Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Partner Handlowy Energomix Sp. zo. o.
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych Alior Bank

Dekarbonizacja Europy: Polska coraz bardziej osamotniona

a+a-    Powrót       19 czerwca 2019       Energia   

Kolejne cztery kraje – Węgry, Bułgaria, Słowacja i Irlandia – ogłosiły 17 i 18 czerwca swoją wolę wspierania celu dekarbonizacji Europy do 2050 r. Koalicja liczy w tym momencie 22 kraje, Polska traci sprzymierzeńców.

- Mając wsparcie trzech kolejnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, robimy następny wielki krok w kierunku zeroemisyjnej polityki do 2050 r. Polska traci swoich tradycyjnych sprzymierzeńców z Grupy Wyszehradzkiej i jest w tym momencie jedynym krajem postulującym opóźnienie decyzji. Zamiast chronić swój przemysł węglowy, Polska powinna rozpocząć w końcu akcję klimatyczną i chronić swoich obywateli przed skutkami zmian klimatu, inwestując w innowacyjną i nowoczesną gospodarkę – komentuje Wendel Trio, dyrektor CAN Europe.

Francja i Wielka Brytania zobowiązały się do zeroemisyjności ich krajów do 2050 roku. Finlandia ogłosiła, że osiągnie ten cel już w 2035 roku, Szwecja – w 2045 r. Deklaracje te, którym towarzyszą coraz liczniejsze inicjatywy ze strony młodzieży, naukowców, związków zawodowych czy Parlamentu Europejskiego – padają na kilka dni przed rozpoczęciem, 20 czerwca w Brukseli, Szczytu Europejskiego, na którym zarysowana zostanie polityka Unii Europejskiej (UE) na kolejne pięć lat.

Co oznacza dla Komisji Europejskiej gospodarka zeroemisyjna?

Przedstawione przez organ wykonawczy argumenty za dekarbonizacją Europy zakładają wzrost PKB o 2 proc. oraz wzrost zatrudnienia o 0,9 proc., co oznaczałoby 2,1 miliona nowych miejsc pracy. Wskazuje się też możliwość spadku uzależnienia od importu energii z dzisiejszych 55 proc. do 20 proc. w 2050 r. Koszt tego importu, szacowany dziś na 266 miliardów euro, zmalałby wówczas o 70 proc. Z kolei ograniczając ilość chorób powodowanych zanieczyszczeniem powietrza, europejskie służby medyczne zaoszczędziłyby 200 miliardów euro rocznie.

- W tym tygodniu Unia Europejska przechodzi test z zarządzania. Sprawdzimy, czy traktuje ona kryzys klimatyczny poważnie. Przedsiębiorstwa i inwestorzy podnoszą już swoje ambicje klimatyczne, bo widzą w tym olbrzymią szansę. Brakuje tylko wyraźnego sygnału ze strony rządów – komentuje Paul Polman, były prezes Unilever i przewodniczący Międzynarodowej Izby Handlowej.

Marta Wojtkiewicz: Dyrektor operacyjny francuskiego odpowiednika Teraz Środowisko - Actu-Environnement.com

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polska w czołówce krajów UE, które najmniej funduszy przeznaczyły na transformację energetyczną (24 kwietnia 2020)50 mln euro na rzecz rozwoju umiejętności oraz kształcenia w Europie (24 kwietnia 2020)Lokalne strategie elektromobilności – tak, ale jak? (16 kwietnia 2020)Naukowcy ulepszą bazy danych, by przyspieszyć rozwój niskoemisyjnej energetyki (09 kwietnia 2020)Przyjazne środowisku urządzenia chłodnicze? To cel projektu naukowców z Politechniki Śląskiej (01 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony