Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Instalator fotowoltaiki (Ekipy Monterskie) Foton Technik
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Emilewicz: od przyszłej kadencji rządu prosumentem mają być też wspólnoty mieszkaniowe

a+a-    Powrót       29 lipca 2019       Energia   

Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta też na wspólnoty mieszkaniowe; mogłoby się to stać w przyszłej kadencji rządu - mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Na dachu ministerstwa ma powstać jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy - dodała.

- Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta dla wszystkich Polaków, co da możliwość zaopatrywania się m.in. w tani prąd (...). Choć to będą plany na przyszłą kadencję, możliwość dostarczenia takiego statusu dla wspólnot mieszkaniowych - powiedziała Emilewicz na konferencji prasowej.

Obecnie prosumentami, czyli jednoczesnymi producentami i konsumentami energii elektrycznej, mogą być odbiorcy indywidualni, sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz jednostki samorządu terytorialnego (JST).

Przetrg na początku sierpnia

Szefowa MPiT poinformowała ponadto, że jesienią ma ruszyć jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie, która powstanie na dachu siedziby resortu. Dostarczać będzie ok. 8 proc. zapotrzebowania na energię w budynku. Oszczędności z tego tytułu mają wynieść ok. 100 tys. zł rocznie. Instalacja ograniczy również emisję CO2 o 120 ton rocznie. Ministerstwo wskazuje, że przyniesie to dodatkowe oszczędności w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawniania do emisji CO2. Przetarg na instalację paneli ma zostać ogłoszony w pierwszych dniach sierpnia br.

Budynek zajmowany przez ministerstwo ma zostać poddany również termomodernizacji. Jej koszt ma wynieść ponad 19 mln zł. Dzięki inwestycjom zapotrzebowanie na energię końcową ma spaść rocznie o ponad 60 proc., a emisja dwutlenku węgla ma się obniżyć o ok. 740 ton rocznie. Ministerstwo chce zaoszczędzić ok. 65 proc. na kupnie energii cieplnej i blisko 50 proc. na energii elektrycznej. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Warszawa: Dzielnica Wawer przeznaczy prawie 1,5 mln zł na instalacje fotowoltaiczne (15 stycznia 2020)Czas, start! Dziś ruszył nowy nabór wniosków do programu „Mój Prąd”, do rozdysponowania ponad 800 mln zł (13 stycznia 2020)Przedsiębiorca prosumentem, czyli szansa na zwiększenie konkurencyjności na rynku UE (03 stycznia 2020)Zaprojektuj zieloną Warszawę i Poznań. Trwa konkurs na wizję zielonego miasta przyszłości (03 stycznia 2020)Centrum danych stawia krok w kierunku samowystarczalności energetycznej (31 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony