Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Partner Handlowy Energomix Sp. zo. o.
Zeroemisyjny biogaz oraz wysokosprawna kogeneracja energii dla przemysłu InnoEnergy

2 mln zł na przygotowanie planów sprawiedliwej transformacji dla trzech województw

a+a-    Powrót       13 maja 2020       Energia   

Polska dostanie ponad 2 miliony zł z Unii Europejskiej na przygotowanie planów sprawiedliwej transformacji w województwach: śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort zaznaczył, że Komisja Europejska pozytywnie oceniła wniosek przygotowany przez MFiPR o środki na przygotowanie planów transformacji regionów, których gospodarki opierają się na wydobyciu węgla. Ma to być etap wstępny do wprowadzenia w Polsce Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań UE na rzecz wprowadzenia zrównoważonej, niskoemisyjnej gospodarki.

Jak informuje resort, Polska dostanie na przygotowanie tych planów ponad 2 miliony złotych z Programu Wspierania Reform Strukturalnych. Podobne wnioski złożyło 18 państw członkowskich UE. Zaznaczono, że przyznane pieniądze przeznaczone zostaną na wsparcie przygotowania planów dla województa śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, w których znajduje się 9 obszarów wymagających transformacji. Chodzi o Katowice, Bielsko-Białą, Tychy, Rybnik, Gliwice, Bytom, Sosnowiec (wszystkie w województwie śląskim), Konin (województwo wielkopolskie) i Wałbrzych (województwo dolnośląskie). Kolejnym krokiem będzie wybór firmy doradczej, które wspólnie z MFiPR i województwami będzie pracować nad planami.

- Negocjacje dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trwają, ale już teraz wiemy, że skorzystanie z dostępnych w nim środków będzie wymagało przygotowania planów sprawiedliwej transformacji dla poszczególnych województw. Chcemy być gotowi jak najszybciej, dlatego będziemy współpracować z regionami w przygotowaniu takich planów i zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe – wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z mechanizmów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań UE na rzecz zrównoważonej gospodarki. Fundusz ma wspierać transformację regionów, których gospodarki opierają się na wydobyciu węgla. W ramach funduszu na lata 2021-2027 dla całej UE przewidziano 7,5 miliarda euro, z czego Polska (według propozycji KE, która jest wciąż dyskutowana) ma dostać największą część - 2 miliardy euro. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sprawiedliwa transformacja energetyczna po polsku (28 stycznia 2020)Miliardy euro na transformację energetyczną - tylko dla zaangażowanych (15 stycznia 2020)Pierwsze doniesienia o propozycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (09 stycznia 2020)Samorządy za zasobnym i wieloletnim Funduszem Sprawiedliwej Transformacji (09 grudnia 2019)Echa słów prezydenta Macrona o Polsce (26 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony