Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista /specjalista inżynieryjno-techniczny w Zespole Strategii, Analiz i Aukcji, KOBiZE Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Starszy specjalista ds. polityki klimatycznej Ministerstwo Środowiska

Przyszła prezydencja planuje neutralność węglową UE przed 2050 rokiem

a+a-    Powrót       21 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Fińskie partie parlamentarne uzgodniły w czwartek podstawy polityki klimatycznej kraju niezależnej od kadencji kolejnych rządów. Celem jest dążenie do "modernizacji" polityki klimatycznej UE w trakcie zbliżającej się fińskiej prezydencji.

Według rządowego komunikatu jednomyślność dotyczącą celów polityki klimatycznej osiągnęło osiem partii. Do porozumienia nie przystąpiła eurosceptyczna i populistyczna partia Finowie (PS).

W przyjętej przez fińskie ugrupowania deklaracji przypomniano, że na szczeblu UE zobowiązano się do redukcji emisji [przyp. red. - gazów cieplarnianych] o 40 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. - Fińskie partie uważają, że zobowiązanie w zakresie redukcji emisji należy zaostrzyć z 40 do 55 proc., tak aby neutralność węglową można było osiągnąć przed 2050 r. - napisano w komunikacie.

Podkreślono, że polityka UE oraz Finlandii na rzecz klimatu będzie "zmodernizowana" w ten sposób, że ”wykonamy naszą część zadań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5 stopnia C”.

”Okrągły stół” liderów partii zwołał premier Juha Sipila, gdy tej jesieni opublikowany został raport międzyrządowego zespołu ds. zmian klimatu IPCC. Zdaniem szefa fińskiego rządu w świetle tego raportu ”musimy zdziałać więcej i szybciej”. W komunikacie fińskiego rządu przypomniano, że globalne ocieplenie będzie mieć wpływ na podstawowe warunki życia, a brak wody pitnej czy żywności doprowadzi do konfliktów i migracji.

Premier Sipila podkreślił, że w związku z rozpoczynającą się w lipcu 2019 r. fińską prezydencją w UE ”należy opracować nowe wytyczne w zakresie działań klimatycznych”, tak aby ”w całej UE była gotowość do koniecznych działań”.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Klimatyczna Unia dwóch prędkości staje się faktem (21 maja 2019)Plany klimatu i energii do poprawki (20 maja 2019)Bank centralny Kanady po raz pierwszy uwzględnił zmiany klimatu w przeglądzie stanu systemu bankowego (20 maja 2019)Rada Nordycka: należy wspierać redukcję emisji CO2 w krajach rozwijających się (16 maja 2019)Rolnictwo i leśnictwo mają do odegrania swoją rolę w realizacji klimatycznych celów z Paryża (16 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony