Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy konsultant ds. modelowania energetycznego budynków WSP Polska Sp. z o.o.
Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach - porady prawne firmy Doradztwo prawne Robert Gogłoza

3 mln domów objęte Pakietem Czyste Powietrze

a+a-    Powrót       14 maja 2018       Budownictwo   

Projekt dofinansowania termomodernizacji domów jednorodzinnych w ciągu dwóch tygodni powinien zostać zatwierdzony. Dotychczasowa kwota 25 mld zł przeznaczona na jego realizację może wzrosnąć nawet dwukrotnie – powiedział prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda.

Pakiet Czyste Powietrze – inaczej zwany antysmogowym, obejmie 3 z 5 mln domów jednorodzinnych w Polsce. Zakłada dofinansowanie termomodernizacji z jednoczesną wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Gospodarstwa domowe, w których dochód na osobę nie przekracza 1 600 zł/miesiąc, będą mogły skorzystać z dofinansowania NFOŚiGW. Osobom o dochodach powyżej tego progu ma przysługiwać ulga wliczona w PIT. Trwają jeszcze końcowe rozmowy dotyczące wysokości ulg.

Najubożsi kwalifikowani do udziału w programie będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości 40-90 proc. Kujda przyznaje, że planowany jest pilotaż, który da odpowiedź na pytanie o skalę zainteresowania, bo udział w programie będzie dobrowolny.

- Będziemy prowadzili działania edukacyjne, ale nikt najuboższych nie zmusi do skorzystania z dofinansowania. Nie wykluczamy możliwości finansowania inwestycji w 100 proc., ale to dopiero pokaże program pilotażowy. Zastanawiamy się też, czy zaliczkę na realizację przekazać właścicielowi domu, czy firmie wykonawczej - mówi Kujda.

Wydaje się, że kampania informacyjna będzie istotnym elementem całego przedsięwzięcia. Jeszcze w marcu minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił, że samo przejście na inne źródło energii w domu np. z węgla na gaz przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ale może też podnosić koszty ogrzewania. Jednoczesne ocieplenie domu i wymiana pieca powodują, że ten finalny koszt nie będzie większy, gdyż koszt ogrzewania bilansowany jest oszczędnościami wynikającymi z mniejszego zużycia energii.

- Obecnie nie martwimy się, że ludzie nie będą chcieli skorzystać z przysługującego im dofinansowania. Naszym zmartwieniem jest raczej wyobrażenie, że chętnych będzie za dużo - podsumowuje Kujda.

Urszula Kaczorowska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rusza pilotażowy program termomodernizacji (24 września 2018)Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" od 19 września (17 września 2018)Czyste Powietrze: finansowanie OZE tylko w formie pożyczek (11 września 2018)Sopot: Rusza akcja edukacyjna na temat energooszczędności (10 września 2018)Znamy pierwsze szczegóły programu „Czyste Powietrze” (07 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony