Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor ochrony środowiska ds. kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Starszy inspektor w Zespole ds. Informacji Przestrzennej Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

1,8 mln euro na ochronę polskich torfowisk

a+a-    Powrót       29 lipca 2015       Zrównoważony rozwój   

Torfowiska Szczecineckie oraz Słowińskie Błota zostaną objęte programem renaturalizacji, który będzie kosztował ok. 1,8 mln euro i potrwa pięć lat. Odpowiednio utrzymane torfowiska przyczyniają się do redukcji dwutlenku węgla.

Program ochrony polskich torfowisk realizowany będzie przez Niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU – Naturschutzbund Deutschland) we współpracy z polską organizacją ekologiczną - Klubem Przyrodnika.

Zatrzymać odpływ wody z torfowisk

Prace na terenie Torfowiska Szczecineckie obejmą dwa mokradła: Bagno Kusowo i Brzezińskie Bagno. Drugim obszarem poddawanym renaturalizacji będą Słowińskie Błota. Wymienione torfowiska to obszary objęte programem Natura 2000. W minionych latach prowadzono już na ich terenie wstępne prace renaturalizacyjne polegające głównie na zablokowaniu odpływu wody z tych terenów.

- Oba te obszary bardzo mocno ucierpiały w laosutach 80. z powodu osuszania, w ramach którego wykopano rowy melioracyjne. Mimo, że już w wielu z tych rowów zainstalowano przegrody uniemożliwiające odpływ wody, stan tych torfowisk nie jest idealny – powiedział Tom Kirschey koordynujący w NABU program ochrony torfowisk.

Jak dodał, prace związane z renaturalizacją torfowisk polegać będą na kontynuowaniu budowy przegród i barier – przede wszystkim w rowach melioracyjnych, co pozwoli zatrzymać na terenie mokradeł stosowną ilość wody, głównie opadowej.

Prace na torfowiskach polegać będą również na odbudowaniu bagiennej roślinności, która jest konieczna, by torfowiska spełniały swoje zadanie. - Tam gdzie brak jest charakterystycznej dla takich miejsc roślinności, będziemy starać się dokonać jej introdukcji, np. wprowadzimy mech torfowiec, który jest podstawowym budulcem torfowiska – mówił Kirschey.

Cenne ekosystemy wychwytujące CO2

- Skupiamy się na ochronie mokradeł i torfowisk, bo są to bardzo cenne ekosystemy nie tylko z punktu widzenia ochrony przed zmianami klimatycznymi, ale także z punktu widzenia jakości atmosfery – powiedział PAP Tom Kirschey.

Paweł Pawlaczyk z Klubu Przyrodnika podkreślił, że torfowiska to jedyne ekosystemy, które dzięki specyficznej roślinności wychwytują z powietrza dwutlenek węgla i zamieniają go w torf. - Jeśli takiego terenu nie odwodni się, to torf, a razem z nim węgiel, pozostaje na danym obszarze na zawsze, a w dodatku torf cały czas przyrasta – dodał. Podkreślił, że bardzo ważną rzeczą jest dopilnowanie, aby ilość wody utrzymana była na odpowiednim poziomie. - Gdy wody będzie zbyt dużo, zbudujemy sobie małą bombę metanową: torfowisko przestanie wówczas pełnić funkcję przechowalni dwutlenku węgla i zacznie uwalniać metan, czego chcemy uniknąć – powiedział.

Według przedstawicieli NABU, torfowiska w swoim naturalnym stanie „należą do najważniejszych pochłaniaczy dwutlenku węgla na świecie”. „Mimo że zajmują tylko trzy procent powierzchni Ziemi, zawierają jedną trzecią lądowych rezerw węgla – dwa razy tyle co ogół lasów na świecie” – poinformowała organizacja. Jak dodała, zniszczone torfowiska wydzielają duże ilości dwutlenku węgla, które w powietrzu przekształcają się w szkodliwy gaz cieplarniany.

Trwa załatwianie pozwoleń

W przypadku części torfowisk organizacja jest na etapie załatwiania stosownych zezwoleń. Pierwsze konkretne efekty prac mogłyby być widoczne na początku przyszłego roku.

Środki na prace będą pochodziły z Międzynarodowego Funduszu Ochrony Torfowisk, który w br. utworzyły NABU oraz firma Volkswagen Financial Services.

Znaczna część (1 mln euro) z 1,8 mln euro, które przeznaczone zostaną na ochronę polskich torfowisk, pochodzi z Volkswagen Financial Services. Pozostałe środki na realizację projektu organizacja chce pozyskać z regionalnych, polskich funduszy oraz z finansowanego przez Unię Europejską programu Life. - Wniosek o finansowanie oficjalnie złożymy 15 września br. – powiedział Kirschey.

Poza Polską NABU, we współpracy z Volkswagen Financial Services, chce realizować podobny projekt także na Litwie, Łotwie i Estonii, a w przyszłości być może także w Szwecji i Wielkiej Brytanii. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jutro obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł (01 lutego 2019)ME: COP24 to dobry moment na ogłoszenie polityki energetycznej Polski (16 listopada 2018)Drawieński Park Narodowy z dotacją na zakup sprzętu do ochrony przyrody przed pożarami i kłusownikami (14 listopada 2018)Wraz ze wzrostem temperatury torfowiska przyczynią się do zmian klimatu (14 września 2018)Kolejne trzy nowe obszary Ramsar w Polsce (14 maja 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony