Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. rozwoju rynku energii elektrycznej Urząd Regulacji Energetyki
Pompa ciepła PCCO SPLIT 10kW: niezawodność, ulubiony kolor i 5 lat gwarancji firmy Hewalex

65 proc. udziału źródeł niskoemisyjnych w miksie wytwórczym w 2030 r.

a+a-    Powrót       28 maja 2019       Energia   

Grupa energetyczna Tauron, której moce wytwórcze oparte są obecnie przede wszystkim na węglu kamiennym, w perspektywie najbliższej dekady zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. W 2030 r. ich udział w miksie wytwórczym grupy ma przekroczyć 65 proc. - podał Tauron.

Postawienie m.in. na zieloną energię znalazło się w ogłoszonej w poniedziałek przez Tauron aktualizacji strategicznych kierunków działania grupy. Dokument jest uzupełnieniem strategii Taurona na lata 2016-2025.

30 proc. w 2025 r. i 65 proc. w 2030 r.

Nowe kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która ma być podstawą budowy wartości grupy Tauron. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 megawatów mocy), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 megawatów) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

- Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej grupy Tauron do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r. Dla części planowanych projektów zakładamy pozyskanie partnerów finansowych i realizację inwestycji z ok. 20-procentowym udziałem kapitałowym grupy Tauron oraz możliwość zarządzania tymi aktywami przez grupę - powiedział wiceprezes grupy ds. finansów Marek Wadowski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie Taurona.

Prezes spółki Filip Grzegorczyk wskazał, że zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym - przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT (zobowiązujących firmy do stosowania najlepszych dostępnych technologii - PAP), ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 r., a także wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zgodnie z założeniami nowych kierunków strategicznych, Tauron planuje "rynkową weryfikację możliwości optymalizacji portfela inwestycji kapitałowych oraz ograniczenia działalności w segmentach górniczym i ciepłowniczym". Grupa rozważa m.in. sprzedaż udziałów w spółkach Elektrociepłownia Stalowa Wola i PGE EJ1. Analizowane będą również m.in. możliwości sprzedaży spółki Tauron Ciepło oraz kopalni Janina (część spółki Tauron Wydobycie), którą - według niedawnych informacji - interesuje się katowicki Węglokoks.

W ocenie wiceprezesa Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju, Jarosława Brody, planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1,2 tys. megawatów oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków mniejszej mocy przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 megawatów w Jaworznie, pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron - w odniesieniu do poziomu z ub. roku - o ponad 20 proc. do 2025 r. oraz o przeszło połowę do roku 2030 r.

150 stacji ładowania do 2020 roku

- Będziemy również rozwijać testowane już we Wrocławiu rozwiązania smart city i usługi z obszaru szeroko rozumianej elektromobilności. Do końca 2020 r. oddana zostanie do użytku sieć 150 stacji ładowania aut elektrycznych oraz kompletny system do zarządzania e-mobilnością - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceprezes grupy ds. klienta i wsparcia korporacyjnego Kamil Kamiński. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Plan zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich trafi do Rady Ministrów w październiku br. (18 czerwca 2019)I edycja Kongresu Kogeneracji (18 czerwca 2019)Negawaty – przetarg rozstrzygnięty (14 czerwca 2019)40 tysięcy nowych miejsc pracy według scenariusza dynamicznego rozwój energetyki wiatrowej (12 czerwca 2019)Nowelizacja ustawy o OZE trafi do Sejmu jeszcze w czerwcu (11 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych