

Wiosna to dobry czas na remont i termomodernizację domu. Dzięki temu pozbędziemy się starego kopciucha i wymienimy okna, drzwi zewnętrznych oraz bramę garażową. Jakie dofinansowanie możemy zdobyć na te prace w 2023 roku? Sprawdźmy możliwości wsparcia inwestycji w ciepły i oszczędny dom.
Wymiana...
16 marcaPlanowanie przestrzenneArtykuł promocyjny
Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej nie jest wcale nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów pojawiło się wokół tego tematu wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.
Co...
13 marcaEnergia
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada nowelizację niektórych przepisów ustawy ochronie przyrody. Dodatkowe regulacje będą chroniły tereny zielone w miastach przed nadmierną zabudową powierzchniami szczelnymi. Ochronie będą również podlegały tereny „dzikiej” zieleni.
Wiceszef...
10 marcaPlanowanie przestrzenne
Wczoraj posłowie zdecydowali o ostatecznej formie zapisów w projekcie liberalizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Krytykowany przez branżę i samorządy zapis minimalnej odległości 700 m wiatraków od zabudowań zostaje.
10 marcaEnergia
Strefy czystego transportu mogą pomóc zredukować emisje tlenków azotu, aby znacząco poprawić jakość życia w miastach. JST poza wyznaczaniem stref czystego transportu, powinny stawiać także na rozwój transportu publicznego i budowę dróg rowerowych.
10 marcaPlanowanie przestrzenne
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Zakłada on wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego dla całej gminy – planu ogólnego. Według informacji przekazanej PAP przez resort rozwoju i technologii,...
09 marcaPlanowanie przestrzenne
7 marca br. posłowie w ramach posiedzenia komisji sejmowych do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowali odrzucić poprawki do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Tym samym pod głosowanie zostanie...
08 marcaEnergia
Kolizje z przeszkloną zabudową wykorzystywaną w budownictwie są jedną z przyczyn śmiertelności ptaków. Uwzględnienie rozwiązań ograniczających to zjawisko jest elementem zrównoważonego budownictwa. W Polsce nie znamy jeszcze skali problemu.
02 marcaPlanowanie przestrzenne
Wprowadzenie klas energetycznych dla budynków ma przyspieszyć dekarbonizację unijnej tkanki budowlanej. Założenia przedstawione przez ITRE są ambitne, ale trudniej będzie je wdrożyć. Musimy przygotować grunt pod zmiany – przekonują eksperci.
01 marcaPlanowanie przestrzenne
3 mln zł przeznaczy w tym roku samorząd województwa łódzkiego na rozwój zielonej infrastruktury w ramach programu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski - ogrody przyjazne naturze". Samorządy mogą pozyskać środki na zaadaptowanie wspólnych przestrzeni do zmian klimatu. Nabór wniosków potrwa...
27 lutegoPlanowanie przestrzenne
W związku z pracami nad przepisami liberalizującymi obostrzenia dla wiatraków na lądzie powrócił temat ich kolizji z ptakami. Tak, takie się zdarzają, a technologie umożliwiają ograniczenie tego zjawiska do minimum. Potrzebna jest pilnie baza danych.
24 lutegoPlanowanie przestrzenne
Na terenach poprzemysłowych w Mysłowicach powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w regionie, ale też w Polsce. Jej moc sięgnie 100 MW.
W Mysłowicach trwa realizacja pierwszego etapu (37 MW) budowy elektrowni fotowoltaicznej, której moc ostatecznie wyniesie 100 MW. Prace budowlane...
23 lutegoEnergia
W trakcie lutowego posiedzenia Senatu politycy rozpatrzyli zmiany w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Senatorzy nie zgodzili się na wszystkie propozycje Sejmu, w efekcie do projektu powróciła minimalna odległości 500 metrów.
23 lutegoEnergia
Budowa 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem zlokalizowanych we Wrocławiu, Rybniku, Lublinie, Gdańsku i Gdyni zostanie wsparta dofinansowaniem z NFOŚiGW. Dotację w wysokości 20 mln zł otrzyma spółka PAK-PCE. Stacje H2 z siedzibą w Koninie, która zrealizuje przedsięwzięcie do końca...
22 lutegoEnergia
Zarówno w obszarze przemieszczania się osób, jak i transportu towarów coraz większego znaczenia nabierają współdzielenie pojazdów i dostęp do danych. Czynnikami kształtującymi przyszłość mobilności w smart city są ochrona środowiska i klimatu.
22 lutegoPlanowanie przestrzenne
W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię 385,93 ha, z czego ponad 25 proc. stanowi nowy obszar Mielnik.
Lista zmian w sieci obszarów...
17 lutegoPlanowanie przestrzenne
Budownictwo jest zobligowane do obniżania emisji i podwyższania efektywności energetycznej. Jakie miejsce w tej transformacji mają budynki zabytkowe? Dialog konserwatorów zabytków z branżą nowoczesnych technologii.
16 lutegoPlanowanie przestrzenne
Teledetekcja, Internet Rzeczy, Big Data, cyfrowe bliźniaki – miasta przyszłości będą naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Znajdą one swoje zastosowanie w wielu aspektach funkcjonowania miasta, także w zarządzaniu zielenią.
16 lutegoPlanowanie przestrzenne