Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. polityk i działań Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Sąd nakazał 25-proc. redukcję emisji

a+a-    Powrót       10 października 2018       Powietrze i klimat   

Holenderski rząd musi zmniejszać emisję gazów cieplarnianych szybciej niż to planował, aby przed końcem 2020 roku zdołał ją zredukować o co najmniej 25 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku - orzekł we wtorek tamtejszy sąd apelacyjny.

W 2017 roku emisja gazów cieplarnianych w Holandii była jedynie o 13 proc. mniejsza niż w 1990 roku. Obecne rządowe plany walki ze zmianami klimatycznymi zakładają zmniejszenie do 2020 roku emisji gazów cieplarnianych o 23 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku i o połowę do 2030 roku.

Czy uda się osiągnąć cel?

- Rząd zrobił zbyt mało, by zapobiec niebezpieczeństwom związanym ze zmianami klimatu i robi zbyt mało, by to nadgonić - wyjaśnił sąd apelacyjny, podtrzymując wyrok wydany w 2015 roku przez sąd niższej instancji. - Niepewność związana z celem na 2020 rok jest bardzo duża. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że redukcja nie osiągnie ustalonego celu 25 proc., co jest niedopuszczalne - wyjaśnił sąd.

Rząd oświadczył, że podporządkuje się wyrokowi, choć uważa, że plan redukcji do 2020 roku "jest w zasięgu". Jednocześnie jednak rozważa dalszą procedurę odwoławczą, kwestionując to, że sąd decyduje o podjętych decyzjach politycznych.

Pozew w imieniu prawie 900 obywateli holenderskich złożyła do sądu organizacja ekologiczna Urgenda Foundation. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Eksperci: miasta zdecydują o wyniku batalii przeciwko zmianom klimatu (17 czerwca 2019)Zmiany klimatu po raz pierwszy uwzględnione w Światowym Wskaźniku Pokoju (12 czerwca 2019)Torfowiska: wielowiekowy sprzymierzeniec może obrócić się przeciwko nam (29 kwietnia 2019)Prośrodowiskowi kandydaci do PE w cenie (25 kwietnia 2019)Zmiany klimatu to też międzypokoleniowa niesprawiedliwość (11 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych