowych dla różnych sektorów gospodarki: rolnictwa, przemysłu i budownictwa mieszkaniowego. O rozwiązaniach dedykowanych dla sektora biogazowego mówi Maciej Pietrzak, Doradca Techniczno-Handlowy w Precon Polska Sp. z o.o.
14 kwietniaOdpadyOpinia ekspertaArtykuł promocyjny
Otoczenie regulacyjne dla krajowego sektora biogazu nigdy nie było idealne. Koniecznym impulsem rozwojowym jest zielone światło dla biometanu. O oczekiwaniach branży w rozmowie z Tomaszem Kajdanem, wiceprezesem Biowatt S.A.
14 kwietniaEnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Szkło i plastik zanieczyszczają bioodpady. Świadczy to o niezadowalającej świadomości ekologicznej nas, Polaków – mówi dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB).
13 kwietniaOdpadyWywiad
Gospodarka odpadami to skomplikowane zależności, których nie da się zmienić z dnia na dzień. Ewolucja w kierunku efektywnego zagospodarowania frakcji bioodpadów jest kluczowa. Jakie działania są priorytetowe? Wyjaśnia Hanna Marlière, Prezes Zarządu Green Management Group.
12 kwietniaOdpadyWywiadArtykuł promocyjny
Obszary wiejskie mogą nie tylko stać się samowystarczalne energetycznie, ale zyskać dodatkowe źródło przychodów ze sprzedaży energii – mówi Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.
12 kwietniaEnergiaWywiad
Do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) należy przyznawanie wsparcia operacyjnego wytwórcom działającym na rynku energii, wśród nich biogazownikom. Ci, najchętniej działają w systemach FIT i FIP - mówi Katarzyna Szwed-Lipińska, dyrektor Departamentu Źródeł Odnawialnych w URE.
12 kwietniaEnergiaOpinia eksperta