Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
07.03.2021 07 marca 2021

Dzieci piszą listy dla Ziemi

   Powrót       17 kwietnia 2015       Zrównoważony rozwój   

Bielska fundacja ekologiczna Arka zainaugurowała w piątek ogólnopolską akcję „Listy dla Ziemi”. Zdaniem organizatorów udział w niej weźmie ok. 300 tys. młodych Polaków. Prezes Arki Wojciech Owczarz podkreślił, że to największa akcja ekologiczna w Polsce.

- Głównym elementem akcji, organizowanej już po raz trzeci, jest pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi do dorosłych. Poruszają w nich tematykę prawidłowego zagospodarowania odpadów i niskiej emisji. W tym roku nowością jest możliwość napisania listu w formie cyfrowej dzięki aplikacji na stronie www.listydlaziemi.pl. Najbardziej kreatywne pomysły zostaną nagrodzone – powiedział Owczarz.

Ekolog dodał, że dzieci przekażą swoje listy rodzicom lub dziadkom. Potem wspólnie podejmą się prostych działań ekologicznych, których opisy prześlą do Arki. - W ten sposób dzieci edukują dorosłych, a akcja dociera do kolejnych uczestników – powiedział prezes fundacji.

Zdaniem Owczarza w tym roku chęć udziału w akcji wyraziło ponad 250 samorządów i ok. 3,5 tys. szkół i przedszkoli. Szacuje on, że ekologiczne listy do dorosłych napisze w czasie trwania akcji, czyli w kwietniu, ponad 300 tys. uczniów.

W inauguracji akcji uczestniczyli uczniowie z bielskiej szkoły podstawowej nr 2. - Napisałem o segregowaniu śmieci i o tym, że każde kolejne pokolenie musi dbać o Ziemię, która jest jakby naszą matką. Napisałem też, że o planecie powinniśmy myśleć nie tylko w Dniu Ziemi, ale przez cały czas – powiedział jeden z uczniów, Kacper Patalong.

Zdaniem prezesa fundacji przygotowania do akcji trwały kilka miesięcy. Młodzież uczestniczy w tym czasie w lekcjach tematycznych, happeningach i zajęciach proekologicznych, pochodach edukacyjnych, zbiórkach surowców i akcjach sprzątania.

Fundacja Ekologiczna Arka powstała 10 lat temu. Zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy na temat wpływu zachowań człowieka na otaczające środowisko. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiedza to zdrowie, czyli kilka słów o badaniu jakości powietrza w Polsce (04 marca 2021)Protest „Media bez wyboru” (10 lutego 2021)Blisko pół miliona złotych na inicjatywy pszczelarskie (08 lutego 2021)Gmina Czerwonak: Prawie 160 tys. zł dofinansowania na projekt „Myśleć globalnie, działać lokalnie” (22 stycznia 2021)Finał 19. edycji konkursu EKOLAURY PIE już za nami (03 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony