Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Dom bez rachunków Columbus Energy
Zespoły kogeneracyjne zasilane paliwami gazowymi Horus Energia

15 maja rusza nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze”

a+a-    Powrót       04 maja 2020       Budownictwo   

W przyszłym tygodniu uruchomiony zostanie nabór wniosków o dofinansowanie w ramach zreformowanego programu „Czyste Powietrze”. Jak poinformował NFOŚiGW, odtąd w realizację programu zaangażowane będzie także PGNiG.

Jak podaje NFOŚiGW, pierwsze webinarium z cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza – dotyczące nowych zasad w programie „Czyste Powietrze” – odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 12:00. Kolejne webinaria zaplanowano aż do lipca. Będzie się można na nie rejestrować na stronie NFOŚiGW. Webinaria udostępniane będą w serwisie YouTube.

[Zaktualizowano 6 maja 2020 r.]


Nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” rusza 15 maja br. – poinformowało Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu”, które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce. Zaangażowani w ten proces byli m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, sektor bankowy i alarmy smogowe – wyjaśnia cytowany przez resort klimatu Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Będziemy przyglądali się temu, jak wnioskodawcy wdrażają się w nowe zasady, które przyspieszą tempo realizacji tego strategicznego dla Polski programu – dodał.

Więcej na temat zmian w programie Czyste Powietrze pisaliśmy tutaj.

Nowy partner strategiczny programu

Wraz z uruchomieniem naboru, w realizację programu włączony zostanie nowy partner strategiczny - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. - Dzięki temu szybciej będzie można weryfikować dostępność sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek o dofinansowanie w „Czystym Powietrzu” – wyjaśnia NFOŚiGW.

Jak podano, z danych PGNiG wynika bowiem, że obecnie około 400 tys. gospodarstw domowych korzysta z sieci gazowej tylko dla potrzeb przygotowywania posiłków, a nie ogrzewania. - To powoduje, że NFOŚiGW i PGNiG są dla siebie naturalnymi partnerami we wdrażaniu programu „Czyste Powietrze” i będą wspólnie działać na rzecz wymiany przestarzałych kopciuchów zainstalowanych w wielu z tych domów – dodano.

Wsparcie najuboższych. Pomogą gminy

Jak informowaliśmy na początku marca br., reforma programu zakłada także pomoc gmin w dystrybucji środków poprzez wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania w programie dofinansowania o zwiększonej intensywności. Projekt ustawy przewidującej tego typu rozwiązanie wpłynął do zaopiniowania do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. - Na wprowadzenie tego rozwiązania potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu – czytamy na stronie NFOŚiGW.

Czytaj też: Co gminy mogą zyskać na „Czystym Powietrzu”?

- Do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe) – podaje NFOŚiGW.

Włączenie sektora bankowego i szkolenia z alarmem smogowym

Jak poinformował Fundusz, 30 kwietnia br. NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisały porozumienie, które pozwolić ma beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu. - Dla wprowadzenia takiej możliwości potrzebne jest jeszcze wypracowanie do końca maja szczegółów technicznych procedur gwarantujących klientom pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i kredytów – podano.

Ponadto przygotowywany jest cykl bezpłatnych e-szkoleń pn. #AkademiaCzystegoPowietrza. Szkolenia te realizowane będą we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Ich celem ma prócz informowania o programie także podnoszenie kwalifikacji zawodowych firm remontowo-budowlanych, instalatorów pieców i osób zajmujących się ocieplaniem domów w celu sprawniejszej modernizacji energetycznej domów w ramach rządowych programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

Choć nie podano szczegółów, poinformowano, że pierwsze z cyklu szkoleń ma odbyć się jeszcze w maju.

Źródło: MK/ NFOŚiGW

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zielona transformacja już trwa (20 października 2020)Rybnik w Programie Stop Smog (02 października 2020)Paragrafem w smog. Jak samorządy przeciwdziałają złej jakości powietrza? (29 września 2020)UOKiK kontroluje kotły na paliwo stałe; chodzi o wyeliminowanie z rynku kopciuchów (28 września 2020)Program Czyste Powietrze 3.0. i wskaźniki dostępności zieleni. II dzień Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto (23 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony