Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska
Pożyczka Termomodernizacyjna dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych firmy Alior Bank

Jak będzie wyglądało budownictwo przyszłości? Gdynia i Karlino wiedzą więcej

a+a-    Powrót       26 czerwca 2018       Budownictwo       Artykuł promocyjny   

W ramach nagrody w konkursie ECO-MIASTO w kategorii efektywność energetyczna budynków, przedstawiciele samorządów Gdyni i Karlina zostali zaproszeni przez firmę Saint-Gobain na wyjazd studyjny do Paryża. Było intensywnie i inspirująco.

Kliknij na obraz, by rozpocząć oglądanie filmu

- W konkursie ECO-MIASTO startowaliśmy już po raz czwarty. Za każdym razem otrzymywaliśmy wyróżnienia w różnych kategoriach. W ostatniej edycji konkursu, po raz pierwszy, gmina uzyskała trzy laury. Poczuliśmy się naprawdę bardzo docenieni - mówi Hanna Górecka-Banasik, kierownik Samodzielnego Referatu Energetyki w Urzędzie Miasta Gdyni.

Gdynia jest laureatem m.in. w kategorii efektywność energetyczna budynków, której patronuje grupa Saint-Gobain, partner konkursu ECO-MIASTO. Firma podeszła do nagrody ambitnie: przedstawiciele zwycięskich samorządów - Gdyni, ale także Karlina, które zwyciężyło wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców - zostali zaproszeni na wyjazd studyjny do Paryża.

Samorządy mogą więcej

- Podróż do Paryża miała przede wszystkim służyć temu, aby pokazać przedstawicielom samorządów, jakie rozwiązania można i powinno się stosować w budynkach po to, żeby mieszkańcom tych gmin żyło się lepiej - wyjaśnia Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain Polska.

- Samorządy terytorialne wiedzą dużo lepiej niż władze centralne, jak skutecznie rozmawiać z mieszkańcami. Mają możliwość pokazania najkorzystniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań. Wiedzą, z kim i jak należy rozmawiać, i mogą w ten sposób promować efektywność energetyczną - mówił podczas wspólnego obiadu wiceprezes grupy Saint-Gobain ds. zrównoważonego rozwoju Emmanuel Normant.

Budownictwo przyszłości

Program wyjazdu był bardzo intensywny. Polska grupa odwiedziła m.in. Glass House: showroom, prezentujący najbardziej innowacyjne rodzaje szkła, zarówno dekoracyjnego, użytkowego, jak i konstrukcyjnego. Zaprezentowano szkła przyciemniane lub rozjaśniane za pomocą przycisku, szkła posiadające najróżniejsze faktury, szyby, w środku których znadują się tkaniny, szkła grzejące... Wszystkie zaprojektowane tak, by zapewnić najwyższe standardy izolacyjne, akustyczne, środowiskowe i estetyczne.

Jeszcze dalej idące innowacje zostały pokazane polskim samorządom w DomoLab. Jest to przestrzeń ekspozycyjna, w której widzimy dzisiątki istniejących już lub ciągle jeszcze opracowywanych rozwiązań z zakresu budownictwa. Empirycznie możemy doświadczyć, jak różne rodzaje oświetlenia wpływają na nastrój wewnątrz budynku lub jak zmienia się akustyka pomieszczenia w zależności od użytych materiałów. Interaktywna wystawa inspiruje, a przede wszystkim uświadamia, jak bardzo sposób projektowania budynków i użyte materiały wpływają na komfort życia.

Globalne zmiany klimatu dotyczą nawet małych gmin wiejskich

- Kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju w sektorze budownictwa, najważniejsze dla nas są klimat i energia. Budownictwo odpowiedzialne jest za 40 proc. światowego zużycia energii, 40 proc. emisji gazów cieplarnianych, a także za 40 proc. zużycia surowców - opowiadał Emmanuel Normant. Dlatego właśnie grupa Saint-Gobain zaangażowała się w badania i rozwój, mające doprowadzić do zminimalizowania wpływu budynków na środowisko poprzez czyste procesy produkcyjne i promowanie efektywności energetycznej w budownictwie.

- Nie tylko duże czy średnie miasta, ale przede wszystkim małe gminy wiejsko-miejskie czy wiejskie powinny wpasowywać się w ten nurt, w ten ogólnoeuropejski czy ogólnoświatowy trend myślenia o energii, o zużyciu tej energii i dbania o nasze środowisko i klimat - komentował podczas wyjazdu Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego!

 

Zorganizowany przez Saint-Gobain Polska oraz będący nagrodą w 5. edycji konkursu ECO-MIASTO wyjazd studyjny do Paryża odbył się 24-25 maja 2018 r. W podróży wzięło udział dwóch przedstawicieli urzędu miasta Gdyni oraz dwóch reprezantatów gminy Karlino. Gratulujemy zeszłorocznym laureatom i zachęcamy wszystkie polskie miasta do udziału w tegorocznej edycji konkursu!

Marta Wojtkiewicz: Dyrektor operacyjny francuskiego odpowiednika Teraz Środowisko - Actu-Environnement.com Saint-GobainArtykuł powstał przy współpracy z grupą Saint-Gobain Polska.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Więcej klimatu w Traktacie Karty Energetycznej? (16 lipca 2019)Śląskie: 15 modernizacji oświetlenia ulicznego z 56 mln zł dotacji (02 lipca 2019)Powiat skarżyski: Ponad 3 mln zł na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej (28 czerwca 2019)Komisja Europejska radzi, jak implementować przepisy dotyczące modernizacji budynków (26 czerwca 2019)KE wzywa kraje UE do większych wysiłków, by osiągnąć cele klimatyczne (19 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony