Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Asystent w zakresie biologii i chemii środowiska Instytut Ekologii Stosowanej
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

Poważny wyciek ścieków w Finlandii

a+a-    Powrót       13 listopada 2019       Woda   

Ok. 35 tys. metrów sześc. ścieków trafiło w ostatnich dniach do rzeki Raisio(1), a następnie do Bałtyku z oczyszczalni dla regionu miasta Turku na południowym zachodzie Finlandii. Powodem wycieku było błędne podłączenie w trakcie remontu sieci kanalizacyjnej.

Ścieki z przepompowni trafiały bezpośrednio do rzeki od początku ubiegłego tygodnia, a problem został zauważony w piątek. Dopiero na początku bieżącego tygodnia informację o wycieku podano do wiadomości publicznej.

Skutek "błędu ludzkiego"

Jak przekazano w komunikacie miejskiej oczyszczalni w Turku (Tsp) wyciek stanowi ok. 40 proc. średniego dziennego przepływu oczyszczalni. W trakcie przeprowadzanego, zaplanowanego remontu sieci kanalizacyjnej wykonawca podłączył linię ściekową do niewłaściwej studzienki. Do incydentu doszło na skutek "błędu ludzkiego" – wyjaśniono.

O wycieku zostały powiadomione odpowiednie instytucje – Centrum Rozwoju Gospodarczego, Transportu oraz Środowiska (Ely-keskus), a także lokalni urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska.

Przedsiębiorstwo bierze na siebie odpowiedzialność za konsekwencje

Według ekspertów wyciek nieczystości w Turku był poważny, ale "szczęściem w nieszczęściu" był fakt, że zdarzył się o tej porze roku. Inspektor Ely Sanna Kipina-Salokannel oceniła, że w sezonie letnim, w porze wakacyjnej, skutki wycieku byłyby poważniejsze – podało we wtorek publiczne radio Yle.

Zdaniem inspektor zanieczyszczenia, które dostały się do rzeki, nie będą miały na nią większego wpływu, podobnie jak na jakość wody pitnej, ponieważ spłynęły od razu do morza. W sobotę oraz w poniedziałek pobrano pierwsze próbki z rzeki oraz obszaru morskiego.

Dyrektor oczyszczalni Mirva Levomaki oświadczyła, że jej przedsiębiorstwo "bierze na siebie odpowiedzialność za możliwe konsekwencje wycieku". Przeprowadzone zostaną rozmowy z podwykonawcą, a władze ustalą, kto odpowiada za skutki środowiskowe.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Przypisy

1/ Rzeka Raisio ma ok. 20 km długości. Rozpoczyna swój bieg na północny zachód od Turku, w okolicach miejscowości Raisio, i wpada do wód archipelagu Turku.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Blisko 35 mln zł infrastrukturę wod-kan na terenach wiejskich (11 grudnia 2019)CBA sprawdza możliwe nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków w Koziegłowach (09 grudnia 2019)Rzeka Białka zanieczyszczona – alarmuje Koalicja Ratujmy Rzeki; to wina bobrów – odpiera WIOŚ (21 listopada 2019)Koszt naprawy kolektorów ściekowych do "Czajki" wzrośnie do 42 mln zł (19 listopada 2019)Niebagatelne znaczenie separatorów dla branży wod-kan (05 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony