
© Ambasada Francji
Elementami składającymi się na tegoroczną edycję projektu są: konkurs ECO-MIASTO(1), seminaria tematyczne oraz strona internetowa. Tematyka odpowiada czterem kategoriom konkursowym, takim jak: zrównoważona mobilność, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna.
ECO-MIASTO jest wyrazem zaangażowania Francji na rzecz zrównoważonego rozwoju terenów zurbanizowanych i walki ze zmianami klimatu, a w tym roku wpisuje się dodatkowo w przygotowania do szczytu klimatycznego w Paryżu. Projekt będzie korzystał z oficjalnego logo COP21, a wydarzenia organizowane przez ambasadę w Polsce promowane będą na oficjalnej stronie internetowej szczytu klimatycznego ONZ.
Wyzwanie na szczeblu lokalnym
Konferencja ONZ poświęcona zmianom klimatycznym potrwa od 30 listopada do 11 grudnia 2015 r. Spotkanie w Paryżu ma na celu osiągnięcie globalnego porozumienia na rzecz ograniczenia ocieplenia klimatu do poziomu poniżej 2 st. C do końca XXI wieku. - Ten cel nie zostanie osiągnięty, jeśli w działania nie włączą się wszyscy na szczeblu terytorialnym, a w szczególności gminy, miasta i ich mieszkańcy – podkreślił podczas konferencji ambasador Francji Pierre Buhler. Przypomniał również, że walka ze zmianami klimatu jest wyzwaniem w szczególności na szczeblu lokalnym, bo do 2030 r. dwie trzecie ludności będzie mieszkać w miastach, które będą odpowiedzialne za emisje 70 proc. CO2.
W marcu br. w Paryżu burmistrzowie i prezydenci 31 miast Europy, w tym 28 stolic - również Warszawy, podpisali deklarację w sprawie klimatu. Zobowiązali się w niej do zmniejszenia o co najmniej 40 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku i inwestycji w sektory najbardziej odpowiedzialne za emisje: transport, budownictwo, zaopatrzenie w energię i gospodarkę odpadową.
Konkurs dla małych i dużych
Miasta biorące udział w konkursie ECO-MIASTO zostaną podzielone ze względu na wielkość – do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii nagrodę otrzyma dwóch zwycięzców. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wypełnić formularz, który od 18 czerwca br. będzie dostępny na stronie internetowej konkursu. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca września.
Jury będzie oceniać osiągnięcia miasta w danej kategorii, plany projektowe na najbliższe lata, zakres konsultacji społecznych oraz innowacyjność zrealizowanych projektów.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi jesienią. Wśród nagród, zależnie od kategorii, przewidziano m.in. samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca czy 20 włazów Viatop Niveau z materiałów recyklingowych z żeliwa sferoidalnego ufundowanych ufundowanych przez firmę Saint-Gobain. Zwycięzcy w kategorii gospodarka wodna będą mogli w nagrodę pojechać do wzorcowego centrum działań operacyjnych SAUR we Francji.
Seminaria tematyczne w czerwcu i we wrześniu
Projekt ECO-MIASTO organizuje ambasada francuska w Polsce we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajową Agencją Poszanowania Energii oraz firmami Renault Polska, SAUR Polska, EDF Polska, Saint-Gobain, Schneider Electric, DK Energy i TIRU.
Laureatami konkursu ECO-MIASTO w 2013 roku zostały Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk, a w 2014 r. - Lublin, Malbork, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków oraz Puławy.
Ewa Szekalska i PAP

Przypisy
1/ Strona internetowa projektu:http://eco-miasto.pl/