Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny Centrum Elektroniki Stosowanej CES
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ

Bielsko-Biała: dwa kominy nieczynnej elektrociepłowni wyburzone. Co stanie się z gruzem?

a+a-    Powrót       16 stycznia 2020       Planowanie przestrzenne   

Dwa wysokie kominy nieczynnej części elektrociepłowni w Bielsko–Białej zniknęły już z pejzażu miasta. To efekt części rozbiórki wyłączonego z eksploatacji zakładu, którego pozostałe obiekty mają zniknąć do kwietnia 2021 r.

Dwa kominy elektrociepłowni, o wysokości 160 m i 120 m, były jednymi z najbardziej rozpoznawalnych przez bielszczan budowli, obecnymi w krajobrazie miasta przez blisko 50 lat. Kominy zostały rozebrane metodą mechaniczną z użyciem ciężkiego sprzętu.

Co stanie się z gruzem?

Obecnie, cały gruz powstały z wyburzenia kominów jest tymczasowo składowany na terenie zakładu. Wykonawca rozbiórki planuje wykorzystać część gruzu porozbiórkowego m.in. do zasypywania piwnic oraz kanałów podczas procesu wyburzenia, a pozostała część zostanie wywieziona i najprawdopodobniej sprzedana przez Wykonawcę - poinformowała redakcję Teraz Środowisko Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy Tauron Ciepło sp. z o.o.

Wskazała także, że Wykonawca zobowiązany jest, aby wszelkie działania związane z zagospodarowaniem gruzu porozbiórkowego prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi ochrony środowiska i zagospodarowania tego typu odpadów.

- Zgodnie z umową zawartą z Wykonawcą na likwidację nieczynnej części elektrociepłowni EC1 w Bielski-Białej, do zadań Wykonawcy należy między innymi, zagospodarowanie i utylizacja wszelkich odpadów powstałych w wyniku wyburzenia, z wyjątkiem złomu metali – doprecyzowała Małgorzata Kuś.

W Bielsku-Białej prace nad rozbiórką zakładu potrwają do kwietnia 2021 r. Obecnie trwa rozbiórka m.in. chłodni kominowej, budynków kotłowni, maszynowni, rozdzielni i sprężarkowni.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Myślenie, że nowy ROP da „furę nowego pieniądza” to pułapka. I tak zapłaci konsument (24 lipca 2020)W 2021 r. powstaną w Gdańsku dwa nowe PSZOK-i (21 maja 2020)BDO nie oszczędza też branży wod-kan. IGWP zgłasza problemy - Ministerstwo Klimatu odpowiada (19 maja 2020)Katowice odbierają odpady bez zakłóceń, w innych miastach ograniczenia (24 marca 2020)Produkujemy coraz więcej odpadów wielkogabarytowych, a koszty rosną (11 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony