
9 marca 2023 roku Sejm przyjął ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Jest to implementacja do polskiego prawa tzw. dyrektywy SUP (ang. Single Use Plastics). Jej efektem ma być ograniczenie stosowania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, zaś niektóre z nich zostaną objęte zakazem sprzedaży. Ustawa zakłada również roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci napojów. Od 2025 roku będzie to 77%, natomiast od 2029 już 90%. Producenci będą też ponosić koszty z tytułu wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
System kaucyjny? Obowiązkowo!
Zmiany w polskim porządku prawnym związane z plastikową dyrektywą nakładają na producentów oraz wprowadzających napoje konieczność stworzenia systemu kaucyjnego, którym objęte będą m.in. butelki PET do 3 litrów a także butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5 litra i puszki aluminiowe do 1 litra. Obowiązek odbioru używanych opakowań będzie dotyczyć jednostek handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 200 m2. Na wprowadzenie przepisów związanych z systemem kaucyjnym wciąż czekamy.
Butelkomat jako praktyczna alternatywa
Butelkomaty jako urządzenia do obsługi systemu kaucyjnego to wygodne rozwiązanie, które automatyzuje zbiórkę odpadów i stanowi nowoczesną metodę wspierającą osiąganie wysokich poziomów zbierania, w tym i realizację celów określonych przepisami dyrektywy SUP. Z początkiem maja firma Interzero podpisała kontrakt z renomowanym dostawcą systemów odbioru opakowań jednorazowych i wielokrotnego użytku w przemyśle spożywczym – firmą Sielaff, która jest liderem na rynku niemieckim i działa skutecznie od wielu lat. Rozmowy z ramienia Interzero z producentem butelkomatów prowadziły Agata Ryś, Dyrektor Handlowy i Aleksandra Mikiel, Dyrektor Operacyjny.
- Po przeprowadzeniu dogłębnej analizy rynku dobrze rozumiemy dzisiejsze wyzwania, przed którymi stoją polscy producenci oraz wprowadzający opakowania, dlatego chcemy dostarczyć partnerom rozwiązania kompleksowe, dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Dlatego też wraz z dystrybucją maszyn poszerzamy portfolio usług również o serwis urządzeń, dzięki czemu nasi kontrahenci mogą liczyć na wsparcie w pełnym zakresie - mówi Aleksandra Mikiel.
Agata Ryś kontynuując ten temat, zauważa że nawiązując współpracę z
