Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. księgowych w projekcie LIFE16 NAT/PL/000766 pn. Ochrona siedlisk ptaków wodnobłotnych w Dolinie Górnej Wisły RDOŚ w Krakowie
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Banki wezwane do pogłębienia oceny ryzyk klimatycznych

a+a-    Powrót       21 września 2017       Zrównoważony rozwój   

Inwestorzy wzywają największe banki świata do poszerzenia informacji o ryzykach finansowych wynikających ze zmiany klimatu. Eksperci wskazują, że ryzyko wynikające z prowadzenia działalności bez zmian, w tzw. scenariuszu business-as-usual, może prowadzić do zmniejszenia wartości aktywów od 5 do 20 proc. w ciągu dekady.

100 inwestorów zarządzających aktywami ponad 1 biliona dolarów, w tym fundusze emerytalne oraz menadżerowie instytucji finansowych, wystosowali apel do szefów 60 największych światowych banków o większą przejrzystość w ocenie ryzyk finansowych związanych ze zmianą klimatu. Wśród adresatów listów są takie instytucje jak: Australia and New Zealand Banking Group, Bank of America, Deutsche Bank, HSBC Holdings, JP Morgan Chase, Mitsubishi UFJ Financial Group, Inc. i TD Bank.

Nawet 93 biliony dolarów na inwestycje

Inicjatywa non-profit koordynowana przez ShareAction i Boston Common Asset wzywa banki do pogłębienia oceny ryzyk klimatycznych w czterech obszarach: strategii i jej wdrożenia, zarządzania ryzykiem, produktów bankowych związanych z sektorem niskowęglowym i współpracy publicznej w zakresie zmian klimatu.

Rola uwzględniania finansowych ryzyk związanych ze zmianą klimatu rośnie w świecie finansów. Jako podmioty zapewniające kapitał, banki mają strategiczną rolę do odegrania w zapewnieniu, że globalne przepływy finansowe będą spójne z niskoemisyjnym rozwojem gospodarczym. Jak szacują eksperci, do 2030 roku inwestycje niezbędne do powstrzymania wzrostu globalnej temperatury do 2 stopni Celsjusza muszą wynieść nawet 93 biliony dolarów. W tym procesie udział prywatnego kapitału jest niezbędny.

Kryteria ekologiczne

List jest częścią szerszych działań z zakresu finansów i zmian klimatu.Zielone finanse to rosnąca gałąź świata finansowego, z jednej strony polegająca na tworzeniu nowych instrumentów finansowych, z drugiej strony to cały segment dezinwestycji z aktywów wysokoemisyjnych. Wiele spośród instytucji finansowych już teraz uzależnia udzielenie dofinansowania lub inwestycje spełnieniem kryteriów ekologicznych – fundusze inwestycyjne, w tym największy globalny fundusz państwowy z Norwegii, zadeklarował, że nie będzie już inwestował w żadne podmioty, posiadające w porfolio projekty węglowe, w tym polskie PGE.

Polska jest już na tym rynku obecna, m.in. jako pierwszy państwowy emitent tzw. zielonych obligacji, w wyniku których pozyskała 750 mln euro na ekologiczne projekty.

Źródło: ShareAction, Boston Common Asset

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przemysł to wciąż niedoceniany gracz w klimatycznym rozdaniu (22 marca 2019)Chiński rząd: Nielegalna produkcja substancji zubożających warstwę ozonową nie jest tolerowana (21 marca 2019)Polityka klimatyczna to nie idée fixe, ale konkret finansowy i gospodarczy (20 marca 2019)Dzieci nie ryby i swój głos mają (18 marca 2019)Brak porozumienia ministrów w sprawie unijnej strategii energetycznej do 2050 r. (06 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony