Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Samodzielne stanowisko pracy ds. Ochrony Przeciwpowodziowej PGW Wody Polskie
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis

W październiku 14. Konferencja Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne

a+a-    Powrót       30 sierpnia 2019       Woda       Artykuł promocyjny   

Ostatnio coraz częściej gwałtowne ulewne deszcze oraz wysokie temperatury zmuszają zarządców miast, architektów i mieszkańców do zmiany zagospodarowania przestrzeni i zarządzania wodą w mieście. Rośnie świadomość mieszkańców i samorządowców w zakresie oszczędzania wody i dbania o ten cenny zasób.

Dynamicznie zmiany skłaniają do refleksji i działania, które miałoby ograniczyć suszę w miastach, zaspokoić niedobory wody, która jest niezbędna do utrzymania zielonej przestrzeni i sprawia, że mieszkańcom o wiele lepiej się żyje w takim otoczeniu. Jest to szereg naczyń połączonych, układanka, w której trzeba zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców i sprostać wymaganiom miejskiego planu zagospodarowania oraz wziąć pod uwagę przeważnie ograniczony budżet.

Podczas trzydniowej konferencji Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne (1-3.10.2019 r.), która odbędzie się w Poznaniu, zostaną omówione najważniejsze zagadnienia związane z efektywnym zarządzaniem wodami opadowymi. Uczestnicy mogą się spodziewać oprócz ciekawych tematów i wystąpień ekspertów oraz praktyków, wyjazdu studyjnego do Berlina, gdzie pokazane zostaną błękitno-zielone rozwiązania w stolicy Niemiec.

Czternasta Konferencja Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne to okazja do spotkania decydentów związanych z przestrzenią miejską. Nie zabraknie dyskusji, podczas której uczestnicy porozmawiają o koniecznych zmianach, które powinny pojawić się w przetargach oraz miejskich planach zagospodarowania przestrzeni.

Podczas sesji „Wody opadowe w przestrzeni nowoczesnego miasta – współpraca, wytyczne, strategia i legislacja”, zostanie poruszony temat miejscowych planów w kontekście rozwoju zielono-błękitnej infrastruktury. Wskazane zostaną elementy, na które zarządcy miast powinni zwracać uwagę przy tworzeniu przetargów i miejskich planów zagospodarowania miast oraz jak architekci mogą z łatwością wprowadzać rozwiązania będące w zgodzie z naturą. Sesja druga będzie poświęcona perspektywom finansowania i aspektom ekonomicznym gospodarowania wodami opadowymi. Mowa będzie m.in. o opłacalności zagospodarowania wód opadowych oraz kosztach środowiskowych i społecznych. Na pojawiające się często pytanie, skąd brać fundusze na takie rozwiązania, odpowiedzą przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sesja poświęcona adaptacjom do zmian klimatu w przestrzeni miasta, to głównie tematy związane z zazielenianiem miasta, gospodarowaniem wodą deszczową oraz współpracą z mieszkańcami. Ostatnia sesja to zbiór dobrych praktyk, gdzie wskazane zostaną dobre przykłady wykorzystania wody w mieście. W trakcie trwania całej konferencji zostanie przedstawionych wiele dobrych zagranicznych i polskich rozwiązań m.in. z Poznania, Gdańska, Łodzi, Zielonej Góry, Krakowa, Warszawy czy Katowic. Dodatkowo kilka z zaproponowanych przykładów, nie wymaga dużego wkładu finansowego, a jedynie odpowiedniego zaangażowania mieszkańców, a o tym, jak ich wspierać i współpracować, opowiedzą m.in. przedstawicielki Urzędu Miasta w Poznaniu.

Więcej na stronie konferencji.

Źródło: Abrys

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wrocław czerpie korzyści z deszczówki. Rusza kolejna edycja programu „Złap deszcz” (04 lutego 2020)W Olsztynie wodociągowcy kontrolują przyłącza (20 stycznia 2020)Sosnowiec dofinansuje inwestycje mieszkańców w gromadzenie deszczówki (04 grudnia 2019)Magazynowanie wód opadowych pod ziemią – Uniwersytet Śląski w międzynarodowym projekcie (21 listopada 2019)STORMWATER POLAND 2020 - Deszcz inspiracji (08 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony