Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska
System M - kompaktowe pompy ciepła nowej generacji firmy Glen Dimplex Polska

18 mln zł na wdrożenie technologii reaktorów jądrowych HTGR w Polsce

a+a-    Powrót       30 stycznia 2019       Energia   

29 stycznia 2019 r. Ministerstwo Energii podpisało umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie wdrażania technologii reaktorów wysokotemperaturowych (ang. High Temperature Gas-cooled Reactor – HTGR) w Polsce. Jak poinformował w trakcie odbywającego się w resorcie polsko-japońskiego seminarium o reaktorach HTGR dyrektor Departamentu Energii Jądrowej dr Józef Sobolewski, w ramach pierwszej edycji programów strategicznych Gospostrateg(1), projekt HTGR zostanie dofinansowany kwotą około 18 milionów zł.

HTGR a elektrownia jądrowa

Budowa elektrowni jądrowej i wdrożenie reaktorów wysokotemperaturowych HTGR to dwa niezależne programy, które są realizowane równolegle. Elektrownia jądrowa to duże reaktory generacji III/III+ służące wytwarzaniu energii elektrycznej, zaś reaktory HTGR to małe reaktory IV generacji, do wykorzystania głównie jak źródło ciepła.

Program wdrożenia reaktorów HTGR w Polsce jest wynikiem prac zespołu powołanego przez Ministra Energii. Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe chłodzone gazem HTGR to bezpieczna technologia, umożliwiająca produkcję czystej energii cieplnej o temperaturze do 1000 stopni Celsjusza. Ciepło to może być wykorzystane w procesach przemysłowych, kogeneracji oraz do dostarczania ciepła do miejskich sieci ciepłowniczych.

W przypadku wdrożenia technologii jądrowych HTGR, Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii zidentyfikował typowy problem, zaobserwowany również w innych sektorach nowych technologii, jakim jest nienadążanie aktualnego systemu prawnego za rozwojem nowych rozwiązań technologicznych, co często kończy się niepowodzeniem przy ich wdrażaniu. Właśnie temu służyć będzie realizacja projektu Gospostrateg HTR – zidentyfikowane zostaną bariery prawne i administracyjne, zaproponowane zostaną zmiany w polskich przepisach, co zdaniem resortu energii przyczyni się ostatecznie do sprawnego (budżetowo i czasowo) wdrożenia tej technologii w kraju.

Polsko-japońskie porozumienie o wymianie studentów

W trakcie seminarium w resorcie energii podpisano Porozumienie w sprawie wymiany studentów i doktorantów pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych a Uniwersytetem w Tokio.

Polsko-japońskie seminarium zostało zorganizowana przez Japońską Agencję Energii Atomowej (Japan Atomic Energy Agency) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z japońskim Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) i Ministerstwem Energii.

Źródło: ME

Przypisy

1/ Projekt Gospostrateg HTR będą realizować: Ministerstwo Energii RP oraz dwa ośrodki naukowe – Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. W ciągu trzech lat zostanie przygotowana seria analiz technicznych, prawnych i społeczno-gospodarczych, które w późniejszym etapie posłużą do sprawnego wdrażania technologii wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych w polskim przemyśle.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

O planach reaktorów wysokotemperaraturowych w Polsce (09 października 2018)Wdrożeniem reaktorów wysokotemperaturowych w Polsce zajmie się specjalne Centrum (02 marca 2018)Eksperci rekomendują wysokotemperaturowe reaktory jądrowe (15 stycznia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony