Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Tematy Miesiąca

♦  Najnowszy Temat Miesiąca

Remediacja i rekultywacja

Remediacja i rekultywacja

Tym razem uwagę kierujemy na obszar niemal nieobecny w dotychczasowym dyskursie. Temat Miesiąca to remediacja i rekultywacja, ściśle powiązane z kwestią zanieczyszczeń środowiska gruntowo-wodnego. Wśród treści: eksperckie spojrzenie na temat, filmowy portret specjalisty ds. remediacji oraz aktualny stan prawny. W tekstach pokazujemy kwestię przez pryzmat przeznaczenia zanieczyszczonych gruntów. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dossier

♦  Minione Tematy Miesiąca

Fotowoltaika

Fotowoltaika

Moc zainstalowana w fotowoltaice nieustannie rośnie i w 2017 roku osiągnęła w Europie 109 481 MW. W Polsce technologia przeżywa właśnie rozkwit, a jej ubiegłoroczne 268 MW oznacza dziesięciokrotny wzrost mocy zainstalowanej w ciągu 3 lat. Perspektywy, wraz ze zbliżającymi się aukcjami, są coraz bardziej obiecujące. Nie ustępując trendom na krok, publikujemy kolejny Temat Miesiąca: Fotowoltaika. W infografice ukazujemy produkcję energii z paneli PV i jej zużycie przez domowe sprzęty. Prezentujemy opinie ekspertów dotyczące sytuacji na rynku. Ponadto poruszamy kwestie planowania, finansowania i użytkowania instalacji PV. Premierowo zamieszczamy także reportaż filmowy o pierwszej w Europie instalacji recyklingu paneli.

Czytaj dossier
Wodociągi i kanalizacja

Wodociągi i kanalizacja

Niemal rok po uchwaleniu nowego Prawa wodnego, a pół roku po wejściu w życie jego kluczowych przepisów, prezentujemy kolejny Temat Miesiąca: Wodociągi i kanalizacja. Przedstawiciele branży dzielą się z nami opiniami o nowej sytuacji. Ukazujemy trudności, które pojawiły się przy ustalaniu i zatwierdzaniu taryf. Piszemy też o awariach sieci wodociągowej i nowoczesnym podejściu do jej monitoringu. Poruszamy temat regulaminów dostaw wody oraz problemów związanych z uzdatnianiem wody. Prezentujemy też reportaż filmowy opowiadający o udanym partnerstwie publiczno-prywatnym w oczyszczalni ścieków w Mławie. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dossier
Efektywność energetyczna budynków

Efektywność energetyczna budynków

Efektywność energetyczna budynków to jedno z ważniejszych oręży w walce ze smogiem oraz ze zmianami klimatu. Nasz Temat Miesiąca otwierają dwie opinie ekspertów: o odwiedzanych przez wszystkich centrach handlowych oraz o ogłoszonym rządowym programie wspierającym termomodernizację budynków jednorodzinnych. Przywołujemy aktualne przepisy dotyczące dziedziny i pokazujemy, jak z efektywnym wykorzystaniem energii w budynkach radzi sobie sektor publiczny. Ukazujemy też rolę OZE i prezentujemy przykład skutecznej termomodernizacji budynku wielorodzinnego. Poświęciliśmy też nieco uwagi domom pasywnym i drewnianym, a także sprawdziliśmy popularność etykiet energetycznych.

Czytaj dossier
Elektromobilność

Elektromobilność

Elektromobilność to głośny temat, dlatego postanowiliśmy poświęcić mu trochę więcej uwagi. Rozpoczynamy krótkim filmem m.in. o tym, jak przedłużyć życie akumulatorów o 5 lat. Stawiamy 8 warunków, które należy spełnić, by elektromobilność rozwijała się w sposób zrównoważony. Zaproszeni przez nas eksperci mówią o polskim samochodzie elektrycznym, recyklingu akumulatorów i oceniają pomysł wykorzystania samochodów dla bilansowania sieci energetycznej. W autorskich tekstach podsumowujemy zmiany wprowadzone ustawą o elektromobilności, problem dostaw energii i paliw dla pojazdów alternatywnych oraz stan infrastruktury w Polsce. Ponadto ukazujemy energochłonność procesu produkcji samochodów elektrycznych oraz obecne w polskich miastach systemy carsharingu.

Czytaj dossier
 
Zagospodarowanie odpadów

Zagospodarowanie odpadów

Prezentujemy Państwu stan gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce. Specjalne dossier Teraz Środowisko obejmuje infografiki ukazujące system zagospodarowania odpadów, opinie ekspertów oraz wywiad z ministrem Sławomirem Mazurkiem. Ponadto, prezentujemy nasze bardziej subiektywne spojrzenie na poszczególne frakcje odpadów: plastik, szkło, papier, metale, odpady biodegradowalne i tekstylia. Trochę miejsca poświęcamy też tematowi spalarni odpadów, szukając odpowiedzi na kontrowersyjne pytania oraz prezentując Państwu techniczny schemat działania ITPOK.

Czytaj dossier

♦  Zobacz także

Prawo Wodne Prawo Wodne Klastry energii Klastry energii Strefa Kariery Strefa Kariery Eco-Miasto Eco-Miasto Czyste Powietrze Czyste Powietrze COP 24 COP 24