Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pojemnik do segregacji bioodpadów bez pogorszenia jakości firmy Eco-Clean Tomasz Malanowicz

Ekspert: nie powinniśmy się skupiać tylko na kosztach polityki klimatycznej

a+a-    Powrót       05 marca 2015       Powietrze i klimat   

Nie powinniśmy się wyłącznie skupiać na kosztach polityki klimatycznej, ale zwrócić uwagę na zyski z niej płynące – podkreślił w czwartek podczas debaty w PAP Tomasz Terlecki, ekspert Europejskiej Fundacji Klimatycznej.

Przypomniał, że UE do 2050 roku chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 85-95 proc. Dla Polski oznacza to, że jeżeli nadal będziemy mieli elektrownie węglowe, to nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiej redukcji – ocenił.

Dodał, że np. modernizując elektrownie możemy osiągnąć cele klimatyczne UE do 2020 roku jak i do 2030. Ale co potem? Brakuje nam perspektywicznego myślenia w tej sprawie – mówił.

Powołując się na jeden z raportów McKinsey'a wskazywał, że rzeczywiście polityka dekarbonizacji w Polsce przyniesie koszty na poziomie ok. 1 proc. PKB, lecz korzyści z tego płynące będą na poziomie 1,5 proc. PKB. Koncentrujemy się wyłącznie na kosztach tak jakby 27 państw członkowskich UE chciało powyrzucać sobie trochę pieniędzy bo mają ich za dużo. One to robią bo mają z tego korzyści – zaznaczył.

Nie do końca rozwojowa polityka

Z argumentacją eksperta nie zgadzała się dyrektor departamentu regulacji i funduszy zewnętrznych Tauron PE Małgorzata Łącka, która oceniła, że dzisiejszy kształt europejskiej polityki klimatycznej nie jest do końca rozwojowy.

Wskazała, że tak jak w przypadku polityki spójności powinno się zastanowić nad tzw. terytorializacją, czyli zróżnicowaniem polityki klimatycznej Wspólnoty ze względu na obszar.

Nie wszędzie wieje tak samo, nie wszędzie mamy też węgiel, on jest skupiony na jakimś terytorium. Jeżeli Polska jest krajem, gdzie ten węgiel jest obecny i tak mamy złożony miks energetyczny, to pytaniem jest dlaczego musimy budować rury gazowe – powiedziała. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Droga przemysłu do neutralności klimatycznej? Oto lista konkretnych propozycji (13 listopada 2019)Madryt gospodarzem COP25 (04 listopada 2019)Konsekwencje rezygnacji Chile z COP25? Eksperci wskazują na ogromne koszty i pogorszenie atmosfery negocjacji (31 października 2019)Na udział ucznia w strajku klimatycznym potrzebna jest zgoda rodziców (24 października 2019)VII edycja Emission and Energy Trading Summit w listopadzie (18 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony