Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Oczyszczalnie przydomowe EkoDuel oraz EkoDuel Plus Ekodren
Eksploatacja i finansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków Saur Polska

Poważny wyciek ścieków w Finlandii

a+a-    Powrót       13 listopada 2019       Woda   

Ok. 35 tys. metrów sześc. ścieków trafiło w ostatnich dniach do rzeki Raisio(1), a następnie do Bałtyku z oczyszczalni dla regionu miasta Turku na południowym zachodzie Finlandii. Powodem wycieku było błędne podłączenie w trakcie remontu sieci kanalizacyjnej.

Ścieki z przepompowni trafiały bezpośrednio do rzeki od początku ubiegłego tygodnia, a problem został zauważony w piątek. Dopiero na początku bieżącego tygodnia informację o wycieku podano do wiadomości publicznej.

Skutek "błędu ludzkiego"

Jak przekazano w komunikacie miejskiej oczyszczalni w Turku (Tsp) wyciek stanowi ok. 40 proc. średniego dziennego przepływu oczyszczalni. W trakcie przeprowadzanego, zaplanowanego remontu sieci kanalizacyjnej wykonawca podłączył linię ściekową do niewłaściwej studzienki. Do incydentu doszło na skutek "błędu ludzkiego" – wyjaśniono.

O wycieku zostały powiadomione odpowiednie instytucje – Centrum Rozwoju Gospodarczego, Transportu oraz Środowiska (Ely-keskus), a także lokalni urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska.

Przedsiębiorstwo bierze na siebie odpowiedzialność za konsekwencje

Według ekspertów wyciek nieczystości w Turku był poważny, ale "szczęściem w nieszczęściu" był fakt, że zdarzył się o tej porze roku. Inspektor Ely Sanna Kipina-Salokannel oceniła, że w sezonie letnim, w porze wakacyjnej, skutki wycieku byłyby poważniejsze – podało we wtorek publiczne radio Yle.

Zdaniem inspektor zanieczyszczenia, które dostały się do rzeki, nie będą miały na nią większego wpływu, podobnie jak na jakość wody pitnej, ponieważ spłynęły od razu do morza. W sobotę oraz w poniedziałek pobrano pierwsze próbki z rzeki oraz obszaru morskiego.

Dyrektor oczyszczalni Mirva Levomaki oświadczyła, że jej przedsiębiorstwo "bierze na siebie odpowiedzialność za możliwe konsekwencje wycieku". Przeprowadzone zostaną rozmowy z podwykonawcą, a władze ustalą, kto odpowiada za skutki środowiskowe.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Przypisy

1/ Rzeka Raisio ma ok. 20 km długości. Rozpoczyna swój bieg na północny zachód od Turku, w okolicach miejscowości Raisio, i wpada do wód archipelagu Turku.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trwa badanie przyczyn zanieczyszczenia rzeki Barycz. Co ustalono do tej pory? (13 lipca 2020)Naukowcy z IChF PAN opracowali nowy materiał oczyszczający powietrze z toksycznych związków (09 lipca 2020)NFOŚiGW przyznał prawie 170 mln zł na siedem inwestycji w nowoczesną gospodarkę odpadami (22 czerwca 2020)Można zgłaszać uwagi w ramach ewaluacji dyrektywy osadowej (18 czerwca 2020)Kontrola NIK w warszawskim MPWiK trwa już osiem miesięcy (17 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony