Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
EkoEdukator na terenie prawobrzeżnej Warszawy ATMOTERM S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

5 tys. zł grzywny za spalanie odpadów w piecu

a+a-    Powrót       02 sierpnia 2017       Powietrze i klimat   

Sąd Rejonowy uznał za winnego mieszkańca Krakowa, który spalał w piecu centralnego ogrzewania płyty meblowe zawierające szkodliwe substancje i wymierzył mu karę 5 tys. złotych grzywny – poinformował w poniedziałek rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie Marek Anioł. Dodatkowo sąd zasądził od obwinionego na rzecz Skarbu Państwa 550 zł kosztów sądowych.

Jak podał Anioł nieprawidłowości wykazała kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej wiosną tego roku. Strażnicy pobrali z paleniska próbkę popiołu i przekazali ją do zbadania naukowcom z Politechniki Krakowskiej, a ci potwierdzili, że próbka zawiera szkodliwe substancje.

Kontrole domowych palenisk

Kontrolę jakości spalanych paliw może prowadzić straż miejska lub gminna. Osoby, które nie stosują się do przepisów, mogą zostać pouczone, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, otrzymać karę nagany lub grzywny sięgającej do 5 tys. zł. W poprzednim sezonie grzewczym (od 1 października 2016 r. do 30 kwietnia 2017) strażnicy miejscy przeprowadzili w Krakowie 3 883 kontrole. Ujawnili 417 nieprawidłowości. Nałożyli 228 mandatów karnych na kwotę 30 650 zł, pouczyli 165 osób, a w 24 przypadkach przygotowali notatki konieczne, by wniosek o ukaranie skierować do sądu. W sytuacjach spornych strażnicy pobierają z palenisk próbki popiołu, które są przekazywane do analizy laboratoryjnej. W zeszłym sezonie do badań przekazano 17 próbek. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wspólny projekt monitoringu pogórniczych hałd naukowców z Polski i Czech (19 czerwca 2018)Volkswagen zapłaci miliard euro grzywny (14 czerwca 2018)Projekt ustawy zakładający przeznaczanie 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem odrzucony (08 czerwca 2018)Podstawowe fakty o programie „Czyste Powietrze” (08 czerwca 2018)Premier: program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł (07 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony