Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. rozliczeń klientów korporacyjnych SUEZ Polska Sp. z o.o.
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

13 zatrzymanych ws. "afery śmieciowej"

a+a-    Powrót       06 czerwca 2019       Odpady   

13 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się magazynowaniem i transportowaniem wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów zatrzymali wielkopolscy policjanci. Uczestnikom "afery śmieciowej" grozi do 12 lat więzienia.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował w środę, że zatrzymania miały miejsce we wtorek na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Jednocześnie przeprowadzone zostały przeszukania w 11 miejscach prowadzenia działalności oraz zamieszkania zatrzymanych.

- Osoby zatrzymane usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej jak również popełnienia przestępstw przeciwko środowisku i dokumentom oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach – podała PK.

Jak ustalono w toku śledztwa, grupa funkcjonowała w latach 2014-2015. Zajmowała się magazynowaniem i transportowaniem wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów w Poznaniu i innych miastach Wielkopolski.

Bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru i eksplozji materiałów łatwopalnych

PK podała, że podejrzani działali "w sposób mogący zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi oraz spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym". Powodowali też "bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru i eksplozji materiałów łatwopalnych oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących i parzących zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach". Podejrzani mieli uczynić sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu.

- Uzyskane w toku postępowania dowody, w tym liczne opinie biegłych, potwierdziły, że we wszystkich siedmiu ustalonych lokalizacjach magazynowania odpadów, tj. w Poznaniu, Łosińcu, Adamowie, Komornikach i Janikowie, warunki i sposób ich gromadzenia mogły spowodować istotne zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego, a w kilku przypadkach także niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru – podała PK.

Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec jednej z osób tymczasowego aresztu. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano dozór policji oraz poręczenia majątkowe.

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kiedy trzeba zrobić coś więcej, róbmy to (03 czerwca 2019)Kolejny aresztowany w sprawie porzucania niebezpiecznych odpadów (31 maja 2019)Policja odkryła odpady chemiczne koło Radziejowa (27 maja 2019)Pieniądze dla samorządów na usuwanie porzuconych odpadów (16 maja 2019)TripleCOP w Genewie z akcentem na odpady z tworzyw sztucznych (14 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony