Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Ochrony Środowiska Master - Odpady i Energia Sp. z o.o.
Specjalista ds. analiz, ocen i prognoz stanu środowiska oraz gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania informacji o środowisku w zakresie monitoringu hałasu i pól elektromagnetycznych Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach

Czyste Powietrze: finansowanie OZE tylko w formie pożyczek

a+a-    Powrót       11 września 2018       Powietrze i klimat   

- Jesteśmy gotowi do startu programu „Czyste Powietrze”. Nabór wniosków ruszy w drugiej połowie września, jest to termin ustalony – podkreśliła wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Anna Król na wtorkowej konferencji prasowej nt. walki ze smogiem i efektywnego wykorzystania OZE.

Jak podkreślono, celem programu jest finansowe wsparcie inwestycji promujących głęboką termomodernizację (wymianę źródeł ciepła, termoizolację przegród budowlanych czy wymianę stolarki okiennej i drzwiowej) o podwyższonych standardach. Oznacza to, że zmodernizowane przegrody zewnętrze będą musiały spełniać normy określone w Warunkach Technicznych, obowiązujących od 31 grudnia 2020 r. Podobnie instalowane kotły na paliwa gazowe czy pompy ciepła będą musiały spełniać wymogi klasy efektywności energetycznej minimum A (dla kotłów na paliwa gazowe) oraz A+ (dla pomp ciepła). W okresie realizacji programu, zgodnie z szacunkami NFOŚiGW, skorzystać z dotacji będzie mogło około 3 mln budynków istniejących oraz do 1 mln nowobudowanych.

Na OZE tylko pożyczki

Właściciele budynków jednorodzinnych będą mogli skorzystać ponadto ze wsparcia finansowego instalacji odnawialnych źródeł energii. Jak poinformowała wiceprezes funduszu Anna Król, możliwe będzie to „jedynie w formie pożyczki”.

- Na dzień dzisiejszy, oprocentowanie udzielanych pożyczek wynosić będzie nie więcej niż 2,41 proc. rocznie – dodała. Maksymalny planowany okres spłaty pożyczki wynosić ma 15 lat. NFOŚiGW przewiduje możliwość karencji (zwłoki) w spłacie, „nie dłużej niż do zakończenia realizacji przedsięwzięcia”.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bank Światowy zapowiada pomoc w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce (15 listopada 2018)Dotacje zabrane budynkom jednorodzinnym... i przekazane zabudowie wielorodzinnej (15 listopada 2018)Od 2050 roku w Hiszpanii 100 proc. energii z OZE (14 listopada 2018)Sejm za uruchomieniem funduszu termomodernizacji domów jednorodzinnych (09 listopada 2018)Pomorskie: Zakończyła się termomodernizacja jednostek kultury (08 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony