Nowy projekt ustawy proponowany przez MKiŚ ma usprawnić procesy inwestycyjne w sektorze drogowym, kolejowym i wodnym. W tym celu dodatkowe uprawnienia zyska GDDKiA i Wody Polskie.
06 kwietniaPlanowanie przestrzenne

Nowy projekt ustawy proponowany przez MKiŚ ma usprawnić procesy inwestycyjne w sektorze drogowym, kolejowym i wodnym. W tym celu dodatkowe uprawnienia zyska GDDKiA i Wody Polskie.
06 kwietniaPlanowanie przestrzenne
Idea miast 15-minutowych zyskuje popularność na całym świecie. Chodzi o możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb w najbliższym otoczeniu od swojego miejsca zamieszkania. Teraz każdy może sprawdzić jakie usługi i tereny tam się znajdują, dzięki interaktywnej mapie, którą właśnie...
30 marcaPlanowanie przestrzenne
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA w styczniu uchylił unieważnienie pozwolenia na budowę tzw. zamku w Stobnicy (pow. obornicki, woj. wielkopolskie).
W sierpniu 2021 r. GINB unieważnił pozwolenie...
30 marcaPlanowanie przestrzenne
Na portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiły się informacje na temat projektu uchwały Rady Ministrów ws. przyjęcia Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.
28 marcaPlanowanie przestrzenne
Reforma systemu planowania przestrzennego obejmuje m.in. wprowadzenie nowego aktu planowania przestrzennego - Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. Zmiany przewidują ponadto zniesienie przepisów dotyczących SUiKZP.
24 marcaPlanowanie przestrzenne
Każda zielona „szpileczka” ma znaczenie – to główne założenia idei Miejskiej Zielonej Akupunktury. Ruda Śląska, Chorzów i Świętochłowice podpisały deklarację, która ma na celu zacieśnienie współpracy przy wdrażaniu tej koncepcji.
16 marcaPlanowanie przestrzenne
W dniu 24 marca br. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (UD361). Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu (link w przypisie dolnym).
[Zaktualizowano 25 marca 2022 r.]
Zmiany...
15 marcaPlanowanie przestrzenne
Od ponad 20 lat w Polsce nie powstał nowy park narodowy. Zdaniem Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie do porządku prawnego ustawy o parkach narodowych nie wpłynie na zmianę tego stanu rzeczy.
09 marcaPlanowanie przestrzenne
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) złoży skargę kasacyjną do NSA ws. styczniowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił unieważnienie pozwolenia na budowę tzw. zamku w Stobnicy.
W sierpniu 2021 r. GINB unieważnił pozwolenie na budowę tzw. zamku...
07 marcaPlanowanie przestrzenne
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z uwzględnieniem zmian w Prawie budowlanym oraz innych przepisów ogłoszonych przed dniem 26 stycznia 2022 r.
Ogłoszony przez Marszałka Sejmu jednolity tekst ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu...
04 marcaPlanowanie przestrzenne
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (EKR) Apostolos Tzitzikostas oraz przewodnicząca Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) EKR Kata Tüttő zachęcają miasta i regiony do udziału w kampanii „Drzewa dla życia” (ang. Trees for Life). Inicjatywę powołano w celu zachęcenia...
02 marcaPlanowanie przestrzenne
Organizacje pozarządowe negatywnie oceniają projekt ustawy o parkach narodowych. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Greenpeace i Greenmind apelują o odrzucenie projektu ustawy i stworzenie nowych przepisów.
23 lutegoPlanowanie przestrzenne
Marszałkowie i starostowie nie zapewnili prawidłowego wykorzystania odpadów do rekultywacji gruntów, gdyż nie sprawowali należytego nadzoru nad realizacją wydanych zezwoleń. W toku kontroli ustalono, że nierzetelnie weryfikowali wnioski o wydanie zezwoleń, nieskutecznie i opieszale prowadzili...
15 lutegoOdpady
Dostęp do terenów zielonych w europejskich miastach nie jest równy. Miastem o największym odsetku całkowitej powierzchni zieleni jest Cáceres w Hiszpanii, najmniejszy wskaźnik odnotowano natomiast w Trnavie na Słowacji.
11 lutegoPlanowanie przestrzenne
25 stycznia br. na granicy polsko-białoruskiej ruszyła budowa zapory o długości 186 km i wysokości 5,5 m. Choć GDOŚ zapowiada umożliwienie migracji zwierzętom, to ekolodzy wystosowali do KE list z apelem o zatrzymanie budowy inwestycji.
08 lutegoPlanowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB), który w sierpniu ub. roku unieważnił pozwolenie na budowę tzw. zamku w Stobnicy (pow. obornicki, woj. wielkopolskie) – ustaliła PAP.
Budowa na obszarze Natura 2000
Budowa tzw. zamku...
08 lutegoPlanowanie przestrzenne
W RCL pojawił się projekt rozporządzenia ws. oceny występowania znaczącego zagrożenia dla zdrowia lub stanu środowiska w sytuacji zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Nowe prawo ma sprecyzować zasady przeprowadzania tzw. oceny znaczącego zagrożenia.
07 lutegoPlanowanie przestrzenne
Trwają konsultacje publiczne projektu ustawy o parkach narodowych. Wśród jego założeń m.in. powołanie nowego organu – Polskich Parków Narodowych, a także wzrost roli samorządów terytorialnych w procesie ustalania granic parków.
04 lutegoPlanowanie przestrzenne
Premier Mateusz Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w czwartek międzyrządową umowę ws. funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów - poinformowała w czwartek Kancelaria Premiera RP.
- Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala podpisali umowę między Rządem RP a...
03 lutegoPlanowanie przestrzenne
W Puszczy Białowieskiej wody podziemne co roku obniżają się o 3 cm, zwiększając ryzyko dotkliwej suszy. Las pustoszy też kornik drukarz, którego gradacja doprowadziła już do zamarcia 11 208 m sześc. drzewostanów.
01 lutegoZrównoważony rozwój