Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych Glen Dimplex Polska

Plany budowy wieżowców w Trójmieście mogą zagrozić migracji ptaków

a+a-    Powrót       22 sierpnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Pas nadmorski Gdańska oraz Gdańsk Oliwa leżą na szlaku wędrówkowym ptaków o znaczeniu kontynentalnym. W nocy, w pasie nadmorskim, może przelatywać blisko 350 tys. ptaków i stad ptaków z min. 240 gatunków – poinformował w środę PAP prezes Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczego Michał Przybylski.

Jak poinformował Przybylski, Pomorskie Towarzystwo Hydrologiczno-Przyrodnicze od jesieni 2017 r. do wiosny br. prowadziło badania na temat wędrówek ptaków w pasie nadmorskim Gdańska. Badania dotowane były z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

- W wyniku wykonanych prac ustaliliśmy, że pas nadmorski Gdańska oraz Gdańsk Oliwa leżą na szlaku wędrówkowym ptaków o znaczeniu kontynentalnym. Udowodniliśmy, że w ciągu nocy, w pasie nadmorskim może przelatywać blisko 350 tys. ptaków i stad ptaków z minimum 240 gatunków, w ogromnej większości chronionych. Zdecydowana większość ptaków przelatuje nocą, chociaż w szczególności w październiku, każdy może zauważyć klucze gęsi lecące na różnych wysokościach nad miastem – powiedział prezes PTHP.

Trójmiasto miejscem newralgicznym na trasie wędrówek ptaków

Przybylski zwrócił uwagę, że aglomeracja trójmiejska jest jedynym istotnym i stosunkowo dużym obszarem zwartej zabudowy w pasie całego południowego Bałtyku, gdzie skupia się istotny strumień migracyjny ptaków. Dodał że, udowodnione badaniami przeloty ptaków na niskich wysokościach wskazują na wyjątkowo silne prawdopodobieństwo występowania kolizji z wysokimi budynkami w Gdańsku.

Prezes PTHP powiedział, że jego obawy budzą "plany miasta związane w szczególności z planami rozwoju i intensywnej zabudowy pasa nadmorskiego budynkami o wysokości 100 i więcej metrów”. Ocenił, że konieczne jest przeprowadzenie pełnych badań radarowych obejmujących całe okresy wędrówkowe. Brak badań i ewentualnej diagnozy problemu może doprowadzić do poważnych strat środowiskowych.

Badania przeprowadzone w Gdańsku przez PTHP były badaniami cząstkowymi prowadzonymi w wybranych okresach i uwarunkowanymi czasem migracji ptaków. Badania przeprowadzono za pomocą radarów w dwóch punktach: w Parku im. Ronalda Reagana oraz na terenie nieczynnego składowiska popiołów Jeziora Zaspa w Gdańsku. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nabór wniosków o dofinansowanie dla rybaków rusza w piątek (26 marca 2020)Trwają konsultacje aktualizacji programu monitoringu wód morskich. Uwagi można zgłaszać bez wychodzenia z domu (20 marca 2020)Organizacje pozarządowe do 3 kwietnia mogą wysyłać zgłoszenia do V edycji konkursu Małopolska Pszczoła (16 marca 2020)Komisja Europejska uruchamia globalną koalicję na rzecz bioróżnorodności (04 marca 2020)Naukowcy: Powierzchnia oceanów objętych ochroną powinna zostać zwiększona z 10 proc. do co najmniej 26 proc. (02 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony