Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatny Staż w EkoDialog - Ochrona Środowiska EkoDialog
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

60 mln zł z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego na preferencyjne pożyczki w OZE

a+a-    Powrót       20 grudnia 2018       Energia   

60 mln zł Pomorski Fundusz Pożyczkowy przeznaczy na preferencyjne pożyczki na inwestycje w odnawialne źródła energii. Z tego sposobu finansowania będą mogły skorzystać wszystkie podmioty w woj. pomorskim, oprócz osób fizycznych.

Umowę w tej sprawie podpisano w środę między Pomorskim Funduszem Pożyczkowym (PFP) a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Prezes PFP Aneta Grzębska poinformowała dziennikarzy, że pożyczki skierowane są do firm, instytucji i jednostek samorządowych z województwa pomorskiego, chcących wybudować instalacje, w tym mikroinstalacje, wytwarzające energię elektryczną lub cieplną, z odnawialnych źródeł energii takich jak: biogaz, biomasa, słońce, energia ziemi oraz woda. Pożyczki nie będą obejmować przedsięwzięć związanych z energetyką wiatrową.

Maksymalna wartość Pożyczki OZE będzie wynosić 15 mln zł, z okresem finansowania do 15 lat. Będzie ona udzielana na korzystnych warunkach: oprocentowanie wynieść może od 0,25 proc. w skali roku, bez prowizji.

- Preferowane będą przedsięwzięcia wpisujące się w gminne dokumenty z zakresu gospodarki niskoemisyjnej oraz zaopatrzenia w energię, przedsięwzięcia wykorzystujące innowacyjne rozwiązania w zakresie zastosowanych urządzeń i systemów oraz przedsięwzięcia zapewniające największy efekt ekologiczny w stosunku do nakładów finansowych - wyjaśniła Grzębska.

Zapowiedziała, że nabór wniosków o Pożyczki OZE Pomorski Fundusz Pożyczkowy rozpocznie najpóźniej od marca 2019 r.

Po raz pierwszy w swojej historii PFP przy wdrażaniu instrumentu finansowego, jakim jest Pożyczka OZE, współpracował będzie z podmiotem zewnętrznym – Bałtycką Agencją Poszanowania Energii Sp. z o.o., która zapewni wsparcie eksperckie w zakresie OZE.

Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o. o. został założony w 2004 r. Jest instytucją finansową realizującą strategiczne cele władz samorządowych województwa pomorskiego. Największym spośród 10 udziałowców pozostaje Województwo Pomorskie (84,86 proc.), kolejne trzy samorządy pod względem wielkości udziałów to: Gmina Miasta Gdańska (5,79 proc.), Gmina Miasta Słupska (3,22 proc.) oraz Gmina Miasta Gdyni (2,25 proc.). Pozostałymi udziałowcami są Gmina Miasta Sopotu, Gmina Miasta Chojnic, Gmina Miasta Malborka, Powiat Wejherowski, Agencja Rozwoju Pomorza SA oraz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.

PFP udziela pożyczek z pieniędzy Unii Europejskiej i budżetu państwa oraz ze środków Województwa Pomorskiego. Od początku swojej działalności Fundusz wsparł ponad 5,8 tys. przedsięwzięć gospodarczych na kwotę ponad 312 mln zł. Środki finansowe skierowane zostały do przedsiębiorstw z sektora MŚP, szczególnie tych, które mają największe trudności z pozyskaniem finansowania zewnętrznego na rynku komercyjnym, tj. do osób rozpoczynających działalność gospodarczą, a także firm młodych, funkcjonujących nie dłużej niż dwa lata. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Inteligentne liczniki - cała Europa wdraża, ale z różnym skutkiem (18 kwietnia 2019)Blisko 5 mld zł inwestycji w fotowoltaikę w ramach systemu aukcyjnego w latach 2018-2020 (15 kwietnia 2019)Wzory oświadczeń dla zwycięzców aukcji z 2018 r. i wytwórców w ramach systemów FIT/FIP (15 kwietnia 2019)Na Węgrzech otwarto największą elektrownię fotowoltaiczną w kraju (12 kwietnia 2019)IRENA: OZE, OZE i jeszcze raz OZE (10 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony