Prace nad technologiami wodorowymi trwają od kilku dekad, jednak nigdy wcześniej nie było dla nich tak dobrego klimatu oraz wsparcia finansowego – mówi dr hab. inż. Jakub Kupecki, prof. Instytutu Energetyki.
09 października 2020EnergiaWywiad
Wywiady i opinie ekspertów ⋅ strona 2
Wpływ prosumentów na rynek elektroenergetyczny można postrzegać w skali mikro i makro. Jest on najbardziej zauważalny w okresie letnim - wyjaśnia dr Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.
08 października 2020EnergiaWywiad
Różnice kulturowe czy nie dość rozpoznawalna marka to przykłady wyzwań przed polskimi przedsiębiorcami. O tym, na co zwracać uwagę planując eksport i co daje udział w projekcie GreenEvo, opowiada jego koordynatorka Marta Piszcz z Ministerstwa Klimatu.
06 października 2020Zrównoważony rozwójWywiadArtykuł promocyjny
Uwolnić wiatraki na lądzie i zbudować turbiny na Morzu Bałtyckim to największe wyzwania dla branży wiatrowej na najbliższy czas. Nowe inwestycje to miejsca pracy i impuls do przebranżowienia m.in. dla branży górniczej - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
05 października 2020EnergiaWywiad
Choć debata na temat budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej toczy się już od 50 lat, nadal nie dysponujemy tego typu rozwiązaniami. Wkrótce ma się to zmienić. O tym w rozmowie z prof. Henrykiem Anglartem z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie.
30 września 2020EnergiaWywiad
Zrównoważone budownictwo to dużo więcej niż zmniejszanie presji na środowisko i klimat. Modernizując budynki, dotykamy problemów natury społecznej, a inwestując w efektywność energetyczną, generujemy przyszłe oszczędności finansowe - mówi Agnieszka Strzemińska, prezydentka PLGBC.
30 września 2020BudownictwoWywiad
Zastępowanie węgla paliwami niskoemisyjnymi, ewolucja ciepłownictwa, zwiększanie efektywności energetycznej przemysłu... Czy system wsparcia i regulacji taryf jest przygotowany na taką transformację? Wywiad z Thierrym Deschaux, prezesem zarządu Dalkia Polska.
21 września 2020EnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Samorządy są żywo zainteresowane rozwojem energetyki odnawialnej. Potrzebują autonomii i regulacji, które zamiast blokować, będą sprzyjać inwestycjom. O swoich doświadczeniach z OZE mówi pionier w tym obszarze - Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica, sprawujący urząd nieprzerwanie od 1998 r.
17 września 2020EnergiaWywiad
Kogeneracja, ciepło odpadowe, ciepło z lokalnej produkcji i integracja z siecią ciepłowniczą... o kierunkach rozwoju polskiego ciepłownictwa i miksie energetycznym w nadchodzącej dekadzie mówi Frédéric Faroche, prezes zarządu, dyrektor generalny grupy Veolia w Polsce.
17 września 2020EnergiaWywiadArtykuł promocyjny
Podmioty posiadające własne źródło energii już w przyszłym roku oszczędzą na opłacie mocowej. O dołączeniu do grona przezornych, w kontekście najnowszych zmian w ustawie o OZE, mówi mec. Łukasz Petelski z kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski.
16 września 2020EnergiaWywiad
Graniczny podatek od emisji powinien być zdefiniowany tak, by wyrównywał koszty emisji gazów cieplarnianych ponoszone przez producentów w różnych regionach świata - przekonuje Robert Jeszke z CAKE-KOBIZE. Jednak osiągnięcie kompromisu pozwalającego na jego wprowadzenie będzie trudne.
09 września 2020Powietrze i klimatWywiad
Wodór jako czyste paliwo jest uznawany w UE za kluczowy element, który pozwoli osiągnąć neutralność klimatyczną. Jakie jednak bariery trzeba pokonać i jakie koszty ponieść? Wyjaśnia dr inż. Krzysztof Biernat z Łukasiewicz - PIMOT.
19 sierpnia 2020EnergiaWywiad
Zakład recyklingu wyspecjalizowany w przetwarzaniu materiałów kompozytowych to pomysł dla odważnych i operatywnych. Kto pierwszy, ten lepszy, a Polska mogłaby wypełnić niszę na rynku europejskim - przekonuje prof. dr. hab. Zenon Foltynowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
28 lipca 2020OdpadyWywiad
Gospodarka odpadami wymaga dofinansowania, to jest pewne. Jaki będzie przepływ środków w nowym modelu ROP w Polsce? Jak wpleść nowe w funkcjonujący system i na czym polega niebezpieczeństwo, że „biedny zapłaci dwa razy”? Odpowiada Jakub Tyczkowski, prezes Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.
24 lipca 2020OdpadyWywiad
Dzikie wysypiska, odpady porzucane w magazynach, wreszcie pożary składowisk – to problemy znane w wielu gminach Polski. O planach powołania Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej i zatrudnienia byłych funkcjonariuszy służb mundurowych w GIOŚ rozmawiamy z Pawłem Ciećko.
15 lipca 2020ManagementWywiad
Polska bierze udział w międzynarodowym projekcie dotyczącym wychwytywania, wykorzystania i składowania ditlenku węgla (CCUS). Potencjał składowania CO2 na Górnym Śląsku określono na niskim poziomie, ok. 40-50 milionów ton. O założeniach projektu mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Stańczyk z GIG.
13 lipca 2020Powietrze i klimatWywiad
Pomysłów na ROP jest wiele, przy czym nie znamy jeszcze kluczowego stanowiska Ministerstwa Klimatu. Anna Larsson, dyrektor ds. wdrażania modeli GOZ w Reloop Platform, proponuje system oparty na trzech filarach, który łączyłby w sobie najlepsze wzorce z zagranicy z uwarunkowaniami polskimi.
10 lipca 2020OdpadyWywiad
W programie Moja Woda nie obowiązuje żaden katalog inwestycji, do wsparcia kwalifikuje się każda instalacja zatrzymująca wodę na terenie działki. Bardzo precyzyjnie określono natomiast grupę beneficjentów oraz wysokość refundacji. O szczegółach rozmawiamy z Arturem Lorkowskim, wiceprezesem NFOŚiGW.
07 lipca 2020WodaWywiad
Monitoring, ewidencja, transparentność… Stoimy przed wieloma wyzwaniami, naprzeciw którym mogą wyjść rozwiązania cyfrowe. Informatykę ciężko oszukać, poza tym eliminuje ona błąd ludzki – uważa Michał Nowik, CIO w Smart and Environmental Solutions SUEZ.
03 lipca 2020OdpadyWywiadArtykuł promocyjny
Statystyczny Polak ma do dyspozycji niecałe 1600 m sześc. wody, czyli mniej niż średnia UE. Jednak porównanie Polski ze zmagającym się z chronicznym deficytem wody Egiptem jest co najmniej nietrafione… Ile mamy wody? Jakie czekają nas wyzwania? Wywiad z Piotrem Nieznańskim z Fundacji WWF Polska.
01 lipca 2020WodaWywiad