
Dyrektor operacyjna odpowiedzialna za obszar CSR © Ceetrus
Teraz Środowisko: Sklepy wielkopowierzchniowe kojarzą się z rozległymi dachami, które można wykorzystać na różne sposoby. W jaki sposób zagospodarowujecie Państwo tę przestrzeń?
Małgorzata Rajkow-Krzywicka: Rzeczywiście, dachy centrów handlowych to przestrzeń z potencjałem, pod warunkiem, że ich konstrukcja pozwala na zagospodarowanie przestrzeni dodatkowymi elementami. Standardowo znajdują się tam urządzenia techniczne obsługujące lokale najemców oraz części wspólne. Jeżeli w fazie projektowej nie zaplanowaliśmy konstrukcji, która jest w stanie unieść obciążenie związane np. z panelami fotowoltaicznymi, to na późniejszych etapach, bez wzmacniania konstrukcji, ich nie zainstalujemy. W naszym portfolio znaleźliśmy miejsce, na dachu budynku zewnętrznego w Centrum Handlowym Auchan w Płocku, gdzie zainstalowaliśmy 95 paneli o łącznej mocy 25 kW. Pozyskaną energię przeznaczamy na oświetlenie korytarza znajdującego się pod dachem łączącym dwie części budynku. Doświadczenie zdobyte na tej małej instalacji pozwoli nam na lepsze podejmowanie decyzji o inwestycjach na innych obiektach.
TŚ: Czy wykorzystujecie Państwo dachy także na inne sposoby?
MRK: Tak, chociaż jeszcze nie w Polsce. Jednym z przykładów takich działań jest ogród na dachu parkingu centrum handlowego w Lyonie, we Francji. Ceetrus, w partnerstwie z firmą Sous les fraises, zrealizował tam ogród o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Instalacja obejmuje ekspozycję i część edukacyjną, miejsce spotkań i kawiarnię, a przede wszystkim wertykalne uprawy wybranych roślin jadalnych.
W Polsce również chcemy realizować podobne pomysły. Bioróżnorodność to jeden z naszych priorytetów. Ponadto, od roku 2016 wdrażamy w naszych centrach certyfikat Breeam In-Use. Posiada go już Galeria Łomianki, a w trakcie realizacji są trzy kolejne lokalizacje. Z kolei Galeria Bronowice w Krakowie posiada certyfikat Breeam. Przy okazji pracy nad uzyskaniem certyfikatów Breeam In-Use współpracowaliśmy z panią ekolog, która opracowała dla naszych centrów plany bioróżnorodności. Wskazała m.in. miejsca na dachach, które moglibyśmy wykorzystać przyrodniczo, np. powierzchnię parkingową ostatniej kondygnacji w Galerii Bronowice. Planujemy tam powierzchnię biologicznie czynną w formie zielonego dachu, dzięki któremu utworzymy enklawy przyczyniające się do poprawy jakości powietrza oraz przestrzeń przyjazną przelatującym ptakom.
TŚ: Jakie jeszcze działania na rzecz środowiska mogłyby podejmować supermarkety?
MRK: Istotne jest z pewnością ograniczenie zużycia mediów, a
TŚ: Ceetrus angażuje się także w rewitalizację terenów poprzemysłowych. Czy mogłaby Pani opisać przykład takiej realizacji?
MRK: Przykładem jest dzielnica CORESI w mieście Brasow w Rumunii. Jest to flagowy projekt nowej wizji Ceetrus. Ze swoimi niezwykłymi rozmiarami (ponad 100 ha) obejmuje on około 8 proc. powierzchni miasta i zostanie ukończony w ciągu najbliższych 10 lat. We współpracy z miastem, przygotowaliśmy ambitny plan rewitalizacji poprzemysłowych obszarów dawnej fabryki „Tractorul”. Celem jest przywrócenie jej miastu jako dynamicznego projektu wielofunkcyjnego obejmującego nowoczesne obiekty handlowe, mieszkalne i biurowe.
Dzielnica to samowystarczalny ekosystem, który integruje trzy główne elementy: centrum handlowe - Coresi Shopping Resort, kompleks mieszkalny - Coresi Avantgarden i biura - Coresi Business Park.
Centrum handlowe znajduje się w sercu nowej dzielnicy oferującej funkcje komercyjne, mieszkalne i biznesowe. Łączna powierzchnia kompleksu wyniesie 70 000 m kw. GLA(1). Jest ono pierwszym w Rumunii i drugim w Europie Środkowo-Wschodniej centrum handlowym, które uzyskało najwyższy poziom certyfikacji BREEAM Excellent.
Zespół mieszkaniowy, realizowany we współpracy z lokalną firmą deweloperską, został już doceniony za swoją wysoką jakość. Coresi Avantgarden ma ambicję, aby zaoferować nowy styl życia: być nie tylko dzielnicą mieszkaniową, ale miejscem, które zmienia życie ludzi, zaprojektowanym z szacunkiem dla środowiska, które szanuje tkankę miejską, jest częścią miejskiego krajobrazu. Projekt zostanie zrealizowany zgodnie ze standardami BREEAM dotyczącymi zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska. Docelowo powstanie tam 3 000 mieszkań o zróżnicowanych metrażach.
Warto podkreślić, że 20 000 m kw. terenów zielonych na zewnątrz Coresi Business Park czyni go jednym z najbardziej zielonych parków biurowych w Rumunii.
TŚ: Czy planują Państwo podobne działania w Polsce?
MRK: Zdecydowanie tak. Zgodnie z nową wizją przedsiębiorstwa chcemy realizować projekty typu mix-use, zintegrowane z tkanką miejską, przyjazne dla środowiska i lokalnej społeczności zgodnie z naszym hasłem "with citizens for citizens", czyli "z mieszkańcami i dla mieszkańców".

Redaktor naczelna, sozolog
