Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Projektant instalacji elektrycznych IDE Projekt Sp. z o.o.
GoBloo firmy Columbus Energy

Emilewicz: od przyszłej kadencji rządu prosumentem mają być też wspólnoty mieszkaniowe

a+a-    Powrót       29 lipca 2019       Energia   

Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta też na wspólnoty mieszkaniowe; mogłoby się to stać w przyszłej kadencji rządu - mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Na dachu ministerstwa ma powstać jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy - dodała.

- Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta dla wszystkich Polaków, co da możliwość zaopatrywania się m.in. w tani prąd (...). Choć to będą plany na przyszłą kadencję, możliwość dostarczenia takiego statusu dla wspólnot mieszkaniowych - powiedziała Emilewicz na konferencji prasowej.

Obecnie prosumentami, czyli jednoczesnymi producentami i konsumentami energii elektrycznej, mogą być odbiorcy indywidualni, sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz jednostki samorządu terytorialnego (JST).

Przetrg na początku sierpnia

Szefowa MPiT poinformowała ponadto, że jesienią ma ruszyć jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie, która powstanie na dachu siedziby resortu. Dostarczać będzie ok. 8 proc. zapotrzebowania na energię w budynku. Oszczędności z tego tytułu mają wynieść ok. 100 tys. zł rocznie. Instalacja ograniczy również emisję CO2 o 120 ton rocznie. Ministerstwo wskazuje, że przyniesie to dodatkowe oszczędności w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawniania do emisji CO2. Przetarg na instalację paneli ma zostać ogłoszony w pierwszych dniach sierpnia br.

Budynek zajmowany przez ministerstwo ma zostać poddany również termomodernizacji. Jej koszt ma wynieść ponad 19 mln zł. Dzięki inwestycjom zapotrzebowanie na energię końcową ma spaść rocznie o ponad 60 proc., a emisja dwutlenku węgla ma się obniżyć o ok. 740 ton rocznie. Ministerstwo chce zaoszczędzić ok. 65 proc. na kupnie energii cieplnej i blisko 50 proc. na energii elektrycznej. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Standardy dotyczące oświetlenia w miastach do ponownego przemyślenia (29 lipca 2019)W programie „Mój Prąd” tylko faktury opłacone po 23 lipca (26 lipca 2019)PPP w Mławie: oczyszczalnia to nie wszystko (12 lipca 2019)Maków: 2,5 mln zł dofinansowania na OZE (11 lipca 2019)Słoneczne oszczędności w Rudzie Śląskiej (26 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony