Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referent Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdań
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

Bydgoszcz: Modernizacja oczyszczalni ścieków za 99 mln złotych

a+a-    Powrót       27 stycznia 2020       Woda   

Spółka MWiK podpisała umowę o wartości 99 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków Kapuściska. Miejska spółka pozyskała na to zadanie 49 mln zł unijnego dofinansowania. Pozwoli to na dalszą sprawną i bezpieczną pracę obiektu.

Projekt związany z modernizacją oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod-kan to kolejny projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności. Zakończenie prac przy II etapie planowane jest w pod koniec przyszłego roku. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 99 mln zł. Unijne dofinansowanie to prawie 49 mln zł. Teren zajęty przez oczyszczalnię o powierzchni 23,25 ha, położony jest w południowo-wschodniej części, po zachodniej stronie części dzielnicy Łęgnowo w Bydgoszczy. Została ona zaprojektowana w 1995 roku, a wybudowana i uruchomiona w 2001 r. Poddana została modernizacji w 2015 roku tylko w zakresie linii ściekowej, aby spełniać standardy unijne. W pozostałym zakresie nie było prowadzonych remontów.

Energia odnawialna ze ścieków

Wszystkie instalacje technologiczne, urządzenia, pompy, mieszadła, urządzenia do odwadniania będą wymienione na nowe. Dobudowane będą również brakujące komory fermentacyjne. Zapewni to hermetyzację uciążliwych zapachowo obiektów, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.
W ramach modernizacji zostanie też zwiększona produkcja i wykorzystanie biogazu dla potrzeb oczyszczalni, a co za tym idzie zwiększy się udział energii odnawialnej. Dzięki temu zmniejszy się oddziaływanie oczyszczalni na środowisko.

Ponadto wszystkie obiekty budowlane będą poddane modernizacji poprzez ocieplenie, wymianę pokryć dachowych, stolarki okiennej. Obiekty technologiczne zostaną oczyszczone. Po realizacji tego projektu, oczyszczalnia ścieków będzie jak nowa w całym jej zakresie. Planowane zakończenie prac to zima 2021 r. Ważnym elementem będą także systemy energetyki i systemy automatyki. Na nowy zostanie wymieniony system zasilania i sterowania oczyszczalni. Sterowanie to sedno optymalnego działania. Poprzez urządzenia sterujące można osiągnąć ogromne korzyści m.in. zwiększyć efektywność pracy oczyszczalni poprzez właściwie monitorowanie i sterowanie urządzeniami.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

WIOŚ wykrył nieprawidłowości w firmach odbierających odpady z warszawskiej "Czajki" (13 lutego 2020)Tatrzański Park Narodowy chce skanalizować wszystkie schroniska (06 lutego 2020)Naukowcy z UW opracowali pasywny system oczyszczania ścieków (31 stycznia 2020)PPP to wielkie inwestycje z przemyślanym podziałem ryzyk i zadań (29 stycznia 2020)Zabrze zakończyło przebudowę oczyszczalni Mikulczyce (23 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony