Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Środowiska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych firmy Alior Bank

Plany budowy wieżowców w Trójmieście mogą zagrozić migracji ptaków

a+a-    Powrót       22 sierpnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Pas nadmorski Gdańska oraz Gdańsk Oliwa leżą na szlaku wędrówkowym ptaków o znaczeniu kontynentalnym. W nocy, w pasie nadmorskim, może przelatywać blisko 350 tys. ptaków i stad ptaków z min. 240 gatunków – poinformował w środę PAP prezes Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczego Michał Przybylski.

Jak poinformował Przybylski, Pomorskie Towarzystwo Hydrologiczno-Przyrodnicze od jesieni 2017 r. do wiosny br. prowadziło badania na temat wędrówek ptaków w pasie nadmorskim Gdańska. Badania dotowane były z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

- W wyniku wykonanych prac ustaliliśmy, że pas nadmorski Gdańska oraz Gdańsk Oliwa leżą na szlaku wędrówkowym ptaków o znaczeniu kontynentalnym. Udowodniliśmy, że w ciągu nocy, w pasie nadmorskim może przelatywać blisko 350 tys. ptaków i stad ptaków z minimum 240 gatunków, w ogromnej większości chronionych. Zdecydowana większość ptaków przelatuje nocą, chociaż w szczególności w październiku, każdy może zauważyć klucze gęsi lecące na różnych wysokościach nad miastem – powiedział prezes PTHP.

Trójmiasto miejscem newralgicznym na trasie wędrówek ptaków

Przybylski zwrócił uwagę, że aglomeracja trójmiejska jest jedynym istotnym i stosunkowo dużym obszarem zwartej zabudowy w pasie całego południowego Bałtyku, gdzie skupia się istotny strumień migracyjny ptaków. Dodał że, udowodnione badaniami przeloty ptaków na niskich wysokościach wskazują na wyjątkowo silne prawdopodobieństwo występowania kolizji z wysokimi budynkami w Gdańsku.

Prezes PTHP powiedział, że jego obawy budzą "plany miasta związane w szczególności z planami rozwoju i intensywnej zabudowy pasa nadmorskiego budynkami o wysokości 100 i więcej metrów”. Ocenił, że konieczne jest przeprowadzenie pełnych badań radarowych obejmujących całe okresy wędrówkowe. Brak badań i ewentualnej diagnozy problemu może doprowadzić do poważnych strat środowiskowych.

Badania przeprowadzone w Gdańsku przez PTHP były badaniami cząstkowymi prowadzonymi w wybranych okresach i uwarunkowanymi czasem migracji ptaków. Badania przeprowadzono za pomocą radarów w dwóch punktach: w Parku im. Ronalda Reagana oraz na terenie nieczynnego składowiska popiołów Jeziora Zaspa w Gdańsku. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin (14 stycznia 2020)Ścieki przemysłowe w Polsce i ewaluacja dyrektywy ściekowej w UE (20 grudnia 2019)Naukowcy alarmują: mniej tlenu w oceanach z powodu zmian klimatycznych (09 grudnia 2019)Kombinacja kilku technik zapewni wydajny odzysk surowców z solanki (06 listopada 2019)42 proc. gatunków drzew zagrożone wyginięciem w Europie (30 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony