Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Przyszła prezydencja planuje neutralność węglową UE przed 2050 rokiem

a+a-    Powrót       21 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Fińskie partie parlamentarne uzgodniły w czwartek podstawy polityki klimatycznej kraju niezależnej od kadencji kolejnych rządów. Celem jest dążenie do "modernizacji" polityki klimatycznej UE w trakcie zbliżającej się fińskiej prezydencji.

Według rządowego komunikatu jednomyślność dotyczącą celów polityki klimatycznej osiągnęło osiem partii. Do porozumienia nie przystąpiła eurosceptyczna i populistyczna partia Finowie (PS).

W przyjętej przez fińskie ugrupowania deklaracji przypomniano, że na szczeblu UE zobowiązano się do redukcji emisji [przyp. red. - gazów cieplarnianych] o 40 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. - Fińskie partie uważają, że zobowiązanie w zakresie redukcji emisji należy zaostrzyć z 40 do 55 proc., tak aby neutralność węglową można było osiągnąć przed 2050 r. - napisano w komunikacie.

Podkreślono, że polityka UE oraz Finlandii na rzecz klimatu będzie "zmodernizowana" w ten sposób, że ”wykonamy naszą część zadań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5 stopnia C”.

”Okrągły stół” liderów partii zwołał premier Juha Sipila, gdy tej jesieni opublikowany został raport międzyrządowego zespołu ds. zmian klimatu IPCC. Zdaniem szefa fińskiego rządu w świetle tego raportu ”musimy zdziałać więcej i szybciej”. W komunikacie fińskiego rządu przypomniano, że globalne ocieplenie będzie mieć wpływ na podstawowe warunki życia, a brak wody pitnej czy żywności doprowadzi do konfliktów i migracji.

Premier Sipila podkreślił, że w związku z rozpoczynającą się w lipcu 2019 r. fińską prezydencją w UE ”należy opracować nowe wytyczne w zakresie działań klimatycznych”, tak aby ”w całej UE była gotowość do koniecznych działań”.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chiński rząd: Nielegalna produkcja substancji zubożających warstwę ozonową nie jest tolerowana (21 marca 2019)Polityka klimatyczna to nie idée fixe, ale konkret finansowy i gospodarczy (20 marca 2019)Dzieci nie ryby i swój głos mają (18 marca 2019)Brak porozumienia ministrów w sprawie unijnej strategii energetycznej do 2050 r. (06 marca 2019)Ślad węglowy inwestycji nabiera coraz większego znaczenia (26 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony