
Rusza kolejny etap negocjacji klimatycznych. Dzisiaj rozpoczyna się The Bonn Climate Change Conference (w skrócie SB50), konferencja klimatyczna ONZ w niemieckim Bonn. Konferencja obejmie szeroki wachlarz wydarzeń, spotkań i sesji negocjacyjnych, wśród których nie można pominąć sesji dwóch organów doradczych: SBI i SBSTA. Oba organy spotykają się po raz 50., a ich spotkania tradycyjnie odbywają się równolegle dwa razy w roku.
Zapraszamy do Słownika ochrony środowiska Teraz Środowisko, w którym można znaleźć wyjaśnienie SBI, SBSTA czy UNFCCC.
- Witam wszystkich uczestników na tej bardzo ważnej konferencji. Zawsze mówię, że każda konferencja jest bardzo ważna i wyjątkowa… wiemy jednak, że żyjemy w krytycznej sytuacji, jeśli chodzi o zmianę klimatu – takimi słowami Patricia Espinosa, sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC), przywitała uczestników SB50 w krótkim wystąpieniu opublikowanym dziś na Twitterze(1). - Wasza praca jest kluczowa w zwiększaniu ambicji oraz przeprowadzeniu pełnej implementacji Porozumienia paryskiego – podkreśliła Espinosa w poście.
Prace nad NDC, art. 6 Porozumienia z Paryża i raportem IPCC
Od delegatów Organu pomocniczego ds. implementacji (SBI) i Organu pomocniczego ds. doradztwa naukowego i technologicznego (SBSTA) oczekuje się posunięcia naprzód kwestii związanych z Porozumieniem paryskim, które nie zostały rozstrzygnięte w Pakiecie katowickim – czytamy w biuletynie negocjacji IISD (ang. International Institute for Sustainable Development). W odniesieniu do przepisów Porozumienia Paryskiego, SBI wznowi rozpatrywanie wspólnych ram czasowych dla wkładów krajowych (NDC). SBSTA z kolei zajmie się zaległymi pracami nad słynnym już art. 6 Porozumienia z Paryża. Prace obejmą „międzynarodowo przenoszone wyniki łagodzenia skutków” (internationally transferable mitigation outcomes, ITMO), mechanizm rynkowy i podejścia nierynkowe. Negocjacje art. 6 są powiązane z innymi aspektami Pakietu z Katowic, stąd ich zakończenie na COP25 w Santiago w Chile pozwoli przygotować do realizacji inne części Porozumienia paryskiego, takie jak Fundusz Adaptacyjny. To właśnie robocze konferencje pomiędzy COP-ami są miejscem wypracowania propozycji dokumentów, które poddaje się negocjacjom na wyższym szczeblu.
Więcej o COP24 i Pakiecie z Katowic tutaj.
Wśród innych istotnych spraw IISD wymienia jeszcze m.in. Międzynarodowy Mechanizm Strat i Szkód, znaczenie rolnictwa w polityce klimatycznej (warsztaty w ramach Koronivia Joint Work on Agriculture) czy zakres następnego okresowego przeglądu długoterminowego globalnego celu Konwencji i postępów na drodze do jej osiągnięcia. SBSTA powróci także do dyskusji nad sposobem przyjęcia specjalnego raportu o globalnym ociepleniu przygotowanego przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC). Chodzi tutaj o wybór słowa określającego przyjęcie raportu przez strony. Już w Katowicach w grę wchodziły dwa: „welcome” i „note”. Dyskusja choć pozornie jedynie językowa, w praktyce pokaże, jak ważne w dalszej polityce klimatycznej będzie stanowisko naukowców z IPCC.
Rozpoczęta dziś konferencja w Bonn potrwa do 27 czerwca br.

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Patricia Espinosa: As the UN Climate conference SB50Bonn begins, I welcome all participants.https://twitter.com/PEspinosaC/status/1140529168158986240