Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
07.03.2021 07 marca 2021

Banki wezwane do pogłębienia oceny ryzyk klimatycznych

   Powrót       21 września 2017       Zrównoważony rozwój   

Inwestorzy wzywają największe banki świata do poszerzenia informacji o ryzykach finansowych wynikających ze zmiany klimatu. Eksperci wskazują, że ryzyko wynikające z prowadzenia działalności bez zmian, w tzw. scenariuszu business-as-usual, może prowadzić do zmniejszenia wartości aktywów od 5 do 20 proc. w ciągu dekady.

100 inwestorów zarządzających aktywami ponad 1 biliona dolarów, w tym fundusze emerytalne oraz menadżerowie instytucji finansowych, wystosowali apel do szefów 60 największych światowych banków o większą przejrzystość w ocenie ryzyk finansowych związanych ze zmianą klimatu. Wśród adresatów listów są takie instytucje jak: Australia and New Zealand Banking Group, Bank of America, Deutsche Bank, HSBC Holdings, JP Morgan Chase, Mitsubishi UFJ Financial Group, Inc. i TD Bank.

Nawet 93 biliony dolarów na inwestycje

Inicjatywa non-profit koordynowana przez ShareAction i Boston Common Asset wzywa banki do pogłębienia oceny ryzyk klimatycznych w czterech obszarach: strategii i jej wdrożenia, zarządzania ryzykiem, produktów bankowych związanych z sektorem niskowęglowym i współpracy publicznej w zakresie zmian klimatu.

Rola uwzględniania finansowych ryzyk związanych ze zmianą klimatu rośnie w świecie finansów. Jako podmioty zapewniające kapitał, banki mają strategiczną rolę do odegrania w zapewnieniu, że globalne przepływy finansowe będą spójne z niskoemisyjnym rozwojem gospodarczym. Jak szacują eksperci, do 2030 roku inwestycje niezbędne do powstrzymania wzrostu globalnej temperatury do 2 stopni Celsjusza muszą wynieść nawet 93 biliony dolarów. W tym procesie udział prywatnego kapitału jest niezbędny.

Kryteria ekologiczne

List jest częścią szerszych działań z zakresu finansów i zmian klimatu.Zielone finanse to rosnąca gałąź świata finansowego, z jednej strony polegająca na tworzeniu nowych instrumentów finansowych, z drugiej strony to cały segment dezinwestycji z aktywów wysokoemisyjnych. Wiele spośród instytucji finansowych już teraz uzależnia udzielenie dofinansowania lub inwestycje spełnieniem kryteriów ekologicznych – fundusze inwestycyjne, w tym największy globalny fundusz państwowy z Norwegii, zadeklarował, że nie będzie już inwestował w żadne podmioty, posiadające w porfolio projekty węglowe, w tym polskie PGE.

Polska jest już na tym rynku obecna, m.in. jako pierwszy państwowy emitent tzw. zielonych obligacji, w wyniku których pozyskała 750 mln euro na ekologiczne projekty.

Źródło: ShareAction, Boston Common Asset

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jakie cele klimatyczne stawiają sobie Chiny w latach 2021-2025? (05 marca 2021)Zmiany unijnych regulacji rynku gazu mają pomóc zmniejszać emisyjność gospodarki (03 marca 2021)Budowanie przyszłości odpornej na zmianę klimatu – nowa unijna strategia przyjęta (25 lutego 2021)W tym tygodniu klimat i środowisko na wokandzie ONZ (25 lutego 2021)Priorytety Komisji ENVE na 2021 rok (03 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony